Нітрати – Елементи VA групиХІМІЯ – Комплексна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання

РОЗДІЛ II. НЕОРГАНІЧНА ХІМІЯ

9. Неметалічні елементи та їхні сполуки. Неметали

9.4. Елементи VA групи

9.4.7. Нітрати

Солі нітратної кислоти називають нітратами. Нітрати – це тверді кристалічні речовини йонної будови. Усі нітрати добре розчинні у воді. При випарюванні їхніх розчинів здебільшого утворюються кристалогідрати: хром(ІІІ) нітрат нонагідрат Cr(NO3)3 · 9Н2O, купрум(ІІ) нітрат тригідрат Cu(NO3)2 · 3Н2O.

Усі нітрати токсичні. Як сильні електроліти вони дисоціюють

з утворенням позитивно зарядженого йона металічного елемента й аніона кислотного залишку:

Нітрати   Елементи VA групи

Хімічні властивості нітратів

1. Нітрати виявляють усі характерні властивості солей. Вступають у реакції обміну з лугами, іншими солями, деякими кислотами:

Нітрати   Елементи VA групи

2. Нітрати розкладаються при нагріванні. Продукти реакцій залежать від активності металу, тобто його розміщення у витискувальному ряду металів. Відомі три варіанти реакцій, які узагальнено в схемі:

Нітрати   Елементи VA групи

Амоній нітрат (як і амоній нітрит) розкладається по-іншому:

Нітрати   Елементи VA групи

class=""/>

3. Нітрати – сильні окисники. У розплавленій селітрі вугільні жаринки спалахують, а сірка згоряє:

Нітрати   Елементи VA групи

4. Якщо нітрат утворений катіоном слабкої основи й аніоном сильної кислоти, то у розчині він поступово піддається гідролізу:

Нітрати   Елементи VA групи

Якісна реакція на нітрат-іон NO3-: сіль нагрівають з концентрованою сульфатною кислотою і міддю. Спостерігається виділення бурого газу NO2:

Нітрати   Елементи VA групи

Застосування нітратів

Нітрати (селітри) використовують у сільському господарстві як мінеральні добрива.

Нітрати Калію, Натрію й амонію застосовують у виробництві вибухових речовин (зокрема й чорного пороху), а нітрати Барію, Літію та Стронцію – у піротехніці.

Натрій нітрат (а також натрій нітрит) використовують як консерванти для збільшення терміну зберігання м’ясних виробів і надання їм червоного (“м’ясного”) кольору. Слід пам’ятати, що їхнє вживання (≥ 5 мг/кг на добу)1 є небезпечним для здоров’я людини, оскільки в крові людини вони перетворюються на надзвичайно токсичні нітрити, які утворюють з гемоглобіном стійку сполуку – метгемоглобін.

Аргентум нітрат (ляпіс) AgNO3 використовують у медицині для дезінфекції дрібних ран (сплав аргентум нітрату і калій нітрату KNO3 в масовому співвідношенні 1 : 2 у вигляді т. зв. ляпісного олівця) і у виробництві дзеркал.

________________________________________________________________

1 Нітрати потрапляють в організм людини не лише з м’ясними продуктами, але й у значній кількості з овочами, ягодами, особливо такими, що продаються не в сезон (“перші” кавуни, білокачанна капуста, кабачки, огірки, зелена цибуля тощо).


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (No Ratings Yet)
Loading...


Слова що означають назву одного предмета.
Ви зараз читаєте: Нітрати – Елементи VA групи