Нова економічна філософія Білла Клінтона

Тема 2. США ТА КАНАДА У 1945 Р. – НА ПОЧАТКУ ХХІ СТ.

§ 7. США в 60-90-х роках XX ст.

3. Нова економічна філософія Білла Клінтона.

У листопаді 1992 р. перемогу на виборах президента здобув політичний діяч “нової хвилі” – лідер демократів Білл Клінтон. за якого проголосували 43 % виборців. Йому протистояв республіканець Джордж Буш, за якого віддали свої голоси 38 % американців. Техаському підприємцю, мільярдерові Россу Перо віддали голоси 19 % виборців. Після 12-річного перебування в Білому домі республіканців, демократи успадкували владу вже

за нових політичних умов. Розпався Радянський Союз, припинив існування східний блок, зазнав краху комунізм, а США залишилися єдиною наддержавою, безумовним світовим лідером.

Перемога Б. Клінтона, як стверджував популярний тижневик “Time”, назвавши його в 1992 р. “людиною року”, давала можливість оновлення Америки. Під час перевиборчої кампанії Б. Клінтон проголосив завдання відродження Америки та блискуче продемонстрував переваги деідеологізованої політики в епоху нового світового порядку.

Внутрішня політика адміністрації Б. Клінтона була спрямована на полегшення податкового тиску на середній

клас, надання податкових пільг підприємствам, що створюють нові робочі місця, щорічне підвищення на 20 млрд доларів інвестицій у федеральні програми, здійснення реформи системи охорони здоров’я, яку президент хотів зробити доступною для більшості американців. Одночасно ставилося завдання скоротити вдвічі дефіцит федерального бюджету.

Адміністрація Б. Клінтона припинила розроблення й фінансування програми Стратегічної оборонної ініціативи (СОl), яку в 1983 р. розпочав Р. Рейган. Це була довгострокова програма створення великомасштабної протиракетної оборони з елементами космічного базування.

Програма СОl, можливості реалізації якої не були широко роз’яснені, породила атмосфера страху перед “космічним злом”. Адміністрація Б. Клінтона вдалася до заходів щодо скорочення збройних сил США з одночасним підвищенням їх мобільності та боєготовності.

Нова економічна філософія Білла Клінтона

Білл Клінтон

Здійснювалися роботи з удосконалення системи протиракетної оборони (ПРО) і стратегічних наступальних сил США, що забезпечили країні пріоритет у військовій сфері.

Утім, практична діяльність нової адміністрації, як завжди, наразилася на рішучу опозицію республіканців, які звинувачували демократів у посиленні ролі держави в економіці та збільшенні витрат бюджету.

На виборах 1996 р. президент Б. Клінтон знову здобув переконливу перемогу. За нього віддали свої голоси 49 % виборців. Республіканцям важко було щось протиставити головній тезі його виборчої кампанії – “американці живуть зараз краще, аніж чотири роки тому”. В активі президента за роки його перебування в Білому домі було 10,5 млн нових робочих місць, збільшення мінімальної заробітної плати до 5 доларів 10 центів за годину, зменшення податків і дефіциту бюджету на 60 %.

РОБОТА З ДЖЕРЕЛАМИ

Із промови Президента США Дж. Ф. Кеннеді 10 червня 1963 р. у Вашингтонському університеті

Сполучені Штати не домагаються “миру на американський зразок”, нав’язуючи його іншим державам за допомогою зброї. В епоху, коли великі держави мають ядерну зброю, тотальна війна є абсурдом. Це абсурд тому, що один-єдиний ядерний заряд у десять разів перевищує силу всіх снарядів, випущених союзниками під час Другої світової війни. Тотальна війна є абсурдною тому, що смертельно отруєні продукти ядерного вибуху будуть поширені до найвіддаленіших куточків земної кулі. Нині мільярди доларів, які витрачаються на закупівлю озброєння з єдиною метою – бути впевненими в тому, що воно ніколи нам не знадобиться, необхідно витрачати на підтримання миру. Адже накопичення таких запасів не є надійним гарантом миру.

Щодо нашого ставлення до СРСР… Ми, американці, відчуваємо глибоку відразу до комунізму, оскільки він означає заперечення свободи та людської гідності. Однак ми віддаємо належне російському народові за його успіхи в науці та освоєнні космосу, у розвитку економіки, промисловості та культури, за його мужність. Серед споріднених рис, притаманних обом нашим країнам, найсильніша – це ненависть до війни…

І навіть у “холодній війні” наші країни несуть найбільший тягар, тому що і ми, і вони витрачають величезні кошти на озброєння, тоді як було б краще використати їх на боротьбу з неписьменністю, бідністю та хворобами. Не будемо заплющувати очі на наші розбіжності, а краще подумаємо про наші спільні інтереси та способи, якими вони можуть бути вирішені. Адже головне, що нас об’єднує, – це життя на одній планеті. Ми всі дихаємо одним повітрям. Ми всі вболіваємо за майбутнє наших дітей. І всі ми смертні.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ ДАТУ

22 листопада 1963 р. – убивство Президента США Дж. Кеннеді

Серпень 1974 р. – відставка Президента США Р. Ніксона внаслідок “Вотергейтської справи”


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Нова економічна філософія Білла Клінтона