Однорідні члени речення. Узагальнення вивченого за темою “Речення”

Тема: Однорідні члени речення. Узагальнення вивченого за темою “Речення”

Мета: ознайомити учнів з поняттям “однорідні члени речення”; узагальнити знання про основні ознаки речення, про типи речень за метою висловлювання, про головні члени речення; виробляти вміння інтонувати речення, встановлювати зв’язок між словами в реченні; виховувати культуру писемного мовлення.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).

Обладнання: підручник, зошит.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

Ось

і дзвоник дав сигнал,

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо

І урок розпочинаймо!

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (с. 37, впр. 72)

Учні читають речення, які вони утворили за схемами, поданими у підручнику (с. 37).

– Назвіть головні члени речення в кожному реченні.

– Які слова належать до другорядних членів речення?

2. Гра “Лінгвістичний баскетбол”

– Речення містить закінчену думку. (Так)

– За метою висловлювання речення бувають розповідні, питальні, спонукальні. (Так)

– У кінці розповідного речення ставимо знак питання.

(Ні)

– Якщо в кінці речення стоїть знак питання — це речення спонукальне. (Ні)

– Звертання на письмі виділяються комами. (Так)

– Головні члени речення – це підмет і присудок. (Так)

– Слова в реченні зв’язуються за допомогою питань. (Так)

– Речення, які висловлюються з окличною інтонацією, називаються питальними. (Ні)

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ми узагальнимо вивчене про речення, напишемо самостійну роботу.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Робота за вправою 73 (с. 38)

– Прочитайте перше і друге речення.

– Назвіть у них головні й другорядні члени речення.

– Прочитайте третє речення.

– Як воно утворилося?

– Яке речення відповідає схемі, поданій у підручнику на с. 38?

– Спишіть третє речення. Підкресліть у ньому підмет і присудок.

– Яким є це речення за метою висловлювання? (Розповідним, неокличним)

2. Робота за вправою 74 (с. 38)

– Прочитайте текст.

– Що нового дізналися з тексту?

– Випишіть підкреслені словосполучення і визначте зв’язки між ними.

Однорідні члени речення. Узагальнення вивченого за темою Речення

Підкресліть головні слова в словосполученнях.

– Прочитайте останнє речення.

– Назвіть у ньому головні і другорядні члени речення.

– Як можна назвати виділені слова?

3. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 38)

– Які члени речення називаються однорідними?

4. Тренувальна вправа 75 (с. 38)

– Прочитайте речення.

– За допомогою сполучників а, і об’єднайте речення так, щоб утворилися прислів’я.

5. Фізкультхвилинка

Б. Самостійна робота

1 варіант

1.Поділити текст на речення. Визначити кількість речень.

Кіт підкрався до самого тину та як плигне хотів горобця схопити а горобчик утік кіт полетів у калюжу вискочив мокрий брудний а горобці сміються над котом.

А) 4;

Б) 5;

В) 6.

2. Визначити тип кожного речення.

Чому це так жваво струмочок співає?

Сніг, наче срібло, блищить!

Любіть і оберігайте ліси.

Небо було ясне і синє.

3. Поширити речення звертанням.

Обережно поводьтеся з газовою плитою!

4. Перебудувати розповідне речення на питальне.

Перестали співати пташки у лісах.

5. Перебудувати розповідне речення на спонукальне.

Діти оберігають мурашник.

2 варіант

1. Поділити текст на речення. Визначити кількість речень.

Ходила квочка з курчатами у дворі раптом як лине дощик квочка на землю присіла, пір’ячко розчепірила й заквоктала і всі курчата залізли до неї під крилечка зарилися в її м’яке пір’ячко.

А) 4;

Б) 5;

В) 6.

2. Визначити тип кожного речення.

Чому ласкаво нам сонечко сяє?

Скільки радості в очах!

Учіться, діти!

Електрика освітлює будинки.

3. Поширити речення звертанням.

Не бавтеся сірниками!

4. Перебудувати розповідне речення на питальне.

Загорнувся у листячко їжачок.

5. Перебудувати розповідне речення на спонукальне.

Діти допомагають узимку лісовим мешканцям.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

– Чим відрізняється речення від окремих слів?

– У кінці яких речень ставиться крапка? А знак питання?

– Які речення називаються окличними?

– Що є основою речення?

– Що таке підмет? присудок?

– Як зв’язуються між собою слова в реченні?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 38, впр. 75, 76.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Однорідні члени речення. Узагальнення вивченого за темою “Речення”