Односкладні речення з головним членом, співвідносним із присудком або підметом – Односкладні речення


СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Односкладні речення

Односкладні речення з головним членом, співвідносним із присудком або підметом

Односкладними називаються речення, граматична основа яких складається з одного головного члена, співвідносного із присудком або підметом.

За змістом односкладні речення відрізняються від двоскладних тим, що вони зрозумілі й без другого головного члена. Його відсутність підсилює змістове значення наявного головного члена речення.

Злізаю з воза і одним плечем допомагаю коням з півгодини (Є. Плужник).

Криничку розшукали швидко (А. Давидов). Журбою поля не перейдеш (Народна творчість). Починало вечоріть (І. Нечуй-Левицький). Скіфи… Варяги… Напади печенігів на працьовитих ласкавих дніпрян… Грізна козацька епопея (С. Плачинда).

Односкладні речення можуть бути непоширеними (Прокидаюся. Розвиднюється. Тиша.) і поширеними (Прокидаюся від дзвоника. Ледве розвиднюється. Сторожка тиша.).

Вони можуть бути частинами складних речень. Село – і серце одпочине (Т. Шевченко). Заблимало край неба крізь зелені-зелені хмари; світ лупнув над землею своїми мутними очима (Панас Мирний).

За значенням і способом вираження головного члена односкладні речення поділяються на 2 типи: з головним членом, співвідносним із присудком (означено-особові, неозначено-особові, узагальнено-особові і безособові), і з головним членом, співвідносним із підметом (називні, або номінативні).


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)Золтан кодай чардаш.
Ви зараз читаєте: Односкладні речення з головним членом, співвідносним із присудком або підметом – Односкладні речення