ОДОМАШНЕНІ КОМАХИ

Біологія – універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ

ТИП ЧЛЕНИСТОНОГІ

ОДОМАШНЕНІ КОМАХИ

Види домашніх комах. З давніх часів людина розводить деякі види комах для одержання від них цінної продукції. Насамперед, це медоносна бджола, яка дає людині мед, прополіс, пергу, маточкове молоко, віск. Розведення шовковичного шовкопряда з метою отримання натурального шовку – важлива галузь народного господарства багатьох країн.

Бджола медоносна. Бджоли – суспільні комахи. Вони живуть великими сім’ями: дикі

– у дуплах дерев, домашні – у вуликах. У кожній сім’ї є самка – матка, кілька сотень самців – трутнів (вони живуть з часу виходу з лялечок до осені) і до 70 тис. робочих бджіл. Матка – найбільша бджола в сім’ї, функція якої полягає у відкладанні яєць. Починаючи з весни, матка відкладає близько 2 тис. яєць за добу. Трутні – бджоли середньої величини з великими очима, що дотикаються на потилиці. Саме трутні запліднюють матку. Усю роботу у вулику виконують робочі бджоли – недорозвинуті самки, нездатні до розмноження. Вони дрібніші за інших членів сім’ї.

Особливості будови і поведінки робочих бджіл.

На нижньому боці черевця робочої бджоли є гладкі, без волосків, ділянки – дзеркальця, на поверхню яких виділяється віск, з якого вона робить шестигранні комірки – соти (великі, середні та дрібні). На задніх ногах бджіл є по одному “кошичку” і по однієї “щіточці”, за допомогою яких вони збирають квітковий пилок. Прилетівши у вулик, бджоли поміщають його у комірки сот. Інші робочі бджоли утрамбовують пилок і просочують його медом. Утворюється перга – запас білкового корму. Зібраний із квіток нектар бджоли відригують у соти з медяного зобу. Тут він перетворюється в мед – запас цукристої їжі. В особливих залозах робочих бджіл виробляється “молочко”. Ним вони годують матку і личинок. На кінці черевця робочих бджіл є втяжне зазубрене жало, яке зв’язане з отрутною залозою і використовується для захисту.

Окрім того, робочі бджоли вентилюють вулик, чистять його, замазують щілини тощо. Кожна з них протягом свого життя проходить через усі види діяльності в міру розвитку в неї тих або інших залоз.

Розвиток бджоли. Матка відкладає у великі та дрібні соти запліднені, а в середні – незапліднені яйця. Личинок, що розвинулися з яєць, робочі бджоли годують “молочком”. Потім “молочко” одержують личинки тільки великих сот, а інші – квітковий пилок і мед. Після останнього линяння личинок робочі бджоли запечатують соти воском. Незабаром личинки перетворюються на лялечки, а згодом – на дорослих комах. Вони прогризають воскові кришечки і виповзають на поверхню сот. З великих сот виходять матки, з середніх – трутні, а з дрібних – робочі бджоли.

Шовкопряд шовковичний. Це – білий метелик середньої величини. Заляльковуючись, його гусінь обмотує себе тонкою ниткою, що виділяється прядильними залозами. Розмотуючи ці кокони, людина отримує натуральний шовк. Розведенням шовкопряда шовковичного почали займатися в Китаї близько 5 тис. років тому. У процесі одомашнювання з покоління в покоління для розведення залишали метеликів, що відкладали багато яєць і мали слаборозвинені крила, а з їхньої гусені плели великі кокони (їхня нитка сягала довжини до 1000 м і більше).

За останні десятиліття виведено різні породи шовкопряда шовковичного, що відрізняються величиною коконів, їхнім забарвленням, довжиною і міцністю нитки.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ОДОМАШНЕНІ КОМАХИ