ОРГАНИ. СИСТЕМИ ОРГАНІВ – ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ І ЙОГО БУДОВА – ЛЮДИНА

Біологія – універсальний довідник

ЛЮДИНА

ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ І ЙОГО БУДОВА

ОРГАНИ. СИСТЕМИ ОРГАНІВ

Організм людини складається з органів. Орган – це частина організму, яка має певну форму, будову і виконує певну функцію.

Орган складається з декількох типів тканин, але одна з них відіграє першорядну роль.

Органи, об’єднані за виконанням певних фізіологічних функцій, складають фізіологічні системи. Розрізняють такі фізіологічні системи: систему органів руху, травну, серцево-судинну, дихальну, видільну, статеву, ендокринну,

нервову і органів чуттів.

Система органів руху складається з великої кількості кісток, що утворюють скелет, до якого прикріплюються м’язи. Вони надають тілу визначеної форми, захищають внутрішні органи, забезпечують опору і рух.

Травна система включає органи ротової порожнини (язик, зуби, слинні залози), глотку, стравохід, шлунок, кишечник, печінку, підшлункову залозу, їхня спільна робота забезпечує надходження в організм їжі і її переробку. Утворені поживні речовини, необхідні для нормальної життєдіяльності клітин і тканин, надходять до них із кров’ю.

До складу кровоносної системи входять

серце і кровоносні судини, їх робота забезпечує процес кровообігу, у результаті якого здійснюється постійний приплив кисню і необхідних речовин до клітин і тканин та виведення з них кінцевих продуктів обміну.

Дихальна система, що включає носову порожнину, носоглотку, гортань, трахею і легені, бере участь у забезпеченні організму киснем і у звільненні його від вуглекислого газу.

Видільну систему утворюють нирки, сечоводи, сечовий міхур, сечівник. Вона виконує функцію виділення з організму кінцевих продуктів обміну речовин, надлишку води, солей, органічних сполук і отруйних речовин.

Статева система забезпечує функцію розмноження. До органів чоловічої статевої системи відносяться сім’яники, мошонка, передміхурова залоза, пеніс. До органів жіночої статевої системи – яєчники, матка, піхва, зовнішні жіночі статеві органи.

Ендокринна система включає різні залози внутрішньої секреції, що виробляють особливі хімічні речовини – гормони, які беруть участь у регуляції функцій усіх органів.

Нервова система утворена нервовою тканиною, що пронизує всі тканини й органи. Вона регулює і узгоджує діяльність усіх інших систем, забезпечуючи функціонування організму як єдиного цілого в його постійній взаємодії з зовнішнім середовищем.

Таким чином, можна скласти наступну схему будови організму:

Клітини → тканини → органи → системи органів → організм.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...Мембранні органели прокаріотів.
Ви зараз читаєте: ОРГАНИ. СИСТЕМИ ОРГАНІВ – ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ І ЙОГО БУДОВА – ЛЮДИНА