Організація подорожей у спеціалізованих туристсько-екскурсійних потягах – ПЕРЕВЕЗЕННЯ ТУРИСТІВ НА ЗАЛІЗНИЧНОМУ ТРАНСПОРТІ

Організація транспортних подорожей і перевезень туристів

Розділ 3. ПЕРЕВЕЗЕННЯ ТУРИСТІВ НА ЗАЛІЗНИЧНОМУ ТРАНСПОРТІ

3.4. Організація подорожей у спеціалізованих туристсько-екскурсійних потягах

Туристичним фірмам для організації масових поїздок туристів за спеціальним замовленням можуть бути надані в оренду пасажирські потяги. Туристсько-екскурсійні потяги – це орендовані рухомі склади, що призначаються поза регулярним розкладом, і використовуються для організації подорожі за спеціально сформованим маршрутом і визначеним

графіком руху, з використанням спальних місць як бази розміщення на маршруті, а вагонів-ресторанів – як бази харчування туристів.

Свого часу в СРСР був накопичений корисний досвід організації транспортних подорожей у спеціалізованих туристсько-екскурсійних потягах. Такі подорожі в країні почали здійснюватись з 1960 року. У перших поїздках приймали участь 1800 людей, які були розміщені у 4 потягах. У 1975 році в СРСР нараховувалось вже 2 тисячі туристських поїздів. Залізничні маршрути простягались через всю країну, в тому числі і в межах найбільш популярних екскурсійних зон.

Останні роки спостерігаються спроби

відродження залізних турів як в Російської Федерації, так і в Україні Так, російські компанії “РЖД Тур” (Російські залізниці) та “Транссибірський експрес” організують тури на туристському потягу екстра-класу “Золотий орел – Транссибірський експрес”. Тур розрахований на 120 туристів. До складу цього потягу входять 6 вагонів класу Gold, 5 вагонів класі Silver, 1 вагон класу New Heritage для групи туробслуговування, 2 вагони-ресторани на 128 місць, вагон-бар, сервісний та багажний вагони, вагон-кухня тощо. Більш простими варіантами подорожей є “Зимовий експрес”, що на новорічні свята курсує з міст Росії до м. Великий Устюг, або потяг “вихідного дня” на Кругобайкальскій залізниці.

В Україні є поки що досить скромний досвід організації залізничних турів. Відомо, що перший туристсько-екскурсійний потяг був сформований на Південній залізниці і вже зробив подорож за маршрутом Ромни – Полтава – Севастополь – Ромни. В Івано-Франківській області реалізується проект “Карпатський трамвай”, який передбачає використання лісорозробних вузькоколійних доріг для подорожей туристів. Туристичний маршрут “карпатського трамваю” прокладений від станції Вигода Івано-Франківської області до станції Сенечів і триває вісім годин. Самодіяльні подорожі вузькоколійною можна здійснити і в Рівненській області за маршрутом Антонівка – Зарічне.

Тривалі тури регіонами України на єдиному в державі приватному потязі “Джерело” організовує “Центр ділового співробітництва “Джерело” СПК”. Тури здійснюються не регулярно, а лише по замовленням.

Для формування туристсько-екскурсійного потягу перш за все необхідно скласти угоду між фірмою-туроператором і управлінням залізниці. Предметом такої угоди є передача залізницею орендатору (фірмі-туроператору) спеціального поїзду або окремого пасажирського вагону на визначену кількість місць, в тому числі для локомотивної бригади і працівників вагонів-ресторанів.

В угоді указується порядок здачі-приймання поїзда (вагона). Передача окремих вагонів або спеціальних потягів орендатору та їх повернення залізниці оформлюється сторонами спеціальним документом з обов’язковим відображенням у ньому відсутніх або зіпсованих деталей. Сторони домовляються про умови експлуатації орендованого потягу або вагона. Поїзда і вагони здаються в оренду з обслуговуванням проїзними бригадами (провідниками) або без них. Як правило, в угоду включається положення, що орендатор без згоди орендодавця не має права на переобладнання вагонів і передачу їх іншій організації.

В угоді указується також вартість оренди і порядок розрахунків. При оформленні перевезення туристів в орендованих вагонах стягується:

– плата за оренду по ставкам, що встановлені адміністрацією залізниці;

– вартість проїзду по фактичній кількості туристів, але не менше кількості місць у вагоні, за тарифом, що відповідає типу вагона пасажирського поїзда;

– вартість перевезення багажу.

При пересилці орендованого поїзда або вагона (у порожньому стані) від пункту його приписки до місця зайняття його орендатором або до пункту приписки від місця звільнення його орендатором стягується плата за порожній пробіг.

Після укладання договору керівництву залізниці перераховується орендна плата і платежі за перевезення за весь шлях прямування (туди і назад) поїзда. Стягування всіх платежів здійснюється не пізніше ніж за 20 днів до відправлення туристського потяга.

Отримання проїзних платежів залізницею оформлюється квитанціями: одна – на проїзд туди, друга – на проїзд назад. В них вказують: маршрут прямування поїзда, пункти зупинок, вартість одного квитка, загальна кількість пасажирів і отримана сума за проїзд.

Копії договорів з відмітками про одержання усіх платежів і квитанції зберігаються в керівника туристського маршруту. Після закінчення рейсу він здає ці документи в бухгалтерію турфірми.

Після перерахування платежів, управління дороги дає адресну телеграму всім управлінням залізниць на шляху слідування туристсько-екскурсійного потягу. У телеграмі вказуються схема і розклад прямування поїзда, час і пункти передачі поїзда з однієї залізниці на іншу, пункти додаткового постачання палива і води в дорозі. Копії даної телеграми надаються туристичній фірмі, що організує подорож, начальникам управлінь залізниці, підприємствам харчування.

У штаті туристсько-екскурсійного потягу, крім бригади, що здійснює його безпосереднє обслуговування (начальник потяга, провідники вагонів, працівники вагонів-ресторанів), передбачається служба туристичного обслуговування, що складається з представників турфірми. Її очолює директор (керівник) маршруту, під його керівництвом працюють турінструктор, організатор дозвілля та лікар. В кожному вагоні облаштовується “куточок туриста”, де вивішується розклад руху турпотягу; прізвище начальника потяга, директора маршруту, провідників, лікаря, інструкторів, номер їх вагона і місця; номер вагона-ресторану, у якому харчуються туристи, номер зміни і час харчування. Туристи розміщуються по 2-4 особи в купе. Окремі купе надаються директору маршруту, штабу турпоїзда, лікарю. Найбільш поширеним для туристсько-екскурсійних поїздів є цільно металевий купейний вагон, який має 10 купе на 38 місць.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Організація подорожей у спеціалізованих туристсько-екскурсійних потягах – ПЕРЕВЕЗЕННЯ ТУРИСТІВ НА ЗАЛІЗНИЧНОМУ ТРАНСПОРТІ