ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ГЕНЕТИКИ – ОСНОВИ ГЕНЕТИКИ ТА СЕЛЕКЦІЇ. ЗАКОНОМІРНОСТІ СПАДКОВОСТІ


Біологія – універсальний довідник

ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ

ОСНОВИ ГЕНЕТИКИ ТА СЕЛЕКЦІЇ. ЗАКОНОМІРНОСТІ СПАДКОВОСТІ

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ГЕНЕТИКИ

Генетика – наука про закономірності спадковості та мінливості організмів.

Спадковість – здатність організму передавати свої ознаки й особливості розвитку наступним поколінням.

Мінливість – здатність організму змінюватися у процесі індивідуального розвитку під впливом чинників середовища. Мінливість – явище змінності спадкових властивостей.

Матеріальною основою

спадковості є статеві клітини – гамети. Під час безстатевого розмноження такими клітинами є соматичні. Клітини не містять готових “зародкових ознак”, а несуть тільки структурні задатки можливих ознак – гени.

Ген – ділянка молекули ДНК, що відповідає за розвиток певної ознаки. Ген – одиниця спадковості, що визначає ознаку і є одиницею виміру біологічного явища.

Реалізація ознаки в організмі проходить за схемою:

Ген → білок → ознака.

Генотип – сукупність усіх спадкових ознак – генів організму, отриманих від батьків.

Фенотип – сукупність внутрішніх і зовнішніх ознак,

що реалізуються в організмі при взаємодії генотипу із середовищем.

Гени розташовуються у хромосомах у визначених ділянках – локусах. У диплоїдних клітинах містяться дві гомологічні хромосоми, в яких розташовуються парні гени.

Алельні гени (алелі) – парні гени, розташовані в гомологічних хромосомах, в однакових локусах і відповідають за прояв якоїсь ознаки (наприклад, колір волосся, очей, форма вух і т. д.). Алельні гени можуть відповідати за однакові якості однієї ознаки або бути протилежними – альтернативними. Наприклад, темні і світлі алелі забарвлення волосся, сірі та карі алелі кольору очей. Алельні гени позначаються літерами латинського алфавіту (А і а, В і b, С і с і т. д.).

Гомозигота – організм (зигота), що має однакові алелі одного гена в гомологічних хромосомах (АА, аа ).

Гетерозигота – організм (зигота), що має різні алелі одного гена в гомологічних хромосомах (Аа), тобто має альтернативні ознаки.

Ознаки-гени можуть бути домінантними та рецесивними.

Домінантна ознака (ген) – переважаюча, та що пригнічує, виявляється завжди як у гомозиготному, так і в гетерозиготному стані. Домінантна ознака позначається великою літерою (А, В, С).

Рецесивна ознака (ген) – та, що пригнічується, виявляється тільки в гомозиготному стані. В гетерозиготному стані рецесивна ознака пригнічується домінантною. Рецесивний ген позначається відповідною малою літерою (а, b, с).


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)Чергування приголосних.
Ви зараз читаєте: ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ГЕНЕТИКИ – ОСНОВИ ГЕНЕТИКИ ТА СЕЛЕКЦІЇ. ЗАКОНОМІРНОСТІ СПАДКОВОСТІ