ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ

ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

§ 29. ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ

– Що вам відомо про материк Північна Америка?

Північна Америка – третій за площею материк планети.

1. Покажіть на карті півкуль (див. форзац 1) Північну Америку. 2. Визначте, по яку сторону від екватора і в яких півкулях розташований материк, води яких океанів його омивають.

Північна Америка повністю розташована в Західній і Північній півкулях. Береги материка омивають води Тихого, Атлантичного та Північного Льодовитого океанів.

Чому материк отримав

таку назву?

– Визначте на фізичній карті півкуль (див. форзац 1), які форми земної поверхні є на території Північної Америки.

Більшу частину території Північної Америки займають рівнини. Уздовж узбережжя Тихого океану простяглися одні з найбільших гір світу – Кордильєри. Найвища їх точка – гора Мак-Кінлі. Її висота 6194 м (мал. 87).

ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ

Мал. 87. Гора Мак-Кінлі

– Визначте на фізичній карті півкуль (див. форзац 1), у яких теплових смугах розташована Північна Америка.

Територія Північної Америки розташована в усіх теплових смугах Землі: холодній, помірній та жаркій.

До якого материка за своїми природними умовами подібна Північна Америка? Чому?

У холодній смузі зима довга, малосніжна й холодна. Температура повітря сягає -32 °С. Літо коротке й холодне.

У помірній смузі відбувається зміна пір року. На узбережжях зима не дуже холодна, а літо – прохолодне. Упродовж року випадає багато опадів. У центральній частині материка зима холодна, а літо – тепле. Опадів випадає мало.

У жаркій смузі впродовж усього року тепло. Температура повітря рідко опускається нижче +20 °С. Випадає багато опадів.

На території Північної Америки є багато річок та озер, проте поширені вони нерівномірно.

– Які території Північної Америки вирізняються великою кількістю водойм, а які – малою? Чому?

Там, де випадає велика кількість опадів, територією Північної Америки протікає багато великих річок. Річки беруть початок здебільшого в горах чи витікають з озер і впадають в Атлантичний, Тихий та Північний Льодовитий океани. Тут протікають такі великі річки: Міссісіпі, Маккензі, Юкон, Колорадо.

Міссісіпі – найбільша річка Північної Америки. Річка Колорадо тече в дуже глибокій ущелині – каньйоні (мал. 88).

ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ

Мал. 88. Річка Колорадо

ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ

Мал. 89. Ніагарський водоспад

Північна Америка – материк озер, у яких містяться величезні запаси прісної води. Великі озера Верхнє, Гурон, Мічиган, Ері й Онтаріо з’єднані між собою протоками.

Озера Онтаріо та Ері сполучає невелика річка Ніагара, на якій розташований один з найвідоміших водоспадів світу – Ніагарський (мал. 89). Його води падають із висоти понад 50 м.

Великі річки та озера люди використовують для судноплавства та рибальства. На річках побудовані гідроелектростанції. Воду річок та озер використовують для водопостачання та зрошення полів.

У Північній Америці є різноманітні корисні копалини. Тут є поклади руд металів, кам’яного вугілля, нафти й природного газу.

Північна Америка розташована в Західній та Північній півкулях. На території материка є рівнини, гора, великі річки й озера. Північна Америка розташована в усіх теплових смугах Землі.

– 1. Покажіть на фізичній карті півкуль Північну Америку та розкажіть, де вона розташована. Назвіть океани, які омивають її береги. 2. Які форми земної поверхні є в Північній Америці? 3. У яких теплових смугах розташована Північна Америка? 4. Як змінюється температура в різних теплових смугах на території Північної Америки? Чому? 5. Як змінюється кількість опадів у Північній Америці? 6. Які великі водойми є в Північній Америці? Як їх використовують люди? 7. Які корисні копалини є в Північній Америці?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...Ціна виробництва.
Ви зараз читаєте: ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ