ОЗНАКИ ПСИХОЛОГІЧНОЇ РІВНОВАГИ

3 Психічна і духовна складові здоров’я

ЕМОЦІЙНЕ БЛАГОПОЛУЧЧЯ

&17. ОЗНАКИ ПСИХОЛОГІЧНОЇ РІВНОВАГИ

Дізнаєшся про ознаки психологічної рівноваги; як сформувати адекватну самооцінку; як адекватно реагувати на критику

Пригадай

Що таке самооцінка?

Назви види самооцінки.

Протягом дня ти можеш відчувати позитивні та негативні емоції. Твій емоційний стан постійно змінюється. Іноді ти відчуваєш роздратування, розпач, гнів, образу. Важливо навчитися керувати такими емоціями, уміти змінити негативні емоції на позитивні.

Наприклад, на одному уроці учень отримав низьку оцінку, але на другому вчитель похвалив його. Надворі холодно і дощ, а вдома на тебе чекає цікава книжка. Школярка отримала низький бал за контрольну роботу, але впевнена, що наступного разу підготується краще. Якщо людина вміє керувати власними емоціями, кажуть, що вона психологічно врівноважена.

Ознаки психологічної рівноваги

Позитивне ставлення до себе

❖ Віриш у свою неповторність, індивідуальність

❖ Вважаєш себе гідним поваги

Доброзичливе ставлення до оточуючих

❖ Умієш дружити, довіряєш близьким,

чемний

– Підтримуєш близьких і друзів у подоланні труднощів, радієш їхнім успіхам

❖ Співпереживаєш із оточуючими

Упевнена поведінка

❖ Плануєш власне життя і віриш, що досягнеш мети

❖ Умієш відстояти власну точку зору, критично мислиш

❖ Приймаєш зважені рішення

Розуміння та задоволення власних потреб

❖ Задовольняючи власні потреби, намагаєшся враховувати інтереси оточуючих

Уміння долати труднощі

❖ Сприймаєш невдачі як досвід

❖ Якщо помилився, виправляєш помилки

Уміння керувати емоціями

❖ Не ображаєшся через дрібниці

❖ Доброзичливо висловлюєш почуття

❖ Конструктивно розв’язуєш конфліктну ситуацію

❖ Володієш навичками самоконтролю

Оптимізм, почуття гумору

❖ Умієш радіти навіть дрібницям

❖ Легко долаєш труднощі та розв’язуєш проблеми

❖ З надією дивишся в майбутнє

❖ Умієш оцінити ситуацію з гумором, жартуєш тактовно

Проаналізуй таблицю. Якщо вважаєш, що потребуєш зміцнення психологічної рівноваги, розпочни самовдосконалення вже сьогодні.

Порушення психологічної рівноваги може призвести до хвороб. Психологічно неврівноважені люди почуваються пригнічено, їм не хочеться спілкуватися. Психологічно врівноважені люди натомість доброзичливі та впевнені в собі. Стати такою людиною може кожен. Важливо оцінити свій психологічний стан, визначити, що саме потрібно змінити, та рухатися до мети.

Додержуючися правил здорового способу життя, оволодівши навичками самоконтролю, умітимеш зберігати спокій у складних ситуаціях. А відтак убезпечиш здоров’я від впливу негативних емоцій.

Вплив самооцінки на поведінку і здоров’я

Уміння керувати емоціями, психологічна рівновага сприяють підвищенню самооцінки.

Самооцінка – це вміння оцінювати себе, свої здібності, характер, вчинки, поведінку тощо. Впливає на самооцінку також ставлення до твоєї поведінки оточуючих. Самооцінка може бути адекватною, завищеною, заниженою.

Коли самооцінка завищена, переоцінюють власні реальні можливості, зверхньо ставляться до інших, не визнають власних помилок.

Через тимчасові проблеми підліткового віку в підлітків частіше буває занижена самооцінка. Вони незадоволені своєю зовнішністю, зростом чи масою тіла. Через це зростає невпевненість. Одні уникають спілкувань з однолітками. Інші, щоб приховати невпевненість, поводяться зухвало, набувають шкідливих звичок.

Не варто зосереджуватися на тимчасових змінах. Ти вже знаєш, що всі зміни природні. Через підлітковий період проходять усі. Пригадай сюжет відомої казки Г. К. Андерсена “Гидке каченя”. Маленьке каченя потерпало від образ і глузувань через те, що відрізнялося від інших. Та ні каченя, ні ті, хто насміхався з нього, не уявляли, на якого красивого й сильного птаха згодом перетвориться маленьке гидке каченя.

Так само буває з людьми. Деякі зірки світового кіно надто переймалися через низький зріст. Тепер вони з усмішкою згадують ті часи, тому що змогли подолати власні острахи. Те, що не могли змінити, стало ознакою їхньої індивідуальності.

Скористайся і ти цією порадою. Усе, що ти не можеш змінити в зовнішності, вирізняє тебе серед інших, робить особливим. Наприклад, ти, як тобі здається, дуже високий або, навпаки, низький на зріст. Ти можеш почати активно займатися спортом або спеціальними вправами і незабаром вразиш усіх своєю статурою. Дехто надто переймається через ластовиння. Але така ознака надає привабливості обличчю.

Людина вирізняється не лише зовнішністю.

Так само в кожного унікальні здібності, характер, поведінка. Упевнись у своїй неповторності. Тоді й інші переконаються в цьому.

ОЗНАКИ ПСИХОЛОГІЧНОЇ РІВНОВАГИ

Ми всі – неповторні

ОЗНАКИ ПСИХОЛОГІЧНОЇ РІВНОВАГИ

Усвідомлення своєї унікальності – перший крок до формування адекватної самооцінки. Ти поважатимеш себе та інших. Поводитимешся впевнено й доброзичливо. Адекватна самооцінка сприятиме оптимістичному погляду на життя, збереженню і зміцненню здоров’я.

Як реагувати на критику

Іноді причиною заниженої самооцінки є надмірна вразливість підлітків. Часто вони болісно сприймають критику однолітків і дорослих. Навіть справедливе зауваження може порушити їхню психологічну рівновагу. Таке сприйняття критики призводить іноді до сварок і конфліктів.

Буває, що людина так переживає невдачу, що після критики не може нічого робити. Це трапляється з тими, кому важко визнати власні помилки.

Несправедлива критика, зневажливі або нетактовні зауваження з приводу твоїх здібностей чи вчинків знижують самооцінку. Тебе переповнює почуття образи, погіршується настрій.

Потрібно навчитися спокійно реагувати на критику.

❖ Конструктивна критика корисна. Слід прислухатися і звернути увагу на власні помилки.

❖ Якщо зауваження слушні, їх слід визнати. Адже метою конструктивної критики є виправлення помилок. Запропонуй свої варіанти розв’язання проблеми. Запевни, що візьмеш зауваження до уваги.

❖ Не перебільшуй значення критики. Якщо говорять про негативні якості, пам’ятай, що критикують тільки риси характеру, а не особистість.

❖ Якщо критикують агресивно, зі злістю, відокремлюй емоції від порад. Реагуючи тільки на тон голосу, можна не почути справді важливі слова. Не важливо, які почуття у критика, важливіше, чи має він слушність.

❖ Не завжди на критику слід відповідати відразу. Краще трохи зачекати. Скористатися методами самоконтролю, опанувати себе.

Пам’ятай, що будь-які критичні зауваження слід обмірковувати. Подумай, чому тебе критикують, як діятимеш, щоб виправити помилку.

Намагайся завжди бути впевненим і чесним із собою. Спокійно аналізуй критичні зауваження, тоді тобі буде легше виправляти помилки.

Висновок

Психологічно врівноважена людина вміє керувати своїми емоціями, поважає себе та інших. Не переймається тим, чого не може змінити. З оптимізмом і надією дивиться в майбутнє. Адекватно сприймає конструктивну критику.

Завдання

1. Чому важливо вміти керувати емоціями?

2. Проаналізуй таблицю на с. 67. Назви ознаки психологічної рівноваги. Схарактеризуй їх.

3. Ти – врівноважена людина? Обгрунтуй свою відповідь.

4. Що таке самооцінка? Назви види самооцінки.

5. Схарактеризуй кожний вид самооцінки.

6. Що впливає на зниження самооцінки та порушення психологічної рівноваги підлітків?

7. Яку самооцінку мають формувати підлітки? Чому?

8. Чому на критику потрібно реагувати спокійно?

9. Як ти розумієш вислів американського письменника Д. Карнегі “Підраховуй свої успіхи, а не свої невдачі”?

10. Поясни прислів’я “Умій жартувати, та знай коли перестати”.

Попрацюйте в парі або групі

Розгляньте фотоілюстрації. Визначте, на яких зображені психологічно врівноважені підлітки. Поясніть, чому так думаєте.

ОЗНАКИ ПСИХОЛОГІЧНОЇ РІВНОВАГИ

Моделюй – набувай життєвих навичок

1. Визнач, чи врівноважена ти людина. Скористайся тестом (додаток 4).

2. Пригадай схему “Кроки до формування адекватної самооцінки” з 6 класу. Склади власний план формування адекватної самооцінки. Скористайся порадами, які вміщені в додатку 5.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ОЗНАКИ ПСИХОЛОГІЧНОЇ РІВНОВАГИ