ПИСЬМОВИЙ ТВІР-ОПИС ТВАРИНИ В ХУДОЖНЬОМУ ТА НАУКОВОМУ СТИЛЯХ


УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ

Тема 20. ПИСЬМОВИЙ ТВІР-ОПИС ТВАРИНИ В ХУДОЖНЬОМУ ТА НАУКОВОМУ СТИЛЯХ

ПРИГАДАЙМО. Що означає описати тварину? Яка мета художнього опису?

538 ПОЗМАГАЙТЕСЯ. Об’єднайтеся в групи (за варіантами, рядами тощо). Учасник однієї групи називає ознаки тварини, а інша група має відгадати, про яку тварину йдеться. Виконайте завдання по черзі.

Науковий опис

Мета наукового опису тварини – точно передати інформацію про її розмір, вагу, колір, звички тощо.

539 І. Прочитайте текст. Визначте його тему

й основну думку. Які типи мовлення поєднано в ньому? Доведіть, що це висловлювання є зразком тексту наукового стилю.

ДРОХВА

Останні сто років в Україні різко скорочується кількість дрохв, які свого часу були дуже поширені в степовій і лісостеповій зонах. Сьогодні дрохва належить до рідкісних, зникаючих видів і занесена до Червоної книги. Цих птахів у невеликій кількості можна зустріти в Криму, на Херсонщині, Харківщині, Запоріжжі.

Дрохва дуже полохлива, сторожка птиця. Вона гніздиться на відкритих ділянках степу, солончаках з бідною рослинністю, іноді на хлібних полях, але завжди у віддалених від людини

місцях. Живиться рослинною та тваринною їжею.

Дрохви швидко бігають, витривалі, добре літають. Проте злетіти їм важко, адже важать вони в середньому 14 – 15 кг. Зверху птах коричнево-жовтого кольору, а знизу – білого. Шия в дрохви довга, хвіст – середньої довжини.

Дзьоб великий, широкий при основі, випуклий, з вирізкою на кінці. Ноги довгі й сильні, на них – три пальці з короткими кігтями. Самці – з пучками білого пір’я на горлі. (З довідника)

II. Розгляньте на малюнку дрохву. Розкажіть, чим ці птахи відрізняються від інших, наприклад синичок чи страусів. А чим подібні? У розповіді використайте антоніми.

III. Випишіть із тексту слова та словосполучення, найбільш важливі для опису птаха.

ПИСЬМОВИЙ ТВІР ОПИС ТВАРИНИ В ХУДОЖНЬОМУ ТА НАУКОВОМУ СТИЛЯХ

540 Виконайте завдання одного з варіантів (на вибір).

ВАРІАНТ А. Складіть колективно план твору-опису дрохви. За планом напишіть твір спочатку в художньому, а потім у науковому стилі. До творів доберіть заголовки. Скористайтеся матеріалом попередньої вправи.

ВАРІАНТ Б. Складіть план і напишіть за ним твори-описи тварини, яка водиться в лісах чи степах України, спочатку в художньому, а потім у науковому стилі. До творів доберіть заголовки. Скористайтеся орієнтовним планом на с. 242


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)Формула сили тертя.
Ви зараз читаєте: ПИСЬМОВИЙ ТВІР-ОПИС ТВАРИНИ В ХУДОЖНЬОМУ ТА НАУКОВОМУ СТИЛЯХ