Північна АмерикаПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

&29. Північна Америка

Пригадай! Які материки об’єднує частина світу Америка? Що ти знаєш про Америку?

Розглянь фізичну карту півкуль (на форзаці). У яких півкулях розташована Північна Америка? Які океани її омивають?

Північна Америка – третій за розмірами материк Землі. Він розташований у Північній та Західній півкулях і омивається трьома океанами: на півночі – Північним Льодовитим, на сході – Атлантичним, на заході – Тихим. Біля материка розташований найбільший острів світу – Гренландія.

Північна

Америка з’єднана з Південною Америкою вузькою смужкою суходолу – Панамським перешийком. По ньому проводять межу між двома материками.

Розглянь фізичну карту Північної Америки. Які форми земної поверхні переважають на материку? Які є водойми?

Північну й центральну частини материка займають рівнини, найбільшими серед яких є Великі і Центральні рівнини. На південному сході розташовані невисокі гори Аппалачі, а на заході здіймаються одні з найбільших на планеті гір Кордильєри. Вони простяглися з півночі на південь через увесь материк. Найвищою вершиною Кордильєр є гора Мак-Кінлі.

її висота становить понад 6 км. Вершини гір укриті снігами і льодовиками.

Північна Америка

Великі рівнини Гори Аппалачі Гора Мак-Кінлі

Мал. 67. Форми земної поверхні Північної Америки

У Північній Америці багато річок і озер. Найбільша річка материка й одна з найдовших річок на Землі – Міссісіпі. Вона бере початок з невеликого озерця на Центральній рівнині й несе свої води до Атлантичного океану.

Річки, що починаються в Кордильєрах, утворюють глибокі ущелини – каньйони. Одним із чудес світу вважають Великий каньйон, прорізаний річкою Колорадо на заході материка. Він простягається майже на 400 км, а його глибина становить понад півтора кілометра.

Річка Ніагара, падаючи з 50-метрової висоти, утворює всесвітньовідомий Ніагарський водоспад. Його шум можна почути за десятки кілометрів.

Північна Америка

Мал. 68. Великий каньйон

Північна Америка

Річка Міссісіпі Озеро Верхнє Ніагарський водоспад

Мал. 69. Водойми Північної Америки

У східній частині Північної Америки розташовані Великі озера, серед яких є найбільше прісноводне озеро земної кулі – Верхнє.

Розглянь малюнок 16 (с. 26). У яких теплових поясах розташована Північна Америка?

Більша частина території Північної Америки розміщується в помірному тепловому поясі, південна окраїна – в жаркому, північна – в холодному.

На півночі материка зима довга і дуже холодна, температура повітря опускається до -40 °С. Літо коротке і прохолодне, із середньою температурою близько +5 °С. Опадів випадає мало.

У помірному поясі зима холодна, а літо помірно тепле. Холодне повітря з півночі легко проникає на південь, а тепле – з півдня далеко на північ. Це спричиняє різкі зміни погодних умов на рівнинній території.

У центральній частині Північної Америки бувають торнадо – сильні повітряні вихри. Торнадо нагадує закручений стовп повітря, що швидко рухається і завдає значних пошкоджень усьому, що трапляється на його шляху.

Для півдня материка характерні урагани – сильні вітри, які приносять з океану на суходіл зливи і грози. В океані ураганний вітер здіймає велетенські хвилі, які, досягаючи узбережжя, спричиняють повені та руйнування.

Розглянь фізичну карту Північної Америки. Які корисні копалини є на материку?

Північна Америка багата на корисні копалини. На півночі зосереджені величезні поклади залізних, мідних та інших руд. Найбільші родовища нафти й газу розташовані на Великих рівнинах. У горах залягають значні поклади кам’яного вугілля. Уздовж західного узбережжя знаходяться потужні родовища золота.

Розглянь політичну карту світу і назви найбільші країни Північної Америки.

Найбільші країни Північної Америки – Канада (столиця Оттава) і Сполучені Штати Америки (столиця Вашингтон). Це економічно високорозвинуті країни світу. Більшість населення материка мешкає в містах (мал. 70).

Північна Америка

Оттава Вашингтон Нью-Йорк

Мал. 70. Найбільші міста Північної Америки

Поміркуйте! Чому на рівнинній території материка різко змінюються погодні умови?

Обговоріть! Чим небезпечні для населення Північної Америки торнадо й урагани?

Каньйон, торнадо, ураган.

Перевір свої знання

1. Розкажи про форми земної поверхні Північної Америки.

2. Охарактеризуй особливості погоди цього континенту.

3. На які корисні копалини багатий материк?

4. Серед річок Північної Америки Наталочка назвала Колорадо, Міссісіпі, Ніл, Ніагару. Чи допустила дівчинка помилку? Доведи.

Підсумуємо разом

Північну Америку омивають три океани: Північний Льодовитий, Атлантичний, Тихий. На території материка переважають рівнини. На південному сході розташовані невисокі гори Аппалачі, на заході – одні з найбільших на планеті гори Кордильєри. Найбільша річка материка – Міссісіпі, найбільше озеро – Верхнє. Північна Америка багата на різноманітні корисні копалини. Найбільші країни – Сполучені Штати Америки (столиця Вашингтон) і Канада (столиця Оттава).


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (No Ratings Yet)
Loading...


Будова слова словотвір тести з відповідями.
Ви зараз читаєте: Північна Америка