Північний Льодовитий океан

ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

&22. Північний Льодовитий океан

Пригадай! Що ти знаєш про Північний Льодовитий океан? Чому він має таку назву?

Північний Льодовитий океан – найменший і наймілкіший з океанів. Його площа у 12 разів менша за площу Тихого океану, а максимальна глибина, зафіксована в Гренландському морі, становить 5527 м.

Розглянь фізичну карту півкуль (на форзаці). У яких півкулях лежить Північний Льодовитий океан? Береги яких материків він омиває?

Північний Льодовитий океан розташований на Крайній Півночі в Західній

і Східній півкулях. Його природними межами є північні окраїни Євразії та Північної Америки. Простір довкола Північного полюса, включаючи води океану, острови і узбережжя материків, називають Арктикою.

Найбільший острів планети – Гренландія – знаходиться на межі Північного Льодовитого й Атлантичного океанів.

Розглянь малюнок 16 (є. 26). У якому тепловому поясі розташований Північний Льодовитий океан?

Північний Льодовитий океан повністю розташований у полярному тепловому поясі, тому він найхолодніший з усіх океанів. Його центральна частина протягом року скута товстою кригою, яка не встигає розтанути

за коротке холодне літо. Улітку вздовж узбереж материків утворюється смуга вільної від криги води. Через періодичне танення криги солоність вод Північного Льодовитого океану невисока.

В океані плавають айсберги. Вони утворюються з льодовиків, що сповзають з арктичних островів. Під впливом вітрів і течій крига в океані постійно переміщується.

Північний Льодовитий океан сполучається з Атлантичним і Тихим. Завдяки теплій течії з Атлантики західні райони Північного Льодовитого океану не замерзають навіть узимку. Тут ростуть бурі водорості, мешкають риби: морський окунь, оселедець, тріска, лосось, мойва, палтус.

В океані живуть моржі, тюлені, кити. Мешканці Арктики пристосувалися до суворих умов життя. Так, у моржів і тюленів шкіра дуже товста і вкрита коротким жорстким хутром, а під шкірою є значний шар жиру. Тюлені живляться рибою, а моржі завдяки іклам добувають корм на дні – наприклад, морських молюсків. Крім того, ікла допомагають моржам вибиратися з води на кригу чи скелі і захищатися від сильного хижака – білого ведмедя.

Північний Льодовитий океан

Палтус Морський окунь Тріска

Північний Льодовитий океан

Гоенландський кит Гоенландський тюлень Моржі

Мал. 42. Тварини Північного Льодовитого океану

Обговоріть! Яку роль відіграє Північний Льодовитий океан у житті людини?

Через суворі природні умови вести пошуки корисних копалин в океані складно. Проте біля берегів Європи і Канади знайдено родовища нафти і природного газу, а в східній частині океану – поклади різноманітних руд.

Судноплавство тут значно утруднює крига. Північним морським шляхом, який проходить уздовж узбережжя Євразії, протягом теплого періоду року каравани суден рухаються вслід за криголамами.

У приатлантичних водах добувають водорості і ловлять рибу. На узбережжях Гренландії та Канади полюють на моржів і тюленів.

Поміркуйте! Чим Північний Льодовитий океан відрізняється від Атлантичного?

Гренландське море, Арктика, айсберг.

Перевір свої знання

1. Як розташування Північного Льодовитого океану впливає на його природу?

2. Розкажи про рослинний і тваринний світ Північного Льодовитого океану.

3. Дмитрик стверджує, що мешканці Північного Льодовитого океану пристосувалися до суворих природних умов. Доведи, що хлопчик правий.

4. Що заважає людям досліджувати Північний Льодовитий океан? Поклади яких корисних копалин у ньому знайдено?

Підсумуємо разом

Північний Льодовитий океан – найменший, най – мілкіший і найхолодніший океан Землі. Центральна його частина вкрита шаром плавучої криги. Через суворі природні умови Північний Льодовитий океан найменш досліджений. Рослинний і тваринний світ океану багатший у приатлантичній зоні завдяки теплим водам, які приносить течія з Атлантики.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...Кишковопорожнинні.
Ви зараз читаєте: Північний Льодовитий океан