ПІВНІЧНИЙ ЛЬОДОВИТИЙ ОКЕАН. ПРАКТИЧНА РОБОТА 12. ПОЗНАЧЕННЯ ГЕОГРАФІЧНИХ ОБ’ЄКТІВ ТА ТЕЧІЙ ОКЕАНІВ НА КОНТУРНІЙ КАРТІ


Мета:

Навчальна: сформувати цілісну систему знань про особливості природи Світового океану; продовжити вдосконалювати вміння та навички характеризувати географічне положення океану та його природні компоненти за тематичними картами атласу;

Розвивальна: розвивати вміння встановлювати аналогії та порівнювати; складати цілеспрямований опис об’єкта за типовим планом;

Виховна: виховувати пізнавальний інтерес, екологічну свідомість.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: фізична карта світу, підручники, атласи,

контурні карти, портрети дослідників Арктики.

Опорні та базові поняття: шельф, протока, окраїнне море, ложе океану, підводний хребет, водна маса, солоність, айсберг.

Географічна номенклатура: моря Гренландське, Норвезьке, Баренцове, Біле, Карське, Лаптєвих, Східносибірське, Чукотське, Бофорта; острови: Гренландія, Ісландія, Земля Франца-Йосифа, Шпіцберген, Нова Земля, Канадський Арктичний архіпелаг; підводні хребти Ломоносова, Менделєєва, Трансарктична течія.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, ВМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ

– З природними особливостями яких океанів

ви вже ознайомилися?

– Чим зумовлені ознаки схожості та відмінності природи вивчених океанів?

– Пригадайте, що називають Арктикою та Антарктикою.

– У чому полягають відомі вам ознаки їхньої схожості та відмінності?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Багато часу та зусиль мандрівників і дослідників знадобилося для того, щоб здобути знання про Світовий океан. Завдяки їхній героїчній праці ви мали змогу опановувати ці знання, проходячи слідом за ними важкими морськими милями, спускаючись в безодні, спостерігати вулканічні виверження та цунамі. Але для того, щоб ви стали досвідченими океанознавцями, потрібно здійснити ще одну подорож. Це подорож в Арктику водами Північного Льодовитого океану.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Географічне положення

Арктика – північно-полярна область, яка займає великі простори навколо Північного полюса, що включають Північний Льодовитий океан із йогоморями та островами та північні окраїни прилеглих материків.

Площа – близько 14,1 млн км2 (4 % від площі Світового океану, майже в 13 разів менший за Тихий океан).

Займає центральну частину Арктики, розташований на крайній півночі Землі, обмежений берегами Євразії та Північної Америки, широко сполучається з Атлантичним океаном; через Берингову протоку – з Тихим океаном.

Берегова лінія сильно порізана, моря займають майже половину його площі; за кількістю островів та архіпелагів посідає друге місце після Тихогоокеану. Більшість островів океану мають покривні льодовики.

2. Історія географічних досліджень океану

В. Баренц (XVI ст.) – плавання та складання карти західної частини океану.

Велика Північна експедиція (1733-1734 р.) під керівництвом В. Беринга – дослідження північних берегів Євразії та нанесення на карту північного морського шляху.

Перше наскрізне плавання (1878-1880 рр.) з однією зимівлею – шведська експедиція під керівництвом А. Норденшельда на судні “Вега”.

Експедиція Ф. Нансена на судні “Фрам” (ХІХ ст.) – дослідження полярних областей океану.

Американець Роберт Пірі досягнув Північного полюса (1909 р.).

З 1932 р. за програмою першого міжнародного географічного року – початок систематичних наукових досліджень; постійно працюють полярні станції, наукові експедиції.

3. Рельєф дна

Особливою ознакою рельєфу є велика площа шельфу (майже половина площі океану), який місцями сягає до 1,3 тис. км завширшки. Материковий схил набагато ширший, ніж в інших океанах, має східчасту будову.

Три основні хребти: Серединно-Арктичний (продовження) Серединно-Атлантичного, хребет Ломоносова – брилова структура континентального типу та нині неактивний серединно-океанічний хребет Менделєєва.

Найбільша глибина в Гренландському морі (5527 м).

4. Клімат та води. Льодовий режим

Переважають арктичні повітряні маси. Середні зимові температури повітря коливаються в межах -30…-40° С, а влітку близькі до 0° С.

Температури поверхневих вод протягом року -1° С…-2° С, лише в приатлантичній зоні трохи тепліше. Солоність вод порівняно з іншими океанами найменша (30,6-30,9 %о), що пояснюється великим річковим стоком із материків.

Низькі температури та відносно низька солоність зумовлюють утворення льоду. Крига завдяки течіям постійно дрейфує зі швидкістю 2-4 км на добу. Крім морської криги, в океані трапляються айсберги, більша частина яких утворюється з льодовиків Гренландії.

5. Органічний світ і природні ресурси. Вплив океану на діяльність людей

Біологічні ресурси небагаті порівняно з іншими океанами. Найбільше живих організмів у більш теплих приатлантичних районах та водах шельфу поблизу гирла річок. Основну масу організмів в океані утворюють водорості; 150 видів риб, серед яких є цінні промислові: оселедець, скумбрія, лососеві, камбала, морський окунь. Ссавці: кити, моржі, тюлені, білий ведмідь; на узбережжях багато птахів. Морський промисел.

Мінеральні ресурси: нафта, природний газ, олов’яні руди.

Північний морський шлях – головна судноплавна магістраль в Арктиці, короткий шлях між європейськими та далекосхідними портами.

Дослідження клімату та водно-льодового режиму Арктики з метою прогнозування змін клімату північних районів та Північної півкулі.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Практична робота 12. Позначте на контурній карті географічні об’єкти

Північного Льодовитого океану (див. “Географічна номенклатура”)

– У чому полягають відмінності географічного положення Північного Льодовитого океану від інших океанів Землі?

– Як позначається географічне положення океану на ознаках його природи?

– Чому повітря над Антарктикою тепліше, ніж над Антарктикою?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

– Опрацюйте §___.

Випереджальне: 1) об’єднайтеся в чотири групи; 2) підготуйте необхідне спорядження: довідники, енциклопедії з інформацією про океани Землі.

– Учитель обирає 3-4 найбільш сильних учнів-лоцманів (консультантів).


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)Ціп'як неозброєний.
Ви зараз читаєте: ПІВНІЧНИЙ ЛЬОДОВИТИЙ ОКЕАН. ПРАКТИЧНА РОБОТА 12. ПОЗНАЧЕННЯ ГЕОГРАФІЧНИХ ОБ’ЄКТІВ ТА ТЕЧІЙ ОКЕАНІВ НА КОНТУРНІЙ КАРТІ