Північно-Східна Русь. Утворення Московської держави

СЛОВ’ЯНИ ТА ЇХНІ СУСІДИ

§ 18. Північно-Східна Русь. Утворення Московської держави

1. Володимиро-Суздальське князівство

Далекою околицею могутньої Київської держави Рюриковичів була територія між Окою та Волгою. Вона називалася “землею за великим лісом” – Заліським краєм. Найдавнішими містами цього краю були Ростов і Суздаль. За їхньою назвою стали іменувати весь край.

Володимир Мономах, якому ця територія дісталася за рішенням з’їзду князів у Любечі, відправив князювати в ній свого малолітнього сина Юрія, прозваного

згодом Довгоруким. Князь Володимир Мономах неодноразово бував у Заліському краї. У 1008 р. на р. Клязьмі він заснував місто, яке на свою честь назвав Володимиром (Владимиром).

У1147 р. відбулася зустріч Юрія Довгорукого з другом і союзником – новгород – сіверським князем Святославом Ольговичем. Цим роком датується перша літописна згадка про Москву. Вважається, що раніше Москва й прилеглі землі належали боярину Степанові Кучці, у якого їх відібрав Юрій Довгорукий.

ВИВЧАЄМО ДЖЕРЕЛА

XIV ст. Перша звістка в “Іпатіївському літописі” про Москву

У рік 1147 пішов Юрій воювати Новгородську волость…

А до Святослава приславши [посла], Юрій повелів йому Смоленську волость пустошити. І Святослав пішов і захопив людей у верхів’ї [ріки] Протви, і таким чином набрала здобичі дружина Святославова. І приславши [посла], Юрій передав [йому]: “Прийди до мене, брате, в Москову”.

Крім Новгорода, князь Юрій вів уперту боротьбу за Київ. Саме через намагання захопити й утримати ці віддалені від Суздаля міста його прозвали Довгоруким. Князь Юрій двічі займав Київ, але утвердитися тут не зміг. Нарешті 1155 р. він остаточно здобув стольний град і став великим князем київським. Однак князювання його тривало недовго й закінчилося трагічно. У 1157 р. невдоволені київські бояри отруїли Юрія.

Коли Юрій став правити в Києві, він віддав своєму синові Андрію резиденцію у Вишгороді. Проте Андрій переїхав звідти до Володимира-на-Клязьмі. Сюди ж, ставши після батькової смерті ростовсько-суздальським князем, він переніс княжий престол. Неподалік від Володимира в селі Боголюбові він збудував княжий палац, у якому полюбляв відпочивати. Саме тому князя Андрія нарекли Боголюбським. Князь Андрій Боголюбський зводив у Володимирі пишні храми та інші споруди, всіляко намагався зробити нову столицю такою ж розкішною, як Київ.

Північно Східна Русь. Утворення Московської держави

Ікона Володимирської Божої матері

Північно Східна Русь. Утворення Московської держави

Дмитрівський собор у Володимирі. 1194-1197 pp.

Намагання Андрія Боголюбського зосередити всю владу у своїх руках викликало сильний опір бояр Володимиро-Суздальського князівства. У1174 р. нащадки Степана Кучки – бояри Кучковичі, змовившись, зарубали князя Андрія в його палаці в Боголюбові.

Наступником Андрія став його брат Всеволод Юрійович (1176-1212), якого називали Всеволод Велике Гніздо, бо мав дванадцять дітей, серед яких було вісім синів. Вдумливий правитель і спритний дипломат, він першим офіційно прийняв титул великого князя володимирського. За період його князювання Володимиро – Суздальська земля переживала часи економічного й культурного підйому, її терени значно розширилися. Протягом останніх років Всеволодового правління руські князі визнавали його верховну владу.

Смерть Всеволода спричинила жорстоку братовбивчу війну, внаслідок чого Володимиро-Суздальська Русь розпалася на окремі удільні князівства.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Північно-Східна Русь. Утворення Московської держави