ПЛАТТЯНА МІЛЬ

ПЛАТТЯНА МІЛЬ – поширена скрізь. Голова блідо-жовтого або жовтувато-червоного кольору з неблискучими волосками. Груди зверху ясно-жовті, блискучі або темно-жовті, матові. Колір передніх крил варіюється від світло-солом’яного із золотавим блиском до темно-жовтого кольору. Задні крила рівного ясно-жовтого кольору зі світлішою сіруватою бахромкою. Крила та їхні бахромки блискучі. Вершини крил округлі, тупі.

Личинки живуть у гніздах, сплетених із залишків їжі й екскрементів. Стадія лялечки триває 8-30 днів, в окремих випадках – до 3 місяців.

Найчастіше метелики виходять із лялечок восени, у першу ж добу спаровуються й через 4-10 год після спарювання самка починає яйцекладку, що триває до 7 днів. За одну яйцекладку П. м. відкладає 60-100 яєць. Через 6-14 днів із яєць виходять личинки. Розвиток одного покоління триває в середньому 14 місяців. Личинки харчуються сировиною рослинного й тваринного походження, у тому числі й воском. Цикл розвитку при харчуванні воском триває 46 міс. У сім’ях бджіл зимує доросла П. м.

Заходи боротьби. Проти всіх видів молі, що влаштувалися на пасіках або в сотосховищах, прийнято вживати систематичних заходів боротьби. На пасіках

утримують тільки сильні сім’ї, які зможуть самі захищати гніздо. Постійно чистять вулики й сотосховища, вибраковують старі стільники, замість них ставлять щойно відбудовані, перевіряють вулики й усувають різні недоліки, бджіл утримують на стиснутому обновлюваному гнізді, вкритому бджолами. Обладнують пасіку спеціальним приміщенням або окремими шафами, у яких зберігають стільники. Забраковану сушу перетоплюють на віск або відправляють на завод. Постійно проводять обробку стільників від молі, тому що одноразова обробка не дає ніяких гарантій, що шкідник незабаром не оселиться в стільниках.

Для боротьби не тільки з міллю, але й багатьма шкідниками сільськогосподарських культур застосовується безліч препаратів: турицид, ентобактерин, турингін, інсектин, біотрол, бактоспеїн, бактан й інші.

Біологічні інсектициди використовують на пасіці в боротьбі з восковою міллю. Вони, крім згубної дії на гусениць молі, мають добру профілактичну дію. Наприклад, бацили, що містяться в багатьох препаратах, вбивають гусениць молі. Але при 60 °С спори бацили можуть втратити життєздатність, і гусениці молі виживуть. Тому додавання препаратів, до складу яких входять бацили, скажімо, у виготовлену вощину, нічого не дасть.

У боротьбі з восковою міллю використовують ентобактерин-3, порошкоподібний препарат ясно-сірого кольору, у якому містяться живі спори бацили цереус і білкові токсичні кристали, змішані з нейтральним наповнювачем. Препарат нешкідливий для теплокровних, людини й бджоли. Його використовують у вигляді водної суспензії або обпилювання. Гусениці воскової молі гинуть при обробці ентобактерином воскосировини. Для цього воскову сировину перемішують із розрахунку 10 г препарату на 1 кг сировини. При поїданні цієї воскосировини гусениці гинуть через 5-6 днів.

З профілактичною метою склади для зберігання стільників і бракованої суші утримують у чистоті, періодично провітрюють. Для складу вибирають сухе світле приміщення. Зберігання стільників може бути як відкритим, такі закритим. При відкритому зберіганні стільники розвішують на спеціальних рейках на такій відстані один від одного, щоб вони не стикалася. Приміщення має добре провітрюватися. Метелики молі частіше кладуть яйця між дотичними стільниками, відкритих вони уникають. При такому розташуванні може бути ушкоджений один стільник, а інші залишаться недоторканими. Таке зберігання вимагає щомісячного огляду стільників.

Закритий спосіб використовують для зберігання магазинних стільників, які виставляють у вулики на період активного медозбору, а весь подальший час вони зберігаються на складі. Якщо стільники зберігаються в поставлених один на одного вуликових корпусах або магазинних надставках, то до нижнього корпуса або магазина прилаштовують дно, а до верхнього – дах. Усі щілини між ними заклеюють папером або затягують поліетиленовою плівкою.

Перед встановленням на зберігання необхідно провести дезінсекцію стільників, щоб уникнути потрапляння з ними яєць молі або гусениць. Стільники й забраковану суш обробляють ентобактерином.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ПЛАТТЯНА МІЛЬ