ПОБУДОВА РЕЧЕНЬ З ДІЄСЛОВАМИ РІЗНИХ ОСОБОВИХ ФОРМ ТЕПЕРІШНЬОГО І МАЙБУТНЬОГО ЧАСУ

Мета: вчити учнів вживати дієслівні форми теперішнього і майбутнього часу в реченнях і зв’язних висловлюваннях; розвивати уважність, спостережливість; виховувати працелюбність.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Робота над прислів’ями

– Прочитайте, поясніть зміст, спишіть. Дієслова підкресліть, визначте їх особу, час, число. Закінчення виділіть, поясніть написання.

1) У сусіда ума не позичиш. 2) Без праці меду не скуштуєш. 3) Часок у добрі побудеш – все горе забудеш. 4) В голову, як

в торбу: що знайдеш, те й сховаєш. 5) Як не вмієш, то не знайдеш. 6) Добру славу втратиш – поганої слави не знищиш.

2. Каліграфічна хвилинка

Ві ім ся мдят вісімдесят

– Уведіть слово у речення. Доберіть споріднені слова.

– Запишіть словами вираз 240 : 3 = 80.

3. Словникова робота

Гра “Збери склади”

Нік ме ха ва дер жа пе ту тем ра ра

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви навчитеся вживати різні часові форми дієслова в реченнях і висловлюваннях.

IV. РОЗВИТОК ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

1. Робота в групах

– У кожній групі слів знайдіть дієслова у неозначеній формі.

Решту дієслів розподіліть за часами (теперішнім, минулим і майбутнім).

Пишуть, написали, писати, будуть писати, напишуть;

Намалювати, малювати, намалюють, малюють, будуть малювати;

Купують, купувати, купили, куплять, будуть купувати.

Наприклад:

Неозначена форма дієслова – писати;

У теперішньому часі – пишуть;

У минулому часі – написали;

У майбутньому часі – напишуть, будуть писати.

2. Робота в парах

– Від неозначеної форми утворіть дієслова теперішнього часу 2-ї особи однини і множини.

Сидіти –

Клеїти –

Прати –

Різати –

3. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота в групах

– Запишіть прислів’я.

Ніщо так не виховує людину, як час.

– Назвіть дієслово. Визначте його час. Перетворіть прислів’я таким чином, щоб дієслово стояло в майбутньому часі.

Ніщо так не виховуватиме людину, як час.

Ніщо так не буде виховувати людину, як час.

2. Поетична хвилинка

Коли нам весело буває?

Як пташка в гаї заспіває,

Коли барвінком чи розмаєм

Себе весною заквітчаєм.

Коли ми деревце пригоже посадим,

Гарно обкопаєм, коли ми зробим

Щось хороше, тоді нам весело буває.

Т. Гриненко

– Випишіть дієслова майбутнього часу, визначте їх особу та число.

Хотіла б я піснею стати

У сюю хвилину ясну,

Щоб вільно по світі літати,

Щоб вітер розносив луну.

Щоб геть аж під яснії зорі

Полинути співом дзвінким,

Упасти на хвилі прозорі,

Буяти над морем хибким.

Леся Українка

Буяти – вільно носитися, літати.

Хибким – тут: неспокійним, розбурханим.

– До дієслів допишіть за зразком форми теперішнього, минулого і майбутнього часу.

Зразок: співати – співає, співав, співатиме.

3. Самостійна робота

– Складіть вірш за поданими римами. Визначте час дієслів.

_______ вивчайте,

_______ не забувайте,

_______ плекайте,

_______ прославляйте!

VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

– Що нового дізналися сьогодні на уроці про дієслово?

– Що повторили?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ПОБУДОВА РЕЧЕНЬ З ДІЄСЛОВАМИ РІЗНИХ ОСОБОВИХ ФОРМ ТЕПЕРІШНЬОГО І МАЙБУТНЬОГО ЧАСУ