Погода

ІІ СЕМЕСТР

РОЗДІЛ І ІІ

Географічна оболонка та її складові

Тема 2. Атмосфера

Урок 40. Погода

Практична робота № 8 (продовження)

Мета: поглибити та систематизувати знання про погоду та її елементи; формувати практичні вміння характеризувати різні типи погоди, пояснювати причини її зміни; розвивати навички, уміння проводити спостереження за погодою та обробляти дані календаря погоди; познайомити з професією метеоролога, із синоптичними картами, різноманітними прогнозами погоди; виховувати повагу до народних традицій;

учити користуватися народними прогнозами у разі характеристики погоди.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручники, атласи, календарі погоди, синоптична карта.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Бесіда

– Що таке атмосферні опади? Які види атмосферних опадів ви знаєте?

– Як утворюються опади, що випадають з хмар?

– Чому на Землі опади розподіляються нерівномірно?

– Назвати місця з найбільшою і найменшою кількістю опадів.

III. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності

Нас усіх завжди цікавить погода. Інформація про неї потрібна

пілотам літаків, будівельникам, водіям автомобілів і поїздів, рибалкам, людям, які займаються сільським господарством. Ви теж ведете календар погоди. Сьогодні на уроці ми і з’ясуємо, що ж таке погода.

IV. Вивчення нового матеріалу

Робота зі словником

Погода – стан нижнього шару атмосфери в певній місцевості у певний момент часу.

Погода характеризується рядом елементів: температурою, атмосферним тиском, вологістю повітря, силою і напрямом вітру, хмарністю, атмосферними опадами.

Основною властивістю погоди є мінливість. Погода змінюється постійно. Вона залежить від кількості сонячної енергії, що надходить на місцевість, переміщення повітряних мас, форм рельєфу.

Бесіда

– Показати залежність температури від кількості сонячної радіації.

– Що таке повітряна маса? Які типи повітряних мас ви знаєте?

– Чим характеризується екваторіальна повітряна маса?

– Якою буде погода на Полтавщині, якщо взимку надійде арктична повітряна маса?

– Що таке циклон, антициклон? Яку погоду вони формують?

Тип погоди – це узагальнена характеристика погоди, що включає відомості про середні добові температури, стан хмарності, опади, напрямок і силу вітру. Усі зміни погоди залежать від Сонця. Погода може бути постійною впродовж тривалого часу, наприклад: на екваторі – тепла з рясними опадами, у тропіках – спекотна і суха, у помірних широтах вона змінюється за сезонами, у полярних широтах – морозна і суха.

За характером атмосферних процесів виділяють такі типи погоди:

I – ясна або малохмарна (антициклон, панування континентальної повітряної маси);

II – хмарна з проясненням, короткочасними зливами (типова для швидкого приходу холодної повітряної маси);

III – хмарна (зміна повітряних мас);

IV – з обложними опадами (циклон).

Це цікаво

Місцем найгіршої погоди на Землі вважають острів Ян-Маєн, розташований у північній Атлантиці між Норвегією та Гренландією. Тут на стику теплої Північно-Атлантичної та холодної полярної течій не вщухають циклони та шторми. За весь рік тут трапляються в середньому лише 3 дні порівняно непоганої погоди. Своєрідно реагують на зміну погоди білі ведмеді в зоопарках. За 2-3 дні до настання похолодання вони перестають купатися в басейні. А за 3 дні до потепління охоче лізуть у воду та тривалий час купаються.

Робота зі словником

Наука, що вивчає процеси, які відбуваються в атмосфері й впливають на погоду, називають метеорологією.

Робота з підручником

Прочитати про способи вивчення тропосфери.

Робота зі словником

Дані, отримані в ході спостережень, метеорологи наносять на карту погоди, яку називають синоптичною.

На ній умовними позначеннями і цифрами записують основні відомості про стан погоди. За їх допомогою синоптики складають короткочасні і довготривалі прогнози погоди.

Можна і самому навчитись прогнозувати погоду. Для цього треба добре знати місцеві ознаки зміни погоди й уміти їх використовувати.

Завдання. Ознайомити з ознаками сухої погоди, з ознаками погіршення погоди, використавши матеріали хрестоматії (Клименко В. Г. За сторінками шкільного підручника географії. Хрестоматія. 6 клас. – Х.: Вид. група “Основа”, 2005).

Завдання. Користуючись календарем погоди, описати погоду за вересень: максимальна, мінімальна, середня температура, амплітуда температур, кількість днів з опадами, види опадів, панівний напрям вітру, кількість ясних днів, кількість днів із суцільною хмарністю, явища природи.

V. Закріплення нових знань, умінь, навичок

– На основі календаря погоди описати погоду за осінь.

– Гра “Вірю – не вірю”.

1. Прогнози погоди складають тільки на три дні.

2. Місцеві ознаки допомагають прогнозувати погоду тільки на короткий час.

3. Елементи погоди: опади, температура, хмарність, вологість, тиск, вітер.

4. Основною властивістю погоди є мінливість.

5. Узагальнена характеристика погоди – це її тип.

6. Карта погоди – це синоптична карта.

VI. Підсумок уроку

VII. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф у підручнику.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Погода