ПОШИРЕННЯ РЕЧЕНЬ СЛОВАМИ ТА СЛОВОСПОЛУЧЕННЯМИ

Мета: формувати вміння учнів поширювати речення словами і словосполученнями, складати речення за поданими схемами; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати культуру писемного мовлення.

Хід уроку

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання (вправа 62, с. 32)

Фронтальна перевірка складених розповідей.

Каліграфічна хвилинка

Дд дд до по об ба ач че ен ння

– Прочитайте і запишіть каліграфічно.

– Доберіть до поданого слова:

    синоніми (до зустрічі, бувай); антонім
    (привіт).

– Складіть з поданим словом речення, різні за метою висловлювання та інтонацією.

Вправа “Знаки загубилися”

– Прочитайте текст, розставляючи потрібні розділові знаки в кінці речень. Поясніть свій вибір.

Молода берізка вибігла на узлісся і зупинилася чого це вона так відірвалася від своїх подруг мабуть, зрозуміла, що тут більше простору і сонячного проміння ось чому вона і вища і кучерявіша від інших беріз рости, берізко, звеселяй землю своєю красою.

– Випишіть спонукальне речення.

– Підкресліть у ньому звертання. Поясніть розділові знаки.

– Які види речень за метою

висловлювання ви ще знаєте?

– Наведіть власні приклади.

Фронтальне опитування

– З чого складається наше мовлення? (З речень)

– З чого складаються речення? (Зі слів)

– Що є граматичною основою речення?

– Які члени речення, крім головних, ви знаєте? (Другорядні члени речення)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ми будемо поширювати речення за допомогою другорядних членів речення.

ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ Робота за підручником

1) Вправа 63 (с. 32) (усно).

Учні читають текст і поширюють речення словами, поданими у завданні до вправи. (Осінній холодний дощ затарабанив у вікна вагона. Вони швидко миготять за вікном. Переді мною постало темно-синє небо із мерехтливими зірками.)

2) Вправа 64 (с. 32-33).

Коментоване списування тексту

У далеких краях гори вкриті веселими лісами. Вранішнє сонечко ніжно пестить усіх соньків. Тихі вечори приносять чарівну казку. У тій чудовій країні жила гарненька маленька дівчинка Марійка. Кожного ранку вона вибігала у садок. Там вона віталася з теплим сонечком і квітами.

Їй чемно відповідали голубі дзвіночки, червоні троянди, білі ромашки, рожеві мальви, помаранчеві нагідки. Вони дуже любили Марійку. Адже дівчинка доглядала їх і піклувалася про квіти.

Фізкультхвилинка Творча робота

– Прочитайте віршовані рядки.

– Замість пропусків уставте порівняння, подані в дужках.

– Запишіть речення та визначте його граматичну основу. З листя падають росинки, ніби сонячні… (перлинки).

Роси падають на квіти і блищать, як… (самоцвіти).

На траві блищать росинки, мов сріблясті… (намистинки).

Виконання вправи 65 (с. 33)

    Читання учнями тексту “ланцюжком”. Складання плану до тексту. Запис його на дошці. Переказ тексту за складеним планом. Усне складання словосполучень, визначення головного і залежного слова у словосполученні.

(Квіточка (яка?) красива; любив (кого?) принцесу; співав (кому?) Едельвейсці; пісень (яких?) чарівних; милувався (чим?) голосом.)

    Вибіркове списування з граматичним завданням (див. третє завдання до вправи).

Складання речень за поданими схемами

– Назвіть члени речення, що залежать від підмета. На які питання вони відповідають?

– Назвіть члени речення, що залежать від присудка. На які питання вони відповідають?

– Запишіть складені речення.

ПІДСУМОК УРОКУ

– З якою метою ми поширюємо речення словами і словосполученнями?

– Під час виконання яких завдань зазнали труднощів?

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 66 (с. 33).


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ПОШИРЕННЯ РЕЧЕНЬ СЛОВАМИ ТА СЛОВОСПОЛУЧЕННЯМИ