Практичне заняття. Наслідки Хрестових походів

Розділ ІІІ Європейське суспільство і Держави в X – XV ст.

& 14. Практичне заняття. Наслідки Хрестових походів

ХРЕСТОВІ ПОХОДИ ТА ВЗАЄМОВІДНОСИНИ ЄВРОПЕЙСЬКОГО І СХІДНОГО СВІТІВ

1) Спираючись на текст, складіть у зошиті порівняльну таблицю “Позитивні результати та негативні наслідки Хрестових походів”.

Позитивні результати Хрестових походів

Негативні наслідки Хрестових походів

2) Обговоріть у загальному колі, у чому полягали взаємовідносини європейського та східного світів

під час Хрестових походів. Які з них ви вважаєте найважливішими? Обгрунтуйте свою точку зору.

Хрестові походи, що тривали близько 200 років, мали міжнаціональну спрямованість, адже в них брали участь рицарі з багатьох країн Європи: французи, німці, англійці, іспанці та ін. Але, попри всі намагання хрестоносців, відвоювати Святу землю їм так і не вдалося. До того ж, усі їхні походи супроводжувалися зруйнуваннями, грабунками і вбивствами тисяч людей. Незалежно від релігії, що її сповідували хрестоносці, їх жертвами ставали і християни, і мусульмани, й іудеї.

Однак Хрестові походи сприяли й позитивній взаємодії європейської

та східної цивілізацій. Значно пожвавилася і завдяки створенню нових карт стала безпечнішою торгівля на Середземному морі, що було вигідно і Сходу, і Заходу. Різні народи більше дізнавались один про одного, про навколишній світ, обмінювалися знаннями, що сприяло піднесенню національних культур.

Від арабів європейці навчилися виготовляти сталь і дзеркала, килими й шовкові тканини. Після Хрестових походів у Європі набувають поширення вже відомі вітряки і голубина пошта. Відбулися зміни в господарстві та способі життя європейців. У результаті Хрестових походів у Європі почали споживати рис, гречку, лимони, абрикоси та кавуни. Хрестоносці, які побували на Сході, уперше скуштували тростинний цукор й ознайомилися з його виробництвом. У європейські звичаї увійшли лазні й корисна звичка мити руки перед їжею.

У результаті Хрестових походів частина селян звільнилася від кріпацтва. Католицька церква сприяла утворенню духовно-рицарських орденів.

А в сучасному світі Хрестові походи – одна з найпопулярніших тем у мистецтві та літературі. До їхньої історії постійно звертаються дослідники, політики, діячі церкви. На початку 2000-х папа римський Іоанн Павло II просив вибачення за насильства, вчинені під час Хрестових походів.

Поясніть, як у поданих ілюстраціях відображено взаємодію мусульманської та християнської культур.

Практичне заняття. Наслідки Хрестових походів Практичне заняття. Наслідки Хрестових походів

1. Християнин і мусульманин грають у шахи (середньовічна мініатюра) 2. Середньовічний корабель (сучасна історична реконструкція) 3. Вітряки в Ламанчі (Іспанія) 4. Церква у місті Брюгге (Бельгія), де зберігається вивезена з Єрусалима святиня “Краплі крові Господа”

1. Висловте судження щодо значення Хрестових походів.

2. Що цікавого ви дізналися на уроці? Що вас подивувало? Про що хотілося б дізнатися більше?

Позитивні чинники

Негативні чинники


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...Історико географічні регіони світу.
Ви зараз читаєте: Практичне заняття. Наслідки Хрестових походів