Практично-діяльнісні виміри сутності людини

Філософія посбіник

Тема 5. ПРАКСЕОЛОГІЯ

§ 1. Практика, її структура і різновиди

Практично-діяльнісні виміри сутності людини

Важко, а то й неможливо знайти людину, яка за все своє життя не виконала б навіть однієї найменшої дії. У цьому знаходять точку збігу, наприклад, такі непримиренні ідеї, як біблійне, християнське вчення про створення людини і не менш відомий твір Фрідріха Енгельса “Роль праці у перетворенні мавпи на людину”. Вказана спільність стосується, звісно, звичного, земного життя. Фізична праця не завжди результативна:

“І до Адама сказав Він: “… проклята через тебе земля! Ти в скорботі будеш їсти від неї всі дні свого життя. Тернину й осот вона буде родити тобі, і ти будеш їсти траву польову. У поті свого лиця ти їстимеш хліб, аж поки не вернешся в землю, бо з неї ти взятий. Бо ти порох, – і до пороху вернешся”. Вона є наслідком гріхопадіння і реальністю, яка існуватиме до другого пришестя Христа. На думку співзасновника марксизму, що дав один із класичних зразків натуралістичної концепції антропогенезу, праця – “перша основна умова всього людського життя, до того ж такою мірою, що ми у відомому сенсі маємо сказати:
праця створила саму людину”.

У темі “Філософська антропологія” йтиметься про наявні в історії культури визначення людини. Нагадаємо деякі зі шкільної програми: “Людина – тварина, яка вміє виробляти речі”; “Людина – це тварина, здатна продукувати засоби виробництва”; “Людина – тварина, здатна до свідомих цілеспрямованих дій”; “Людина – тварина, що живе у світі свободи і є творчим суб’єктом”; “Сутність людини є сукупність відносин з іншими людьми”; “Праця створила людину і становить її сутність”; “Людина – істота, яка підкоряється моральному імперативові”; “Людина – звір, що прагне нового” і т. п.

Як бачимо, сутність людини так чи інакше описується характеристиками практики. Це не випадково. Практика справді прямо стосується людської природи. Усі різновиди практичної діяльності впливають на сутнісну визначеність людської істоти.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...Способи живлення тварин.
Ви зараз читаєте: Практично-діяльнісні виміри сутності людини