Правопис ненаголошених особливих закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу

Урок 98

Тема. Правопис ненаголошених особливих закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу

Мета: познайомити дітей з новою орфограмою, вчити її знаходити в дієсловах і перевіряти, виробляти навички правопису ненаголошених особових закінчень дієслів; розвивати орфографічну зіркість; виховувати старанність, уважність у роботі.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. Перевірка вправи 133

2. Відновлення таблиці

Дієслова теперішнього і майбутнього часу

Однина

Множина

1-а

особа

? (-у, – ю)

? (-емо, – ємо, – имо, – їмо)

2-а особа

?

?

3-я особа

?

?

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

1. Словникова робота

– Чим схожі слова у стовпчику?

З_л_ніти –

Ш_рокий –

Д_рева –

– Поясніть, як перевірити ненаголошений голосний у коренях слів.

2. Створення проблемної ситуації

Вчитель відкриває другий стовпчик слів:

Пожива_ш –

Злож_ш –

Вимов_ш –

Витягн_ш –

– Що спільного

в цих словах? (Вони – дієслова, всі – у 2-й особі однини, майбутнього часу, в кожному пропущена літера в закінченні.)

– Чому пропустили літеру? (Тому що вона ненаголошена, незрозуміло, що писати – – е чи – и.)

– Дайте назву цій орфограмі. (Ненаголошений голосний у закінченнях дієслів)

– Хто зможе її перевірити?

– Як ви думаєте, чи підійде нам спосіб перевірки ненаголошеного голосного у корені?

III. Оголошення теми й мети уроку

– Отже, з якою орфограмою ми будемо сьогодні працювати?

– А що ми будемо вчитися робити?

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Пошукова робота

– Спробуйте дібрати перевірні слова до дієслів.

– Що ж тепер робити?

– Подивіться на таблицю, складену нами протягом трьох уроків. Можливо, вона підкаже нам вихід.

– Згадайте, чим зумовлене вживання літер е та и в закінченнях дієслів.

– То якою ж підказкою можна користуватися, вибираючи ненаголошений голосний для закінчення дієслова?

2. Робота з правилом, складання алгоритму

– Прочитайте правило. Чи правильною була наша здогадка?

– На одному з уроків ми склали з вами алгоритм, за допомогою якого можна визначити дієвідміну дієслова.

(Вчитель вивішує його на дошці.)

Як визначити дієвідміну дієслова?

1) Поставити в 3-й особі множини.

2) Виділити закінчення.

Правопис ненаголошених особливих закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу

– Подумайте, як можна доповнити цей алгоритм, щоб потім його можна було використати при перевірці ненаголошеного голосного в особових закінченнях дієслів.

Правопис ненаголошених особливих закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу

3) Вставити ненаголошений голосний у закінченні дієслова.

Правопис ненаголошених особливих закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу

V. Закріплення та систематизація знань

1. Колективне коментоване виконання вправи 134

– Виберіть слова, в яких відразу можна поставити пропущений голосний. Чому?

– В інших ми перевіримо ненаголошений голосний у закінченнях дієслів за допомогою складеного нами алгоритму.

2. Самостійна робота з алгоритмом (за вправою 135)

– Як визначити ненаголошений голосний у закінченні дієслова?

3. Робота із словниковим словом. Хвилинка каліграфії

М’я пам’я ф’ю р’ю д’ї

– Цей алгоритм ми вивчимо напам’ять.

– Для чого необхідно це зробити?

– Зверніть увагу на написання слова напам’ять. У ньому прийменник на та іменник пам’ять пишуться разом.

– Внесіть слово до словничка. Підкресліть орфограму.

– Пропишіть рядок цього слова каліграфічно, підкреслюючи орфограму.

VI. Підсумок уроку

1. Розподільний диктант

– Розподіліть дієслова у два стовпчики за дієвідмінами.

Помиєш, ходиш, напишеш, важите, вийдеш, вилазите, говориш, набираєте.

– Поясніть вибір особових закінчень дієслів.

2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

VII. Домашнє завдання

Правило на с. 71, алгоритм у зошиті; вправа 136; повторити словникові слова.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Правопис ненаголошених особливих закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу