ПРИДБАННЯ БДЖІЛ

ПРИДБАННЯ БДЖІЛ. Бджоляр, який бажає придбати та працювати з тією або іншою породою, повинен насамперед ураховувати особливості кожної з них в умовах своєї місцевості. Примітивні породи, які склалися під впливом умов перебування й узятку, можуть виявитися не пристосованими до інших умов і замість прибутку завдаватимуть збитків. Наприклад, перевезення південних бджіл у північні широти можуть закінчитися тим, що бджоли не акліматизуються й загинуть. Найкраще купувати сильні бджолині сім’ї в господарствах свого району або області.

Купити

бджіл можна в бджолярів-аматорів і в пасічницьких господарствах. У періодичних виданнях, присвячених сільськогосподарській тематиці, можна знайти оголошення про продаж і висилання бджіл.

Можливим є замовлення й висилання бджіл і матки поштою, їх пересилають зі стільниками й без стільників або окремими бджолопакетами (у легких фанерних ящиках), невеликими сім’ями (відводками). Маток відправляють окремо.

Купувати бджіл треба на пасіках, де бджоли здорові, де є ветеринарний паспорт (свідоцтво) з позначкою про відсутність там інфекційних й інвазійних хвороб бджіл. Бджоляреві-початківцю краще купувати

бджіл із компетентним і досвідченим бджолярем, який, оглянувши сім’ю, може визначити її силу, якість матки, кормові запаси у вулику, тип вулика. Фахівець із наявності трутневого розплоду (горбатий розплід) може визначити, чи немає в гнізді бджоли-трутівки.

Якість матки визначають за заповненням чарунок яйцями. Якщо чарунки заповнені без пропусків, суцільними колами на всій площі стільників від верхнього краю рамки до низу –

Матка здорова, молода, добра виробниця потомства. Якщо ж спостерігається не суцільний (строкатий) розплід із порожніми чарунками або молодими личинками – матка стара або розплід на щось хворий. Купувати бджолині сім’ї потрібно тільки з молодими торішніми матками й здоровим розплодом.

На рамках не повинно бути проносних плям, що свідчать про нездоров’я бджіл.

Рекомендується П. б. навесні або влітку, коли сім’я має розплід на всіх стадіях розвитку: яйця, личинки, запечатаний розплід.

Натомість придбання бджіл на початку осені, уже підготовлених і забезпечених зимовими запасами меду на рамках, може закінчитися обривом важких стільників, загибеллю матки під час перевезення. Таку проблему восени виправити вже не можна.

Наприкінці травня – червня можливим є П. б. роями. Це ранні рої, які за сезон відбудують собі гніздо, створять запас кормів на зиму та при сприятливій кормовій базі дадуть товарний мед. Пізні ж рої, які купуються наприкінці липня й початку серпня, невигідні, тому що їх доведеться годувати всю зиму.

Придбання перезимованих бджіл невигідне ще й тим, що старі бджоли гинуть ще в дорозі до нового місця перебування або вже на місці.

Доцільним є П. б. навесні повноцінними сім’ями. Сильною вважається сім’я, яка складається з 8-9 рамок, густо обсаджених бджолами з плодовою маткою, з 3-4 рамками розплоду й запасом не менш ніж 6-8 кг меду на сім’ю. Середня сім’я займає 5-7 рамок. Слабка сім’я, як і нуклеуси, – менше ніж 5 рамок.

Сильна сім’я на початку червня займає вже 14-16 рамок, тобто все гніздо й магазинну надставку, а восени – не менше ніж 9- 10 рамок.

При П. б. звертають увагу на кормові запаси гнізда. Бджоли харчуються медом і пергою, кількість споживання яких змінюється протягом року. Навесні на сім’ю має припадати 6-8 кг, восени запас корму на зиму повинен становити 16-18 кг.

П. б. по весні, при забезпеченні доброю кормовою базою, уже в перший сезон дає позитивні результати. Крім одержання товарного меду, сім’я відбудує нові стільники, збільшиться кількість бджолосімей, бджоли забезпечать себе кормом на зиму.

Бджолині сім’ї завозять із розвідницьких господарств у пакетах. Пакети бувають 6- і 4-рамкові. У 6-рамковому пакеті має бути не менше ніж 1,5кг бджіл, плодова матка, шість відбудованих стільників, три з яких переважно печатного розплоду. Щоб

Не відбулося обривів стільників дорогою, у кожній рамці має бути не більше ніж 2 кг кормового меду. Формувати пакети треба напередодні їхнього відправлення.

У 4-рамковому пакеті має бути 1,2 кг бджіл, чотири добре відбудовані стільники, два з яких – із печатним розплодом і 4- 5 кг меду.

При придбанні бджіл у пакетах заздалегідь готують вулики.

Перед П. б. слід визначитися, яка порода бджіл вас цікавить, тому що вони істотно відрізняються злобливістю. Значно важче доглядати за агресивними бджолами – башкирськими лісовими й темними північними. Помірно злісними вважаються карпатські й країнські. Найбільш миролюбні – гірські кавказькі.

Найкраще брати бджіл, що районуються у цій місцевості. По-перше, таким бджолам не потрібен час для акліматизації, що, природно, позначається на їхньому здоров’ї й продуктивності, по-друге, транспортувати бджіл у своєму регіоні набагато простіше.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ПРИДБАННЯ БДЖІЛ