Пряма мова

СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ

УРОК № 21

Тема. Пряма мова

Мета: поглибити відомості про пряму мову та правила її написання; формувати в учнів уміння правильно складати і записувати речення з прямою мовою; виховувати любов до прекрасного.

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.

ХІД УРОКУ

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашньої вправи.

2. Бесіда з учнями.

– Яке речення називається складним?

– Які розділові знаки ставляться між простими реченнями у складному?

– Які види зв’язку існують

між простими реченнями у складному?

3. Робота біля дошки.

Завдання: записати речення, зробити синтаксичний розбір.

Так яблуками пахне у хатинці, як пахнуть хати тільки восени. (Розпов., неокл., скл.)

I – односкл., пошир.

II – двоскл., пошир.

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Колективна робота.

Завдання: прослухайте речення і знайдіть висловлювання, яке належить певній особі, у даному випадку – Андерсену.

“Щоб жити, потрібні сонце, воля і маленька квітка”,- говорив великий казкар

Ганс Крістіан Андерсен.

2. Слово вчителя.

Пряма мова – дослівно відтворене висловлювання якоїсь особи.

Речення з прямою мовою складається з двох частин: висловлювання певної особи і слів автора.

3. Опрацювання схем.

А: “П?!”.

“П”,- а.

“П!?” – а.

“П,- а,- п?!”

4. Робота за підручником.

Вправа 183.

5. Робота в зошитах.

Завдання: списати речення (записані на дошці), поставити розділові знаки і лапки.

Чому ти вириваєш сторінки з підручника питає вчителька маленького Борю. А я не всі вириваю, тільки прочитані відповідає той. Чому знов запитує вчителька. Щоб помилково двічі не прочитати теж саме відповів Боря.

Учитель розповів про пори року й запитав Хто мені скаже, який час найкращий для збирання яблук. Маленький Миколка підняв руку Коли собака на цепу.

(Із “Книги веселої мудрості”.)

6. Творча робота.

Завдання: перебудувати речення з прямою мовою у складні.

Я запитала сестру: “Ти вивчила вірш?”

Мама попросила Оксанку: “Полий квіти”.

“Ти бачила виставу “Наталка Полтавка”?” – запитала Марина подругу.

Декарт писав: “Читання книги – це ніби розмова з найкращими людьми минулих віків”.

7. Робота біля дошки.

Завдання: скласти схеми речень із прямою мовою.

“Ті школярі,- писав В. О. Сухомлинський, – які нічого, крім підручників, не читають, дуже поверхово оволодівають знаннями”. (Із журналу.) Прощаючись він сказав: “Я хочу,

Щоб ви добре вчились, друзі”. (З газети.) “Завдання буде виконано”,- рішуче вимовив Павлик. (О. Гончар.) “Чи не час нам в дорогу?” – спитала Соломія. (М. Коцюбинський.)

8. Творча робота.

Завдання: скласти речення за схемами.

“П,- а,- п”.

“П!” – а.

А: “П?”

9. Робота за підручником.

Вправа 184.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Узагальнююча бесіда.

– Що називається прямою мовою?

– Які розділові знаки ставляться при прямій мові?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник, § 20, вправа 186.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Пряма мова