РАТЦЕЛЬ (RATZEL) Фрідріх


Соціологія короткий енциклопедичний словник

РАТЦЕЛЬ (RATZEL) Фрідріх (1844 – 1904) – нім. географ, етнограф, засновник політ, географії. Основні роботи – “Антропогеографія” (1882 – 1891), “Політична географія” (1897), “Простір і час у географії та геології. Натурфілософські спостереження” (1907). Вважав, що фактори геогр. середовища мають визначальний вплив на економіку, політ, устрій, культуру і психологію народів. Так, тим, хто займається землеробством, притаманні слабкість, відсутність мужності та завзятості; просторова замкнутість

того чи іншого народу породжують традиціоналізм; степи – дух економії та централізовану владу. Хід історії країни визначається, на думку Р., розташованістю останньої у певній півкулі, частині світу, наявністю озер, рік, морів, пустель.

У творчості Р. відчувається вплив органіцизму. Він уподібнював державу живому організмові, який може рости й розвиватися, якщо розширюватиме свої геогр. кордони, і занепадатиме – у старих межах свого існування. Ознакою розвиненої культури вважав прагнення до збільшення території. У роботі “Земля та життя” він зазначав, що покликання народу, який протягом свого істор.

існування мав обмаль землі, – поліпшення свого геогр. становища, збільшення своєї площі шляхом завоювання сусідніх земель, здобування колоній. Як прихильник “дифузіонізму” (взаємопроникнення культур), Р. розглядав культуру як процес взаємодії і взаємовпливу їх, виступав проти расистських концепцій “вищих рас” і “вищих, елітних” культур. Проте це не завадило використанню його ідей в ідеології нім. фашизму і розвитку їх геополітиками – Р. Челленом, К. Хаусхофером та ін.1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)Розбір числівника як частини мови приклади.
Ви зараз читаєте: РАТЦЕЛЬ (RATZEL) Фрідріх