РІЧКОВІ ПОРТИ

Загальний курс транспорту

РОЗДІЛ 6 ВОДНИЙ ТРАНСПОРТ

6.3. РІЧКОВІ ПОРТИ

Порт – підприємство водного транспорту звідки починається і де закінчується перевезення пасажирів і вантажів водним шляхом. В порту переміщують вантажі з наземного транспорту на водний і навпаки; зберігають, сортують і комплектують вантажі; відправляють вантажі наземним або водним транспортом: організують рух і обслуговування флоту в межах портової акваторії (водної частини), а рухомого складу наземного транспорту – в межах портової території (наземної,

частини); забезпечують флот паливом, матеріалами, водою, продовольством: провадять перевантажувальні операції портовими засобами.

Основними елементами порту є акваторія, територія та причальна лінія. Причальна лінія – сукупність суміжних або окремо розміщених причалів. Складові частини акваторії: водні підходи; зовнішні та внутрішні рейди для стоянки суден на якорях; внутрішні басейни для стоянки суден біля причалів.

Розрізняють руслові, позаруслові та змішані порти. В руслових портах причальні лінії розтянуті по березі річки. їх експлуатація залежить від режиму ріки, тому в їх акваторії часто виконують

днопоглиблюючі роботи.

В позаруслових портах причальні лінії розташовані компактно в штучних басейнах, їх недолік – утруднено введення несамохідних суден.

В змішаних портах причальні лінії розташовані як в штучних басейнах, так і по берегах річки.

Організація роботи порту визначається його технологічним процесом, що включає в себе техніко-розпорядний акт, технологічні карти вантажних робіт, технологічні процесами обробки суден.

Пристань – комплекс споруд, обладнаних для причалювання й стоянки суден біля берега, з метою проведення вантажних операцій, висадки і посадки пасажирів, ремонту тощо.

Зупинка – прибережний пункт, де відбувається висадка та посадка пасажирів і прийняття вантажу.

Для виконання ремонту підводних частин суден на річковому транспорті використовують елінги та доки, які бувають сухі і плавучі. Елінг – це рейкова колія, що входить по пологому березі в воду. За допомогою лебідок судно на возиках витягують на берег та встановлюють на ремонтну площадку (стапель).

Сухий док – камера, що відокремлена від ріки воротами. Для прийняття судна відчиняють ворота, док заповнюється водою і вводять судно. Потім ворота зачиняють, викачують воду і судно сідає на опори. Розміри становлять 75 м завширшки і до 500 м завдовжки.

Плавучі доки – це суцільний або складений з секцій понтон з двома порожнистими поздовжніми баштами з боків. Для прийняття судна баластні відсіки заповнюють водою, док занурюється на глибину, достатню для введення судна у простір між баштами. Потім воду із відсіків викачують і док з судном спливає. У верхній частині башт розміщено службові й житлові приміщення та устаткування. Розміри становлять до 60 м завширшки і до 300 м завдовжки.

Рух річкового транспорту організується за двома принципами: наскрізному та ділянковому. Наскрізний рух використовується на лініях, де умови плавання та характер вантажопотоків дозволяють доставляти вантаж від відправника до адресату без перевалки. Рух за ділянками

Організують там, де окремі ділянки річкового шляху мають різні умови плавання або різний вантажопотік.

Буксири і штовхачі використовують за принципом наскрізної тяги без зміни на всьому шляху сполучення або за системою тягових плечей. Склади для буксирування формують за декількома схемами секційними або напівсекційними. Перші-доцільно використовувати при стійких вантажопотоках, що не потребують переформування складу, другі – при розпорошених вантажопотоках.

Рух вантажопасажирського флоту організується за лінійною та рейсовою формами. Лінійна форма передбачає виконання регулярних рейсів кораблями, які приписані до цієї лінії. Рейсова форма – призначення спеціальних рейсів кораблів на лініях нерегулярного руху.

Навігаційний період – період року, протягом якого залежно від місцевих кліматичних умов використовують водні шляхи для транспорту. На Дніпрі він складає 220-270 днів.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: РІЧКОВІ ПОРТИ