Ринок монополізований

Ринок монополізований – ринок, на якому здійснюється купівля-продаж товарів і послуг з незначною кількістю товаровиробників, кожен з яких виробляє частку продукції, яка може впливати на рівень цін. Об’єднання кількох таких виробників дає їм змогу зосередити більшість товарів і послуг у своїх руках і диктувати ціни на ринку. У США три гігантські автомобільні концерни (“Дженерал моторз”, “Форд моторз” і “Крайслер”) сконцентрували до 94% загального випуску автомобілів. Р. м. у західній економічній літературі називають олігополістичним.

Така назва відповідає його суті, оскільки олігополія є колективною формою монополій. Істотні ознаки Р. м. має природна монополія, за якої попит на товар чи послугу найкраще задовольняють одна або кілька компаній, які є монополістами становища на ринку, а конкуренція є неможливою або небажаною (наприклад, енергозабезпечення країни, поштові послуги тощо). Ліквідація цих компаній або розукрупнення здебільшого економічно недоцільні. Водночас у США 1999 у приватній та акціонерній власності перебувало 87 ядерних енергоблоків (1991 – 101), тобто 54% усіх виробничих потужностей атомної галузі; 2002 – 68%. В середині
80-х XX ст. вартість будівництва АЕС або ядерного енергоблока становила 2-6 млрд дол., на початку XXI ст. – у кілька разів менше. Водночас внаслідок злиття могутніх корпорацій у цій галузі вартість 1 кВт/год електроенергії знизилась за 1999- 2003 з 2 до 1,6 центів. На Р. м. діє механізм недосконалої (монополістичної) конкуренції (див. Ринково рівновага за монополістичної конкуренції).


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (2 votes, average: 2,50 out of 5)


Вийди вийди іванку.
Ви зараз читаєте: Ринок монополізований