РІЗНОМАНІТНІСТЬ ГРИБІВ. ГРИБИ-ПАРАЗИТИ

Розділ 3. ГРИБИ ТА ЛИШАЙНИКИ

Тема 1. ГРИБИ

§ 48. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ГРИБІВ. ГРИБИ-ПАРАЗИТИ

Гриби-паразити. На рослинах паразитує більше ніж 10 тис. видів грибів, на тваринах і людині – близько 1 тис. видів.

Із грибів, які паразитують на рослинах, найбільш поширені сажкові гриби, іржасті, ріжки тощо.

Сажкові гриби паразитують на культурних і дикорослих злаках, викликаючи захворювання – сажку. Вражені сажкою рослини мають вигляд обвуглених або обсипаних сажею. Несприятливі умови навколишнього середовища сажкові гриби переносять

у стані спори в грунті або зерносховищах.

Різні види сажки по-різному вражають рослини. Виділяють три основні способи зараження рослин сажковими грибами: під час проростання зерна в грунті (сажка проса, тверда сажка пшениці); у період квітування злаків, коли сажкова спора потрапляє на приймочку маточки і проростає до зав’язі (пилова сажка пшениці та ячменю); зараження молодих наземних частин рослини спорами, при якому міцелій гриба не розростається по всій рослині, а локалізується у місцях зараження, де й спричиняє утворення пухлин, наростів. Розгляньте пухирчасту сажку кукурудзи на мал. 99, 1.

Іржастих грибів

нараховується близько 7 000 видів. Вони паразитують не тільки на покритонасінних, а й на вищих спорових рослинах, викликаючи хворобу іржу. На уражених грибом листках, стеблах з’являються бурі плями – звідки і назва хвороби. Найбільш поширена лінійна іржа, що паразитує на різних злакових рослинах. Вражаючи злаки, іржа призводить до значних втрат урожаю.

РІЗНОМАНІТНІСТЬ ГРИБІВ. ГРИБИ ПАРАЗИТИ

Мал. 99. Гриби-паразити: 1 – пухирчаста сажка на стеблі кукурудзи; 2 – гриб-трутовик на дереві

Ріжки – це паразитичні гриби, які розвиваються на житі, іноді на пшениці та інших злаках. Під час квітування жита спори грибів розносяться вітром і потрапляють на приймочку маточки квітки, де вони проростають. На тілі гриба утворюється значна кількість спор, що знаходяться в солодкій липкій речовині – медовій росі. Спиваючи медову росу, комахи переносять спори на квітки здорових рослин. Пізніше на цих рослинах замість насіння з ураженої зав’язі розростаються ріжки (гриби).

У ріжків є отруйні речовини (алкалоїди). Потрапляючи в організм людини або тварин, ріжки спричиняють тяжке захворювання, яке в народі називають “злі корчі”. Воно може призвести до смерті. Водночас із ріжків виготовляють ліки. Щоб отримати ріжки, спеціально висівають жито і заражають його цим грибом.

Великої шкоди сільському господарству завдає представник роду фітофторових грибів картопляний гриб. Він уражає бульби та бадилля картоплі. На листках утворюються бурі плями, зменшується фотосинтез, а отже, і врожай. Пошкоджені бульби втрачають свої харчові якості, погано зберігаються.

Представники роду фітофтора вражають картоплю, томати, пальми, цитрусові та інші рослини.

Великої шкоди садам, паркам і лісовому господарству завдають гриби-трутовики (мал. 99, 2). Міцелій трутовиків розвивається всередині дерева, руйнуючи деревину. Зараження здорових дерев відбувається шляхом потрапляння спор цих грибів через рани на корі або через кореневі волоски. Потім спори проростають, утворюючи грибницю. Розростаючись у деревині, грибниця робить її трухлявою. Через кілька років після враження грибницею трутовика на корі дерев виникають шкірясті, дерев’янисті або м’ясисті плодові тіла цих грибів.

Частіше вони бувають дуже твердими, мають копитоподібну форму і розташовуються на стовбурах одне за одним. З нижнього боку плодових тіл утворюються трубочки, в яких дозріває велика кількість спор. Плодові тіла у більшості трутовиків багаторічні і збільшуються щорічно.

Є серед паразитичних грибів і збудники небезпечних хвороб людини і тварин. Наприклад, гриб ахоріон, поселяючись на волосяній частині голови, спричиняє хворобу паршу. Гриб трихофітон, який уражує волосся, нігті і шкіру, є збудником стригучого лишаю. Дріжджовий гриб сідіум спричиняє захворювання слизової оболонки порожнини рота – пліснявку, яка спостерігається переважно у грудних дітей. Гриби-паразити можуть викликати поверхневі ураження шкіри чи внутрішніх органів.

Сучасна комплексна система захисту полів, садів, лісів і парків від паразитичних грибів включає агротехнічні, біологічні, хімічні методи боротьби, а також карантинні заходи, що не допускають завезення збудників хвороб і шкідників із інших країн. Селекціонери виводять сорти культурних рослин, стійкі до збудників хвороб, викликаних паразитичними грибами.

Серед вищих грибів є гриби-паразити: сажкові та іржасті гриби, ріжки, фітофтора та трутовики. Вони завдають великої шкоди сільському господарству. Є серед них і збудники небезпечних хвороб людини і тварин.

РІЗНОМАНІТНІСТЬ ГРИБІВ. ГРИБИ ПАРАЗИТИ

Мал 100. Будова шапкового гриба: 1 – грибниця;

2 – плодове тіло; З – шапка; 4 – ніжка

РІЗНОМАНІТНІСТЬ ГРИБІВ. ГРИБИ ПАРАЗИТИ

Мал. 101. Мікориза шапкових грибів із вищими рослинами


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: РІЗНОМАНІТНІСТЬ ГРИБІВ. ГРИБИ-ПАРАЗИТИ