РОЛЬ НАСІННОГО МАТЕРІАЛУ В ПІДВИЩЕННІ ВРОЖАЙНОСТІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР

ОСНОВИ НАСІННЄЗНАВСТВА

11.1. РОЛЬ НАСІННОГО МАТЕРІАЛУ В ПІДВИЩЕННІ ВРОЖАЙНОСТІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР

Високі посівні якості насіння – основна умова отримання повноцінного врожаю. Дані науково-дослідних установ і практика передових господарств свідчать, що за однакових умов агротехніки сівба добірним насінням забезпечує приріст урожаю на 20-30% і високу якість продукції.

У нашій країні вимоги до сортових і посівних якостей насіння зазначені у державних стандартах України (ДСТУ). Високоякісний і вирівняний посівний матеріал

мають при вирощуванні високопродуктивних культур районованих і перспективних сортів і застосуванні відповідної агротехніки. Низька агротехніка на насінних ділянках набагато знижує посівні й урожайні якості насіння.

Для поліпшення якості насіння у господарствах періодично проводять сортооновлення, тобто заміну сортового насіння низької репродукції насінням таких самих сортів, але більш високих репродукцій (еліта, перша репродукція).

Численними дослідженнями доведено поліпшення посівних і урожайних якостей насіння при вирощуванні культур по високому агрофону. Слід зазначити, що на насінних ділянках

треба застосовувати агротехніку з урахуванням біологічних особливостей вирощування культур та сортів (табл.). Так, високоврожайні сорти вибагливі до умов вирощування, і за звичайної агротехніки врожайність їх може знизитись більше, ніж менш продуктивних сортів.

Економічна ефективність вирощування сільськогосподарських культур значною мірою підвищується в результаті соргозаміни – впровадження у виробництво нових, більш продуктивних, з вищими якісними показниками сортів.

ТАБЛИЦЯ. ЗАЛЕЖНІСТЬ УРОЖАЙНИХ ЯКОСТЕЙ НАСІННЯ ЯРОЇ ПШЕНИЦІ ВІД АГРОФОНУ

(дані дослідної станції рільництва МСГАТ)

Варіант досліду

Урожайність по фону агротехніки, ц/га

Високої

Звичайної

Урожай насіння з високоврожайної

Ділянки (30 ц/га)

41,0

23,3

Урожай насіння з маловрожайної

Ділянки (12 ц/га)

36,2

21,9

Приріст урожаю

4,8

1,4


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Фотоефект випаровування.
Ви зараз читаєте: РОЛЬ НАСІННОГО МАТЕРІАЛУ В ПІДВИЩЕННІ ВРОЖАЙНОСТІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР