Роль плазунів в екосистемах, їхнє значення для людини. Охорона плазунів

ПЛАЗУНИ

УРОК № 43

Тема. Роль плазунів в екосистемах, їхнє значення для людини. Охорона плазунів.

Мета: ознайомити учнів з роллю плазунів в екосистемах, їхнім значенням для людини, розповісти про охорону плазунів.

Обладнання й матеріали: підручник [1], зошит [3], фотографії, малюнки, плакати, схеми, що дозволяють ілюструвати роль плазунів в екосистемах, їхню значення для людини та їх охорону.

Базові поняття й терміни: плазуни, значення плазунів, охорона плазунів.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ.

Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Обговорення питання

Чому кількість сучасних видів плазунів незначна? У чому складнощі їхньої охорони?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементами бесіди

1. Роль плазунів в екосистемах

Колись плазуни були надзвичайно численною й різноманітною групою, фактичними власниками Землі. Різні види плазунів заселяли наземний простір, жили у воді й навіть літали. Але потім ця епоха закінчилася. Сучасні плазуючі посідають досить скромне місце й за чисельністю, й за розмаїттям.

У пустелях і степах, де чисельність

плазунів висока, вони відіграють помітну роль у біоценозах. Більшість ящірок і змій знищують значну кількість шкідливих комах, молюсків і гризунів. Багато ящірок у пустелях служать кормом для ряду звірів, наприклад лисиці й тхора.

2. Значення плазунів для людини

Деякі види плазунів завдають помітної шкоди. Середньоазіатська черепаха в ряді районів стає шкідником на баштанах і, особливо, у розплідниках фісташок. На риборозплідних станціях серйозної шкоди завдають водяні вужі, що знищують велику кількість мальків промислових риб: коропа, лосося, осетра.

Імовірною є негативна роль ряду плазунів, особливо сухопутних черепах, деяких ящірок і змій, у поширенні ряду захворювань людини й свійських тварин, оскільки на них живуть німфи й дорослі іксодові кліщі.

У деяких країнах серйозної шкоди людині завдають отруйні змії. Кількість жертв від отруйних змій, звичайно, сильно перебільшена, але все ж таки в жарких країнах, особливо в Південно-Східній Азії й Південній Америці, щорічно від укусів змій умирають тисячі людей.

У більшості випадків важкі наслідки після укусу отруйних змій бувають викликані не дією отрути, а припіканнями, кровопусканнями, перетяганням кінцівок джгутом вище місця укусу тощо. Зміїна отрута застосовується для виготовлення лікувальних сироваток проти укусів змій.

З отрути гадюк наготовлюють лікувальні препарати, які застосовуються в лікуванні радикуліту, ішіасу, ревматизму. З отрути гюрзи й щитомордника виготовляють кровоспинні засоби, з отрути гримучої змії – препарати, що лікують епілепсію, отруту кобри вживають для виготовлення препаратів, застосовуваних у лікуванні бронхіальної астми й ряду інших захворювань.

Плазуни служать джерелом сировини для промисловості. Здавна шкіра крокодилів, великих змій і ящірок іде на виготовлення валіз, портфелів, взуття й т. д. Особливо цінується шкіра крокодила.

М’ясо черепах має чудові смакові якості, тому черепахи добуваються місцевими жителями й нерідко вивозяться на продаж у міста й навіть є предметом експорту. Види, особливо цінні в кулінарному відношенні, розводять на спеціальних фермах. Промисел черепашачих яєць часто стає основним заняттям місцевого населення в період розмноження черепах. З яєць одержують високоякісне масло.

Черепахи найвищою мірою популярні серед аматорів тварин як добродушні й невибагливі мешканці тераріумів.

3. Охорона плазунів

У природних біоценозах рептилії ніде не досягають високої чисельності. Людина часто невиправдано переслідує й полює на рептилій, використовуючи в їжу їхнє м’ясо і яйця. Непомірний промисел гігантських слонових і великих морських черепах привів до зникнення одних видів і поставив на межі зникнення інших. Гігантські сухопутні черепахи були майже винищені мореплавцями, китобоями й піратами в XVII-XIX ст. На Галапагоських островах раніше жило 15 видів (з багатьма підвидами) слонових черепах, зараз збереглося 11, шість із них розводять у неволі для розселення в місцях колишнього існування. Тільки на двох з 13 Галапагоських островах (раніше черепахи жили на 11 островах) чисельність слонових черепах досить висока, на інших потрібні спеціальні заходи для їхнього збереження.

Використання делікатесного м’яса і яєць морських черепах місцевими жителями й гурманами в багатьох країнах, тривалий браконьєрський промисел приїжджих на узбережжя поставили на межу загибелі чимало видів.

Всі види й підвиди слонової черепахи занесені до Червоної книги. На Галапагоських островах створено національний парк, а в 1964 році була відкрита біологічна станція ім. Ч. Дарвіна.

Промисел крокодилів тепер скрізь обмежений, у багатьох місцях заборонений, створені спеціальні – розплідники й ферми з їхнього розведення.

У Червону книгу занесена найцінніша в гастрономічному відношенні зелена, або супова, черепаха, що могла бути найважливішим джерелом їжі на берегах тропічних морів, якби її не знищували так швидко. Популяція її й зараз значна, але місць, де вона розмножується, залишилося дуже мало. Не вимерла вона тільки завдяки резервату Тортугеро в Коста – Риці, звідки в останні десятиліття щорічно вивозиться 20 тисяч щойно вилуплених черепашок у різні частини Карибського басейну.

Зі справжніх крокодилів у Червону книгу занесено 15 видів, у тому числі кубинський крокодил. Промисел на нього заборонений. У болотах півострова Сапата створено крокодилячий розплідник.

У Червоній книзі міститься кілька видів галапагоських наземних ігуан, гігантський комодський варан.

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів

Робота з підручником

Школярі ознайомлюються зі змістом рубрики “Енциклопедична вставка” на с. 186-187.

Робота із зошитом

Виконати завдання в зошиті [3, с. 62-63].

V. Самостійна робота учнів

Учні виконують завдання рубрики “Готуємося до тематичного оцінювання” на с. 185. У зошиті [3, с. 64-65] учні виконують завдання.

VI. Підсумки уроку

Школярі самостійно підбивають підсумок уроку, звертаючи увагу на ті нові знання, яких вони набули в процесі цього уроку.

VII. Домашнє завдання

У підручнику [1] прочитати висновки на с. 188.

Користуючись зошитом [2], підготуватися до лабораторної роботи № 13 “Вивчення зовнішньої будови птахів та будови пір’я”.

У зошиті [3, с. 62-63] виконати завдання.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Роль плазунів в екосистемах, їхнє значення для людини. Охорона плазунів