Розмноження і розвиток риб – НАДКЛАС РИБИ

Біологія – універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ

ТИП ХОРДОВІ

НАДКЛАС РИБИ

Розмноження і розвиток риб

Статева система. Кісткові риби здебільшого роздільностатеві тварини. Органи розмноження самок – два довгастих яєчники, самців – два довгастих сім’яники. До початку розмноження в яєчниках розвиваються ікринки, у сім’яниках – рідина зі сперматозоїдами.

Нерест. Для розмноження риби переміщуються в місця, найбільш сприятливі для розвитку майбутнього потомства. Для більшості риб характерне

зовнішнє запліднення. В обраних місцях самки відкладають ікру, а самці поливають її сім’яною рідиною. Процес відкладання рибами ікри з подальшим її заплідненням сім’яною рідиною самців називається нерестом, а переміщення риб до місць нересту – нерестовими міграціями. Риби деяких видів після нересту гинуть.

Розвиток риб відбувається з перетворенням. У заплідненій ікринці утворюється багатоклітинний зародок, який розвивається за рахунок жовтка, багатого на поживні речовини. Через кілька діб з ікринки виходить личинка, яка попервах живиться залишками жовтка, а згодом переходить до самостійного

живлення. Личинка, як правило, спочатку живиться планктоном, а потім їжею, яку споживають дорослі риби. Личинку, схожу на дорослу рибу, але ще малу за розмірами, називають мальком.

Турбота про потомство у більшості риб виявляється в основному у виборі місць для відкладання ікри. У риб, що відкладають невелику кількість ікринок, самці роблять гнізда на дні водойми з кусочків водоростей (триголкова колючка) або з пухирців повітря (макроподи) і охороняють запліднену ікру і личинок, що вийшли з неї; самці африканської прісноводної риби тиляпії виношують ікру в рото-глотковій порожнині, в якій у разі небезпеки ховаються навіть мальки. Інстинкт “турботи” діє тільки доти, поки личинки безпомічні, а в батьків не виділяється травний сік.

У деяких риб, наприклад, у гуппі, мечоносців, запліднені ікринки затримуються в яйцепроводах самок, і тому личинки, що розвиваються з них, вийшовши у воду, здатні до самостійного життя.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...Дієслова теперішнього часу.
Ви зараз читаєте: Розмноження і розвиток риб – НАДКЛАС РИБИ