Розмноження і розвиток ссавців

Тема 10. ССАВЦІ

§ 51. Розмноження і розвиток ссавців Розмноження

Статева система самки складається з матки, парних яєчників та парних яйцепроводів.

Матка – м’язовий орган, в якому відбувається внутрішньоутробний розвиток зародка (мал. 140). (Пригадай, у яких хребетних тварин, крім ссавців, розвиток зародка відбувається в матці.) У більшості видів ссавців під час розвитку зародка в матці самки утворюється плацента – особливий орган, у якому переплітаються кровоносні судини – материнського організму і зародка. Завдяки такому

тісному зв’язку кровоносних судин, плід дістає з крові матері поживні речовини та кисень, а віддає непотрібні продукти обміну речовин.

Розмноження і розвиток ссавців

Мал. 140. Будова матки вовчиці:

1 – плацента; 2 – яйцепроводи; 3 – стінки матки; 4 – зародок.

Яєчники – органи, в яких дозрівають яйцеклітини. Яйцепроводи – шляхи, по яких яйцеклітина потрапляє з яєчника до матки.

Статева система самця представлена сім’яниками, у яких відбувається формування і дозрівання чоловічих статевих клітин – сперматозоїдів. По сім’япроводах статеві клітини виводяться назовні.

Розмноження

ссавців має певні особливості.

1. У більшості ссавців сезону розмноження передує період шлюбних ігор, так званий гін. Особливо складні форми шлюбної поведінки властиві великим звірам. Вони влаштовують справжні турніри, під час яких виявляються найсильніші самці. Надзвичайно цікавим є гін благородного оленя. На початку осені самці починають подавати голос. їх могутнє ревіння чути за 2-3 кілометри. Воно одночасно нагадує мукання корови, гавкання собаки та голосні зітхання. Коли ревіння чується здалеку, то всі ці звуки зливаються, нагадуючи звучання сурми. У цей період між самцями відбуваються двобої. Вони кидаються назустріч один одному і, зіткнувшись рогами, з’ясовують, хто з них сильніший. Коли супротивники рівні за силою, вони розходяться з миром. Якщо ж хтось із забіяк хоч трохи поступився, то, відчувши свою слабкість, негайно з ганьбою залишає місце бою. А переможець із тріумфом повертається до олениць. За ревінням олені безпомилково розпізнають силу супротивника і, як правило, молоді й слабші самці намагаються уникнути зіткнення із сильним суперником. Ці двобої ніколи не призводять до смерті тварин. Часом олені можуть поламати роги або хтось із самців зазнає каліцтва.

2. У всіх ссавців злиття чоловічої та жіночої статевих клітин відбувається всередині організму – переважно в яйцепроводах, звідки запліднена яйцеклітина опускається в матку, де розвивається зародок. (Пригадай, де відбувається процес запліднення в земноводних, плазуніе та птахів.)

3. Усі вищі ссавці мають плаценту, що утворюється на місці прикріплення заплідненої яйцеклітини до стінки матки. З плодом плацента з’єднується пуповиною, по якій від організму матері до плоду йдуть поживні речовини і кисень.

4. Усім вищим ссавцям властиве живородіння. (Пригадай, що такі яйцеродіння, яйцеживородіння та живородіння.) Самка народжує маля здатне жити поза материнським організмом. Воно потребує лише живлення та обігріву.

5. Ссавці вигодовують своїх малят молоком. Молоко містить речовини, необхідні для росту й розвитку маляти.

6. Здебільшого ссавці влаштовують спеціальні схованки для утримування й виховання малят. Схованкою може бути нора з гніздовою коміркою, вистелена сухою травою; лігво в якомусь потаємному місці; барліг у буреломі; дупло або розколина в скелі; справжнє гніздо на дереві чи кущі, зроблене з трави або листя. Білки, соні й деякі миші влаштовують гнізда, які легко сплутати з гніздом птаха. Особливо затишні гнізда – кулі влаштовує мишка звичайна – найдрібніший з гризунів. Такі гніздечка з маленькими сліпими мишенятами можна побачити протягом травня-жовтня в густій високій траві або в невисокому густому чагарнику. Деякі звірі не влаштовують гнізд і навіть малят народжують не у схованках, зокрема кити й дельфіни.

Розвиток

Індивідуальний розвиток ссавців – це розвиток зародка всередині організму самки і розвиток маляти поза ним. Фізіологічний стан організму самки в період розвитку плода називається вагітністю. Термін вагітності у різних ссавців різний. Так, у самок мишей вагітність триває лише 20 днів, у великих гризунів, наприклад бабака степового – 40, у лисиці звичайної – 52, у благородного оленя – 270, а в африканського слона – до 700 днів.

Ріст і розвиток маляти поза материнським організмом триває до періоду статевого дозрівання. Причому, чим дрібніша тварина, тим швидше вона стає статевозрілою. Миша хатня здатна до розмноження за місяць після народження, лисиця звичайна і куниця лісова – через рік, бізон та зубр (бізон європейський) – на четвертому-п’ятому році життя, а африканський слон – тільки на десятому.

Усіх ссавців за ступенем розвитку новонароджених малят та їх здатністю до самостійного життя поділяють на дві групи. Першу групу становлять звірі, малята яких не здатні до самостійного життя. Вони з’являються на світ голими, а в багатьох звірів – сліпими, і вміють лише смоктати молоко. Це, наприклад, миші, полівки, пацюки (мал. 141), собаки, кішки, кажани, мавпи.

До другої групи належать звірі, малята яких майже відразу після народження здатні йти слідом за батьками, але протягом перших двох тижнів живляться тільки материнським молоком. Це коні, верблюди, бегемоти (мал. 141), олені, антилопи, кити, дельфіни тощо.

Розмноження і розвиток ссавців

Мал. 141. Малята ссавців різних типів розвитку: 1 – пацюка; 2 – бегемота малого.

– Зайці та кролі за способом життя і зовнішнім виглядом подібні. Проте зайчиха народжує на світ напрочуд дорослих і самостійних дитинчат, які за тиждень-другий починають самостійне життя, ховаючись десь у траві. А в кролиці малята голі, сліпі й тривалий час залишаються безпорадними.

Розмноження і розвиток ссавців мають особливості, які допомагають забезпечити потомству високий ступінь виживання завдяки тривалому періоду внутрішньоутробного розвитку, живородінню, вигодовуванню малят молоком та дбайливому догляду.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Розмноження і розвиток ссавців