Розмноження та розвиток ссавців

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

Тема 10. ССАВЦІ

§ 50. Розмноження та розвиток ссавців

Хто з вас у дитинстві не мріяв про кошеня або цуценя? Якою б суворою не була людина, вона обов’язково посміхнеться, дивлячись на потішну істоту. Сьогодні ми дізнаємося про таємниці розмноження ссавців.

Ссавці – роздільностатеві організми, для них характерний статевий диморфізм. Запліднення внутрішнє, розвиток відбувається всередині тіла самки, у спеціальному органі – матці, більшість ссавців – живородні організми. Малята після народження

схожі на батьків – розвиток прямий. Ссавці піклуються про потомство: вигодовують малят молоком – особливою поживною рідиною, яка виробляється в спеціальних молочних залозах самок. Ссавці також навчають і захищають своє потомство.

Розмноження та розвиток ссавців

Кроти живуть під землею. У темному гнізді самиця зазвичай народжує від трьох до п’яти малят

Розмноження та розвиток ссавців

Левиці доглядають левенят, тоді як лев абсолютно не цікавиться ними

Розмноження та розвиток ссавців

Схема статевого розмноження ссавців:

1 – самець

2 – самиця

3 – яйцеклітина

4 – сперматозоїд

5

– зигота

6 – зародок нового організму

Будова статевої системи

У самця в парних сім’яниках утворюються сперматозоїди, які по сім’япроводам надходять до сечостатевого каналу. У самок ссавців, на відміну від птахів, два яєчники, у яких дозрівають яйцеклітини. Яйцепроводи відкриваються поряд з яєчниками лійкою з війками. Другим кінцем обидва яйцепроводи впадають в особливий м’язовий орган – матку. Матка відкривається в піхву, через яку в тіло самки потрапляють сперма тозоїди.

Розмноження. Коли яйцеклітина дозріває, вона виходить із яєчника і потрапляє в черевну порожнину. Рух війок розширеної частини яйцепроводу приводить до того, що зріла яйцеклітина заходить у нього і починає просуватися у напрямку до матки.

Запліднення відбувається в тілі самки. Яйцеклітина зливається із сперматозоїдом, починає ділитися і, поступово перетворюючись на багатоклітинний зародок, повільно рухається по яйце-проводу, до матки.

У матці зародок спочатку прикріплюється до стінки, продовжує рости і розвиватися. Потім утворюються зародкові оболонки, які захищають зародок, і особливий орган – плацента, який ще називають “дитячим місцем”. Зародок з’єднаний з плацентою за допомогою пуповини, усередині якої проходять кровоносні судини. Усередині плаценти переплітаються капіляри зародка та материнського організму. Кров зародка та матері не змішується, обмін речовин відбувається через стінки капілярів у результаті дифузії. З крові зародка у кров матері надходить вуглекислий газ і продукти обміну речовин, а з організму матері в кров зародка надходить кисень і поживні речовини.

Розвиток зародка ссавців усередині тіла самки називають вагітністю. Термін вагітності у різних ссавців різний. Наприклад, у мишей – близько 15 днів, у собаки – 2 місяці, у слона – майже 1,5 роки. Вагітність закінчується пологами. При цьому стінки матки скорочуються, і дитинча з’являється на світ. Самка зазвичай перегризає або розриває пуповину, і маля починає дихати своїми легенями. У нього починає функціонувати два кола кровообігу.

Розмноження та розвиток ссавців

Дитинчата копитних тварин уже за кілька годин після народження можуть самостійно бігти за матір’ю

Турбота про потомство

Мати вигодовує малят молоком, яке утворюється в молочних залозах. Молоко виділяється через соски. Вони є і у самців, але молоко утворюється тільки у самок після народження дитинчат. У процесі еволюції молочні залози утворилися з потових залоз. Хімічний склад молока у різних тварин відрізняється. Так, у китів жирність молока досягає 40 %, у корови середня жирність – близько 3 %, а у людини – 1,8 %. В молоці містяться всі речовини, які необхідні маляті: білки, жири, вуглеводи, мінеральні солі, вітаміни та гормони.

Ще до пологів самки влаштовують лігво або гніздо. Після пологів мати вилизує своїх малюків, зігріває їх своїм тілом, стежить за чистотою лігва. У рослиноїдних тварин малята за кілька годин після народження можуть іти слідом за матір’ю. У хижаків малята народжуються сліпими та голими і повністю залежать від турботи матері. Самки ссавців – самовіддані дбайливі батьки. Описані випадки, коли мати, рятуючи своїх дитинчат, піддавала своє життя серйозній небезпеці, навіть гинула, але не залишала їх.

Запам’ятайте найважливіше

Ссавці – роздільностатеві живородні організми, для яких характерне внутрішнє запліднення. Внутрішньоутробний розвиток, вагітність, відбувається в середині тіла самки, у спеціальному органі, матці, і закінчується пологами. Ссавці піклуються про потомство: вигодовують дитинчат молоком, навчають і захищають їх. Завдяки цьому у ссавців за невеликої плідності спостерігається дуже високий ступінь виживання потомства.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Розмноження та розвиток ссавців