Сезонні явища в житті ссавців – КЛАС ССАВЦІ, АБО ЗВІРІБіологія – універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ

ТИП ХОРДОВІ

КЛАС ССАВЦІ, АБО ЗВІРІ

Сезонні явища в житті ссавців

Основні сезонні явища в житті ссавців. Життя ссавців, як і інших тварин, пов’язане зі змінами у навколишньому середовищі. Навесні або на початку літа в них відбувається підготовка до розмноження і поява потомства. Потім вони вирощують малят, готуються до зими і зимують.

Підготовка до розмноження у багатьох звірів пов’язана з утворенням пар, гаремів чи косяків, вибором місць, сприятливих

для розмноження і вирощування потомства, влаштуванням нір, гнізд, лігвищ. Багато ссавців, що ведуть осілий спосіб життя, зайнявши певну територію, позначають її межі (наприклад, олені, козулі – пахучою рідиною, що виділяється спеціальними залозами; лисиця, песець, вовк – сечею; ведмідь – залишає сліди від кігтів на стовбурах дерев тощо). Деякі звірі для розмноження мігрують у малодоступні місця.

У період народження малят звірі ведуть схований спосіб життя. Мігруючі копитні, великі види кішок, вовки стають у цей період осілими. У ссавців добре виражена турбота про потомство: мати годує малят своїм

молоком, захищає від ворогів, привчає до самостійного життя (знаходити і добувати їжу, уникати небезпеки тощо). У вовків і лисиць у вихованні молоді беруть участь обоє батьків, у котиків, оленів і кашалотів – лише мати, а у стадних ссавців про малят турбуються усі члени стада.

У період підготовки до зими звірі посилено живляться, нагромаджуючи жир. Деякі ссавці роблять запаси кормів на зиму (миші лісові, пищухи, бобри, норки), інші – мігрують у місця, багаті кормом (песці, олені, вовки, летючі миші). Копитні зазвичай об’єднуються у великі стада, а хижаки, наприклад, вовки, утворюють зграї. На зиму в багатьох звірів відбувається линька, під час якої змінюється рідке літнє хутро на густе зимове, а також його забарвлення.

Зимівля. Більшість звірів, що знаходять і взимку у достатній кількості корм або роблять його запаси, ведуть активний спосіб життя упродовж року. Ссавці, що не можуть взимку добувати стільки їжі, щоб компенсувати витрати енергії, впадають у сплячку. Справжня сплячка характеризується зниженням температури тіла, припиненням травлення, дуже повільним диханням і кровообігом. Вона спостерігається у більшості рукокрилих, їжаків, хом’яків, тушканчиків, сонь. Деяким ссавцям пустель і напівпустель властива літня сплячка (ховрахи, тенреки). У деяких звірів (ведмідь бурий, борсук, єнотовидний собака) при різкому зменшенні корму, погіршенні умов його добування, значному зниженні температури повітря спостерігається зимовий сон. У них дещо знижується рівень обміну речовин, зменшується температура тіла, скорочується число дихальних рухів. Бурі ведмеді сплять у неглибоких земляних барлогах, під зваленими деревами; єнотовидний собака – у неглибоких норах або в купі сіна; борсуки – у норах. Періодично ці звірі можуть прокидатися і відновлювати активність.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (No Ratings Yet)
Loading...


Фіалка екологічна група.
Ви зараз читаєте: Сезонні явища в житті ссавців – КЛАС ССАВЦІ, АБО ЗВІРІ