ШАВЛІЯ

ШАВЛІЯ – багаторічна рослина із родини губоцвітих. Квітки рослини пристосовані до перехресного запилення. Тичинки мають вигляд хиткого коромисла, на верхній частині якого знаходиться пильовик, а на нижній – лопать. У нормальному стані пильовики знаходяться у верхній губі, але коли бджола проникає вглиб квітки за нектаром, вона зачіпає коромисло, і пильовики опускаються на комаху. Для бджільництва особливе значення мають Ш. кільчаста, лугова й лікарська.

Ш. кільчаста – засухостійка рослина. Квітки розташовані колотівками на стеблах,

що закінчуються гроноподібними суцвіттями. Віночки червонясто-бузкового кольору. Нектарники кільцеподібно розташовані навколо зав’язі. Найрясніше нектаровиділення спостерігається в період від повного пилкування до запліднення. На інтенсивне нектаровиділення впливає також спекотна й помірно волога погода. Цвіте Ш. кільчаста з червня до кінця серпня. Нектар Ш. безбарвний і не має запаху. Медопродуктивність – до 250-300 кг меду з 1 га. Бджоли збирають із рослини також пилок.

Ш. лугова – чудовий медонос, але видобуток нектару з нього трохи ускладнений для бджіл через глибину квіток. Росте на суходільних

луках й уздовж доріг. Стебло прямостояче, догори залізисто-пухнате. Квітки в шестиквіткових колотівках. Віночки блакитні, рідше білі або рожеві. Цвіте з травня по вересень. З 1 га суцільних насаджень можна одержати до 100 кг меду.

Ш. лікарська у дикорослому стані не зустрічається. Культивується у спеціалізованих господарствах. Любить сухі, високі місця. На одному місці росте 3-4 роки. Стебло гіллясте, чотиригранне. Листя з притупленою верхівкою, біля основи округлене або ледь серцеподібне, його краї дрібногородчасті. Листя зеленого або від достатку волосків – сріблисто-білого кольору. Квітки великі, синьо-фіолетові, двогубі, розташовані колотівками в пазухах верхнього листя й утворюють пухке колосовидне суцвіття.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...Розкол німеччини на фрн і ндр.
Ви зараз читаєте: ШАВЛІЯ