Складні речення зі сполучниковим і безсполучниковим зв’язком


СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Складне речення з різними видами зв’язку (складна синтаксична конструкція)

Складні речення зі сполучниковим і безсполучниковим зв’язком

У складному реченні одні частини можуть поєднуватися між собою сполучниками чи сполучними словами, а інші – без їхньої допомоги (лише за змістом та інтонацією). Такі речення зі сполучниковим і безсполучниковим зв’язком поділяються на три основні види:

1. Складні речення із Сурядним І Безсполучниковим зв’язком.

На вустах у мого батька цвіла сумна усмішка,

а в очах палали любі мої сиві вогники; його грубі, спрацьовані пальці незграбно тримали срібну ложечку, а в другій руці ледь тремтіла найтоншого виробу чашка; десь на кухні балакало радіо, і воно засотало, закрутило якусь теплу мелодію; ми говорили зовсім тихо, тільки бас Андрія Андрійовича соковито заповнював усю кімнату; Олена Артамонівна сміялася на чоловікові жарти, я сміявся також, а батько лише всміхався (В. Шевчук). У цьому складному реченні частини поєднані сурядним і безсполучниковим однорідним зв’язком:

, а ; , а ; , і ; , ; , , а.

Отакого літа ще не мали: ластівки дітей собі вже мали, вище вікон вигналися

мальви, розсміявся на городі мак, і до тиші доспівався шпак! (М. Вінграновський). Частини цього складного речення поєднані сурядним і безсполучниковим неоднорідним та однорідним зв’язком:

: , , ,і!

2. Складні речення з Підрядним і Безсполучниковим зв’язком.

У цегляному двоповерховому будинку, де розміщалися всі служби, було темно, тільки одне віконечко світилося – на нього й пішли Сергій з Дорошем (Григорій Тютюнник). Це речення з підрядним і безсполучниковим однорідним і неоднорідним зв’язком:

Складні речення зі сполучниковим і безсполучниковим звязком

3. Складні речення із Сполучниковим сурядним і підрядним Та Безсполучниковим Зв’язком, тобто речення з усіма видами зв’язку.

І тоді на мене раптом полилося призахідне сонце, воно залило тремтливим жовтим, живим світлом усю вулицю, і я опинився раптом на глибині якогось химерного океану, і я весь теж затремтів і переповнився світлом, бо відчув раптом; осінь десь поруч, осінь – у цьому світі… (В. Шевчук).

Складні речення зі сполучниковим і безсполучниковим звязком

Зверніть увагу!

Розділові знаки між частинами складних синтаксичних конструкцій ставляться на загальних підставах: з урахуванням виду синтаксичного зв’язку і смислових відношень між частинами.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)Установіть відповідність між морськими портами та країнами.
Ви зараз читаєте: Складні речення зі сполучниковим і безсполучниковим зв’язком