Слово. Значення слова

Слово. Значення слова

77. Слово. Значення слова Впали (куди? на що?) на гречку; гречку (яку?) білу.

Слово. Значення слова

78. Слова в переносному значенні: Веселі бджоли, Золота мла, Замовкло поле.

79. Тип тексту – текст-опис (описується місцевість).

Варіанти заголовків – на березі Дніпра; біля Дніпра. СтеЖКа (бо стеЖЕчка). ВИСоку (бо вИСь). Хвилюванням (подвоєння букв вживається для позначення м’якого подовженого звука [н’:]).

Стежка Підбігла, Охопила Очима, Золоті острови, ліс Наступав.

80.

Слова у прямому значенні – тепла осінь, яскраве сонце, сильні руки, холодна вода, прудка білка.

Слова в переносному значенні – лагідна осінь, веселе сонце, золоті руки, гомінка вода, хазяйновита білка.

Надворі Лагідна осінь. Світить Веселе сонце. В Мого дідуся Золоті руки.

Пояснення:

Слова можуть вживатися в переносному значенні через схожість якогось предмета, його ознаки або дії з іншим предметом, ознакою або дією.

Наприклад, осінь – не жива істота й не може мати лагідний характер, але її називають лагідною, якщо стоїть тепла помірна погода. Сонце також не може бути

веселим, але коли воно звеселяє нас своїм сяянням і теплом, ми називаємо його так. Руки в дідуся не зроблені з золота, але його майстерність є такою ж цінною, як золото.

82. Гребінь – 2) зубчатий м’ясистий наріст на голові деяких птахів.

Серфінгісти вміють балансувати на Гребені хвилі. На краю поля ми побачили великі Гребені землі.

83. Варіанти заголовків – зібрання банкірів; дотепний голова.

Голова (керівник) – чоловік веселий і розумний – невимушено сипав дотепами та примовками. Голова (орган людського тіла) не на те, щоб тільки шапку носити. Одна голова (розум) – добре, а дві – краще.

84. Земля (планета) – наш спільний дім. Моряки зійшли з корабля на землю (берег). У моєї бабусі багато землі (город).

Пояснення:

В українській мові існують багатозначні слова (рос. многозначные) – слова, які мають одночасно декілька значень. Кілька предметів або осіб отримують однакові назву через свою схожість. Наприклад: ніс – 1) частина обличчя; 2) передня частина корабля (тому що розташований спереду корабля, як ніс у людини знаходиться спереду обличчя). Значення всіх слів можна дізнатися із тлумачного словника.

86. Слово. Значення слова Однорідні присудки – бурі (що роблять?) Слово. Значення слова

Бурі – сильні вітри. Бурі – коричнево-червоного кольору.

87. Моя Мати, Мати друзів. Літа орел, Літа дозволяють.

Мати – іменник, мати – дієслово. Літа – дієслово, літа – іменник.

Слово. Значення слова

88. На червоній Горобині (дерево з червоними плодами), співи Горобині (пташині).

Щебетання [шчеибевтан’:а]: гол. [еиеи а а], пр. [ш ч б т н’:], пр. дзв. [б н’:], пр. гл. [ш ч т]. Насіння [нас’ін’:а]: гол. [а і а], пр. [н с’ н’:], пр. дзв. [н н’:], пр. гл. [с’].

89. Мила дівчина допомогла мені знайти книгу – Мила посуд. Зелені Сади навесні дуже гарні – Сади картоплю. Розумні Діти вже виконали вправу – Діти кудись.

Пояснення:

В українській мові е слова, які звучать і пишуться однаково, але мають різні значення. Такі слова називаються однозвучними. Щоб визначити значення таких слів, необхідно прочитати словосполучення з ними. Наприклад: (яка?) Мила дівчина; бабуся (що робила?) Мила; духмяного (чого?) Мила.

90. Їхав Віз, дрова Віз. Через Став, віз Став. Дрова Ніс, замерз Ніс. Дорога – шлях, шосе. Став – озеро, водойма. Хата – дім, оселя.

91. Лісовою Стежечкою. Ідуть батько й син. Лісовий Струмочок, Жебонить у гущавині. Говорить батько. Ти Скажеш, Здрастуйте.

Привіт – так можна вітатися лише з однолітками.

92. Друг – товариш, приятель. Галас – гомін, шум. Обличчя – лице, вид. Сміх – регіт, реготання. Країна – держава. Алфавіт – азбука, абетка. Чорногуз – лелека, бусол. Лінивий – ледачий, нероба. Сміливий – відважний, хоробрий.

93. Мій Товариш – дуже чесна людина. У класі було чутно Гомін. До нас прилетів Лелека.

Пояснення:

В українській мові є багато синонімів – слів, схожих між собою за значенням. їхнє використання допомагає збагатити наше мовлення, більш точно та образно висловити свою думку.

Роль синонімів для виразності мовлення можна простежити у тексті: У лісі я побачив Білку. Пухнастий звірок весело стрибав із гілки на гілку. Я помахав їй рукою, але Руда красуня не звернула на мене уваги. Щоб не повторювати одне й те саме слово декілька разів, використовують слова, що схожі за значенням (вони підкреслені в тексті).

Іще одне важливе значення синонімів – точна передача інформації. Наприклад: Петрик Летів на урок. Миколка Поплентався додому. Іванко прудко Помчав до школи. За допомогою синонімів вдалося передати не тільки дію (іти), але й настрій кожної дійової особи.

Слова-синоніми можна знайти у словнику синонімів.

94. Основна думка тексту – мудрість завше доброю була.

Мати – мама, ненька. Воздати – повернути, віддати. Зло, добро – антоніми.

95. Багатий – бідний. Гірко – солодко. Правда – кривда. Віддам – заберу.

Зійшлися – розійшлися. Заговорили – замовкли. Знайдеш – загубиш.

96. Праця людину годує, а Лінь марнує. Хто Влітку буде співати, той Узимку буде танцювати. Де Багато крику, там Мало роботи.

Пояснення:

В українській мові є слова, які мають протилежні значення, – антоніми. Приміром, білий – чорний, зими – літо. Їх можна знайти у словнику антонімів.

Антоніми не обов’язково виступають парами. Наприклад, до слова насуплений словами, протилежними за значенням, будуть приязний і привітний. Одночасно обидва ці слова будуть антонімами також до слова хмурий.

98. Тримати язик за зубами – зберігати таємницю.

99. Брати ноги на плечі – утікати. Ловити гав – ледарювати. Водити за носа – обдурювати. Клювати носом – дрімати. Дерти носа вгору – зазнаватися. Цокотіти зубами – змерзнути. Зарубати на носі – запам’ятати.

101. У Світланки секретів кури не клюють (багато). Гарних оцінок у Данила як кіт наплакав (мало). Після прочитаної книги у Дмитра прокинулася душа (з’явилося Натхнення та піднесення).

Пояснення:

В українській мові багато фразеологізмів – стійких нерозкладних сполучень слів, які можна замінити одним словом-синонімом. Особливістю фразеологізмів є те, що слова в ньому втрачають своє первинне значення. Наприклад, вирази кіт наплакав (мало), кури не клюють (багато), ловити гав (ледарювати) не означають якихось дій із цими тваринами. Вживання фразеологізмів робить наше мовлення більш багатим і образним. їх Настільки багато в українській мові, що серед них е синоніми та антоніми (див. стор. 48 підручника). Дізнатися їхнє значення можна у словнику фразеологізмів.

102. Прийшла. Теплі, Ясне, важкі: Гучний, яскрава. Полив, сильний.

Варіанти заголовків – осінній дощ; осіння гроза.

103. Добрий день! Ольго Іванівно, щось я Захворів… Біль у Суглобах, Нежить, Пришвидшений пульс, Різкий біль у правому вусі…

Ольго Іванівно – на початку речення. Хлопче – в середині речення.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Слово. Значення слова