СОЦІАЛЬНА БЕЗПЕКА НАСЕЛЕНОГО ПУНКТУ

4 Соціальна складова здоров’я

СОЦІАЛЬНІ ЧИННИКИ ЗДОРОВ’Я

&23. СОЦІАЛЬНА БЕЗПЕКА НАСЕЛЕНОГО ПУНКТУ

Дізнаєшся більше про соціальне середовище; соціальну безпеку населеного пункту; захист державою прав дитини; вплив звичок молоді на спосіб життя; захист здоров’я від впливу засобів масової інформації

Пригадай

Що таке соціальне середовище?

Соціальна безпека населеного пункту

Люди з давніх-давен живуть у населених пунктах – селах, селищах, містечках, містах. Тут людина народжується, росте, навчається.

Спосіб життя близьких, уподобання однолітків, традиції місцевої громади можуть впливати на здоров’я людини позитивно й негативно.

Вплив соціального середовища населеного пункту на людей

Позитивний

Негативний

❖ Задовільні побутові умови

❖ Збалансоване харчування

– Достатній рівень медичних послуг

– Успішне навчання, ефективна праця, активний відпочинок

– Високий культурний та духовний розвиток

– Конструктивне розв’язання конфліктів

❖ Психологічна врівноваженість

❖ Здоровий спосіб життя

– Прагнення вирішувати

питання місцевої громади й держави

❖ Незадовільні побутові умови

❖ Незбалансоване харчування

– Недостатній рівень медичного обслуговування

– Низька рухова активність, перевтома

– Низький культурний та духовний рівень розвитку

– Непорозуміння, протистояння, сварки, конфлікти

– Психологічна неврівноваженість, стреси

– Поширення шкідливих звичок, кримінальні небезпеки

– Байдужість до громадського життя

Негативний вплив не тільки шкодить здоров’ю людей, а й загрожує їх життю.

Соціальна безпека населеного пункту і здоров’я

У населеному пункті:

Усі установи населеного пункту мають функціонувати так, щоб людина могла безпечно:

Держава на захисті прав дитини

Щоб створити соціально благополучне суспільство, потрібно захистити права дитини.

Від народження дитини її здоров’ю та безпечному гармонійному розвитку приділяється особлива увага в суспільстві.

Лікарі дбають про здоров’я немовляти

Дорослі піклуються про дитину, дбають про її здоров’я і життя

Вихователі в дитячому садку дбають про розвиток дітей

Учителі навчають і дбають про твою безпеку в школі

З друзями маєш спільні інтереси, проводиш дозвілля, можеш відвідувати: гурток музичну школу

Спортивну секцію туристичний клуб мистецьку студію

Якщо хворієш, дорослі викликають лікаря

Якщо потрапляєш в екстремальну ситуацію, допоможе служба захисту населення

Якщо порушено твої права, можеш звернутися до вчителя, дорослих, викликати міліцію; зателефонувати за телефоном довіри 0-800-500-33-5

Держава надає молоді індивідуальні медичні послуги. Ти можеш звернутися до лікаря в поліклініку за місцем проживання. Останнім часом у багатьох населених пунктах з’явилися клініки для надання медичних послуг саме молоді. Їх так і називають – клініки, дружні для молоді (додаток 8). У таких клініках молодь може не пред’являти документів. А допомогу кваліфіковані лікарі надають безкоштовно.

Вплив засобів масової інформації на здоров’я

Засоби масової інформації (ЗМІ) інформують про події у світі та аналізують їх. ЗМІ впливають на поведінку людей, прийняття рішень, формування життєвих цінностей. Інформація, отримана через ЗМІ, розвиває, виховує, розважає. Особливо сильного впливу зазнає молодь. Серед ЗМІ, мабуть, найбільш впливові телебачення та Інтернет. Вплив інформації ЗМІ може бути позитивним і негативним.

Позитивний вплив. ЗМІ інформують про все, що сталося в країні та світі. Пізнавальні статті та передачі сприяють інтелектуальному розвитку. Останнім часом поширені радіо – і телепередачі, у яких беруть участь слухачі й глядачі у прямому ефірі. Виник новий вид комунікації. Кожен може знайти однодумців, висловити власну думку, розвинути навички спілкування. Комерційна реклама інформує про нові товари. В інтернет-магазинах можна купити товар, не виходячи з дому. Соціальна реклама пропагує загальнолюдські цінності – здоровий спосіб життя, корисні звички, доброзичливість, повагу до оточуючих, толерантність. Сприяє турботливому ставленню до навколишнього середовища. Рекламні ролики про збройні сили вчать зростати громадянами своєї країни, уміти її захищати. Щоб відпочити чи заспокоїтися, можна послухати музику улюблених виконавців або переглянути комедійні кінострічки. Фільми, мультфільми та передачі, що пропагують позитивні цінності, впливають на систему цінностей людини, змушують думати, аналізувати, оцінювати події. Такі кіно – і телепередачі сприяють розумінню справжніх життєвих цінностей.

Негативний вплив. ЗМІ часто повідомляють про агресію, жорстокість, насилля. Головні персонажі бойовиків вирішують проблеми силою. Пограбування, перестрілки, вороже ставлення до оточуючих стають звичними. Рекламні ролики й фільми часто пропагують хибні цінності, нав’язують певну поведінку й спосіб життя. Можуть провокувати формування шкідливих звичок, впливати на психологічний стан. Підлітки не завжди можуть відрізнити віртуальний світ від реальності. Вони наслідують поведінку героїв фільмів і мультфільмів у щоденному житті. Поводяться грубо, зухвало, а іноді жорстоко. Намагаються розв’язати конфліктні ситуації силою. Під впливом таких фільмів і телепередач підліток може стати байдужим до оточуючих, жорстоким і грубим, не співчуває і не співпереживає оточуючим.

У соціальних мережах знайомляться заочно. На жаль, люди бувають і добрі, і лихі. Підліток навіть не усвідомлюватиме негативного впливу знайомства, але може стати дратівливим, агресивним, набути шкідливих звичок.

Дівчата і хлопці часто захоплюються комп’ютерними іграми. Вони проводять багато часу за комп’ютером, нехтують навчанням і відпочинком на свіжому повітрі. Урешті-решт, таке захоплення шкодить здоров’ю.

Якщо часто дивитися телевізор і багато часу проводити за комп’ютером, може виникнути залежність. Це негативно впливає не тільки на психологічний, а й на фізичний стан здоров’я. Порушується розпорядок дня, підлітки мало відпочивають, погано сплять. Малорухливий спосіб життя призводить до порушення постави. У рекламі можуть пропагувати шкідливі для здоров’я продукти. Вживаючи їх, підлітки набирають зайву масу тіла. Мигтіння зображення на екрані негативно впливає на гостроту зору й роботу мозку підлітків, у них послаблюється увага.

Щоб протидіяти негативному впливу, слід розвивати навички критичного мислення. Якщо навчишся оцінювати інформацію критично, обиратимеш для перегляду кінофільми й телепередачі, у яких пропагуються справжні цінності – дружба, повага, вірність. Щоб поліпшити самопочуття і гарно вчитися, активно відпочивай, поводься чемно з однолітками та дорослими.

Висновки

Соціальне середовище може впливати на здоров’я і благополуччя позитивно й негативно. Держава захищає права дітей і молоді, турбується про їхній безпечний розвиток і здоров’я. У разі порушення своїх прав підліток може звернутися до правоохоронних органів, зателефонувати за телефоном довіри. Щоб протидіяти негативному впливу засобів масової інформації, розвивай навички критичного мислення, обирай для перегляду фільми й передачі, які пропагують загальнолюдські цінності.

Завдання

Проаналізуй схему на с. 87. Яким буває вплив середовища на мешканців населеного пункту? Схарактеризуй на вибір. Які права дитини захищає держава? Чому, на твою думку, важливо захищати права дитини з дитинства? Чим позитивний вплив ЗМІ на здоров’я підлітків відрізняється від їх негативного впливу? Поміркуй, чому важливо протидіяти негативному впливу ЗМІ. Важливо набувати навичок критичного мислення. Чому? Поясни на прикладі.

Попрацюйте в парі або групі

Пригадайте та обговоріть художні твори, фільми або мультфільми, що пропагують, наприклад, дружбу, співчуття, милосердя, повагу до дорослих (на вибір).

Моделюй – набувай життєвих навичок

Проаналізуй соціальну безпеку твого населеного пункту. Скористайся фотоілюстраціями на с. 88. Що сприяє здоров’ю та безпеці? Що може становити небезпеку? Оціни можливості реалізації твоїх прав, наприклад на освіту, медичну допомогу, інформацію тощо. Обгрунтуй свою відповідь. Дізнайся та запиши адреси й номери телефонів медичних і соціальних служб, кабінетів довіри для молоді, які є у твоєму або найближчому населеному пункті. З допомогою дорослих склади рейтинг телепередач, у яких пропагуються загальнолюдські цінності.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: СОЦІАЛЬНА БЕЗПЕКА НАСЕЛЕНОГО ПУНКТУ