Солі кальцію – МЕТАЛИ ГОЛОВНИХ ПІДГРУП


ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ

Частина II. НЕОРГАНІЧНА ХІМІЯ

Розділ 13. МЕТАЛИ ГОЛОВНИХ ПІДГРУП

§ 13.8. Солі кальцію

Карбонат кальцію широко розповсюджений в природі у вигляді гірської породи – вапняку. Багато гірських хребтів складаються з вапняку і крейди. Часто трапляється і мармур, що утворився у давні геологічні епохи з вапняку і крейди під дією великого тиску і високої температури. Вапняк, крейда і мармур містять переважно карбонат кальцію СаСО3.

Вапняк розповсюджений по всій території

країни. Він належить до найпоширеніших корисних копалин. Застосовується як будівельний камінь, а також для виробництва вапна, оксиду карбону(ІV) і цементу. У великих кількостях його використовують в металургії. Вапняк і вапно застосовують у сільському господарстві для вапнування грунтів (з метою зниження кислотності й поліпшення структури грунтів).

Дуже поширений гіпс CaSO4 ∙ 2Н2О. Випалюванням гіпсу при 150-180°С добувають білий порошок – палений гіпс, або алебастр CaSO4 ∙ 0,5Н2O. Якщо алебастр змішати з водою, то він швидко твердне, знову перетворюючись на гіпс: CaSO4 ∙ 0,5Н2O + 1,5Н2O = CaSO4 ∙ 2Н2О.

Завдяки цій властивості

гіпс застосовують для виготовлення будівельних перегородкових плит і панелей, відливних форм і зліпків з різних предметів, гіпсових пов’язок у медицині, а також для приготування вапняно-гіпсових розчинів для штукатурних робіт. Недоліком цього будівельного матеріалу є те, що він все ж деякою мірою розчиняється у воді.

Розчинні солі кальцію і магнію зумовлюють твердість води.

Слова із суфіксами.
Ви зараз читаєте: Солі кальцію – МЕТАЛИ ГОЛОВНИХ ПІДГРУП