Солі карбонатної кислоти – ПІДГРУПА КАРБОНУ

ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ

Частина II. НЕОРГАНІЧНА ХІМІЯ

Розділ 11. ПІДГРУПА КАРБОНУ

§ 11.4. Солі карбонатної кислоти

Карбонатна кислота утворює два ряди солей: середні – карбонати і кислі – гідрокарбонати. Вони виявляють загальні властивості солей. Карбонати і гідрокарбонати лужних металів та амонію добре розчиняються у воді.

Солі карбонатної кислоти – сполуки стійкі, хоча сама кислота нестійка, їх можна добувати при взаємодії кислоти з лугом. Внаслідок гідролізу розчини карбонатів

лужних металів і амонію мають лужну реакцію:

СО2-3 + Н2O ⇆HCO-3 + ОН-.

Карбонати лужноземельних металів у воді малорозчинні. Гідрокарбонати, навпаки, – розчинні. Гідрокарбонати утворюються з карбонатів, оксиду карбону(IV) та води:

СаСО3 + СО2 + Н2О = Са(НСО3)2.

Під час кип’ятіння розчинів гідрокарбонатів вони перетворюються на карбонати:

Са (НСО3)2 −> СаСО3 ↓ + Н2O + СО2 ↑.

Найбільше практичне значення мають такі солі карбонатної кислоти.

Карбонат натрію Na2CO3; технічні назви: сода, вуглекисла сода. Це білий порошок, добре розчинний у воді. З водного розчину кристалізується у вигляді кристалогідратів

Nа2СО3 ∙ 10Н2О, а також N2СО3 ∙ 7Н2О і N2СО3 ∙ Н3О. Ці кристалогідрати називаються кристалічною содою. Під час прожарювання утворюється безводна, або кальцинована, сода Na2СО3 (від слова кальцинація – прожарювання). З кальцинованої соди добувають інші її види: кристалічну, питну. Сода застосовується у виробництві скла, мила, паперу, в побуті як миючий засіб і т. д.

Гідрокарбонат натрію NаНСО3; технічні назви: питна сода, двовуглекисла сода. Це білий порошок, малорозчинний у воді. При нагріванні (до 100°С) легко розкладається:

2NaНСО3 = Nа2СО3 + Н2О + СО2↑.

Питну соду застосовують в медицині (приймають під час печії), в побуті, для виробництва штучних мінеральних вод і спорядження вогнегасників, в кондитерській справі і хлібопеченні.

Карбонат калію К2СО3, або поташ,- білий порошок, добре розчинний у воді. Міститься в попелі рослин. Застосовується у виробництві рідкого мила, оптичного тугоплавкого скла, пігментів.

Карбонат кальцію СаСО3 трапляється в природі у вигляді крейди, мармуру та вапняку, які використовуються у будівництві. З вапняку добувають вапно та оксид карбону(ІV).

Якісна реакція на карбонат-іон. Найважливішою реакцією на карбонат-іон СО2-3 є дія розведених мінеральних кислот – хлоридної або сульфатної. При цьому із шипінням виділяються бульбашки оксиду карбону(ІV), при пропусканні якого крізь розчин гідроксиду кальцію (вапняну воду) розчин каламутніє внаслідок утворення СаСО3:

СО2-3 + 2Н+ = СО2 ↑ + Н2O

І далі

СО2 + Са2+ + 2OН – = СаСО3↓ + Н2О.

При надлишку СО2 каламуть зникає:

СаСО3 + СО2 + Н2О = Са2+ + 2НСO-3.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Солі карбонатної кислоти – ПІДГРУПА КАРБОНУ