Солі хлоридної кислоти – ВОДЕНЬ. ГАЛОГЕНИ-НЕОРГАНІЧНА ХІМІЯ

ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ

Частина II. НЕОРГАНІЧНА ХІМІЯ

Розділ 8. ВОДЕНЬ. ГАЛОГЕНИ

§ 8.8. Солі хлоридної кислоти

Нижче описано найважливіші солі хлоридної кислоти.

Хлорид натрію (інші назви: кам’яна сіль, кухонна сіль, галіт) NaCl є приправою до їжі, сировиною для добування гідроксиду натрію, хлору, хлоридної кислоти, соди тощо; використовується для консервування харчових продуктів.

Хлорид калію КСl – цінне калійне добриво.

Хлорид цинку ZnCl2 використовується для просочення деревини

з метою запобігання гниттю, застосовується також під час паяння для змочування поверхні металу (усуває плівку оксиду і припій добре прилипає до металу); відомі кристалогідрати ZnCl2 ∙ nН2О.

Хлорид барію ВаСl2 – отруйна речовина, що застосовується для боротьби із шкідниками сільського господарства (буряковим довгоносиком, лучним метеликом та ін.).

Хлорид кальцію СаСl2 (безводний) широко застосовується для осушування газів (при цьому утворюється кристалогідрат солі СаСl2 ∙ 6Н2О) і в медицині.

Хлорид алюмінію АlСl3 (безводний) часто застосовується як каталізатор в органічних синтезах.

Хлорид меркурію(ІІ),

або сулема, НgСl2 – сильна отрута; дуже розведені розчини солі застосовуються як сильнодіючий дезінфікуючий засіб; застосовується також для протравлювання насіння, дублення шкіри, в органічному синтезі.

Хлорид аргентуму АgСl – малорозчинна сіль, застосовується у фотографії.

Якісна реакція на хлорид-іон. Більшість солей хлоридної кислоти добре розчинні у воді. Практично нерозчинні хлориди аргентуму АgСl, меркурію(І) Нg2Сl2 і купруму(l) CuCl. Малорозчинний хлорид плюмбуму(ІІ) РbСl2, але він добре розчиняється в гарячій воді. Ці властивості хлоридів використовуються в якісному аналізі.

Нітрат аргентуму є реагентом на хлоридну кислоту та її солі, точніше, іон аргентуму – реагент на хлорид-іон. Це означає, що якщо до хлоридної кислоти або розчину солі, яка містить хлорид-іон Сl-, додати розчин солі, що містить іон аргентуму Аg, то випадає білий сирнистий осад хлориду аргентуму АgСl, нерозчинний в нітратній кислоті. За цією ознакою можна зробити висновок про наявність у розчині хлорид-іонів.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (2 votes, average: 2,50 out of 5)


Азональні грунти україни.
Ви зараз читаєте: Солі хлоридної кислоти – ВОДЕНЬ. ГАЛОГЕНИ-НЕОРГАНІЧНА ХІМІЯ