Способи розділення сумішей

РОЗДІЛ І ТІЛА, РЕЧОВИНИ ТА ЯВИЩА НАВКОЛО НАС

§12. Способи розділення сумішей

Вивчення параграфа допоможе вам:

– називати способи розділення сумішей;

– розділяти суміші фільтруванням.

Суміші можна розділяти різними способами, серед яких найпоширенішими є відстоювання, фільтрування, випарювання.

Відстоювання. Відстоюванням розділяють суміші, компоненти яких легко відділяються один від одного, наприклад суміш крохмалю і води (мал. 25, а).

Невдовзі після приготування суміші ми бачимо, як крохмаль осідає на дно (мал.

25, б), оскільки він нерозчинний і важчий за воду. Шар води розташовується над крохмалем. На мал. 25, в показано, як обережним зливанням води цю суміш розділяють.

Слід зазначити, що повного розділення компонентів суміші відстоюванням досягти не вдається. Частина води залишається з крохмалем, а частина крохмалю разом із водою відділяється від суміші.

Проведемо розділення суміші олії та води (мал. 26). Для повноти розділення використаємо лабораторне обладнання, що має назву ділильна лійка. Як і в першому випадку, ці речовини не розчиняються одна в одній, але олія легша за воду.

Суміш помістимо в ділильну лійку.

Невдовзі шар олії розташується зверху над водою. Чітко видно лінію розділу двох рідких речовин. Поворотом краника відкривають у лійці отвір, через який у стакан виливається вода. Після виливання води кран закривають, і олія залишається в лійці. Через верхній отвір лійки її зливають в окрему посудину.

Способи розділення сумішей

Мал. 25. Розділення суміші твердої речовини і води відстоюванням

Способи розділення сумішей

Мал. 26. Розділення суміші відстоюванням

Способи розділення сумішей

Мал. 27. Розділення суміші фільтруванням

Відстоювання – один із способів розділення сумішей. Компоненти суміші внаслідок відстоювання розшаровуються, тому їх легко розділяти.

Фільтрування. Розділення суміші рідини і нерозчинної в ній твердої речовини більш повно можна здійснити способом фільтрування.

Для проведення фільтрування потрібне додаткове обладнання – звичайна лійка, фільтр, скляна паличка. Фільтри – це нещільні пористі матеріали, через які просочується рідина, але не проникають частинки твердого компонента суміші. Такими властивостями наділені папір, тканина, шар піску, вата.

Фільтрування – це спосіб розділення суміші шляхом пропускання її через фільтри, що здатні затримувати частинки одного з її компонентів.

На мал. 27 показано, як проводять розділення суміші залізних ошурків і води фільтруванням. Суміш води й ошурків обережно по скляній паличці, приставленій збоку лійки, як зображено на малюнку, виливають на фільтр. Вода швидко проникає через наявні у фільтрі пори і стікає в посудину-приймач. Можна спостерігати, як у посудину-приймач надходить прозора чиста вода. Розміри залізних ошурків більші за пори фільтра, а тому осідають на ньому. Як і в попередніх двох дослідах, суміші вдалося розділити завдяки тому, що один компонент суміші не розчинявся в іншому.

Способи розділення сумішей

Фільтрувальний папір

Способи розділення сумішей

Виділені із суміші залізні ошурки

Випарювання. У природі і побуті досить багато сумішей, частинки речовин у яких настільки перемішані і малі за розмірами, що ні відстоюванням, ні фільтруванням їх не розділити. Наприклад, суміш води і кухонної солі проходить через фільтр повністю, жоден з її компонентів не залишається на фільтрі. Яким чином розділити цю суміш? У таких випадках використовують інший спосіб – випарювання.

Випарювання – це видалення при нагріванні рідкого компонента суміші.

Способи розділення сумішей

Мал. 28. Розділення суміші випарюванням

На мал. 28, а показано приготування суміші кухонної солі і води та подальше її розділення за допомогою випарювання.

Під час випарювання вода випаровується і перетворюється на водяну пару (мал. 28, б). На дні посудини, в якій здійснювали випарювання, залишається тверда речовина (мал. 28, в).

Скарбничка знань

Крім розглянутих, існують інші способи розділення сумішей. Так, можна скористатися властивістю речовин притягуватися до магніту. Цей спосіб розділення сумішей можна використати, якщо одна з речовин реагує на дію магніту, а інша – ні.

Способи розділення сумішей

Магніт притягує залізні ошурки

Намагнічування властиве залізу і відсутнє в сірки. Варто до суміші цих речовин піднести магніт (це можна зробити через тонкий лист паперу), і суміш розділиться, залізні ошурки притягнуться до магніту, його буде легко потім очистити від них.

Використовуючи великі магніти на заводах з переробки металів, відділяють залізний лом від інших металів.

Перевірка знань

Які ви знаєте способи розділення сумішей?

Яку суміш можна розділити випарюванням:

А) піску і залізних ошурків,

Б) води і питної соди?

Яку суміш можна розділити відстоюванням:

А) бензину і води, б) цукру і води?

Розробіть і обговоріть у групах план розділення суміші зоди, піску і кухонної солі. Продумайте, яким обладнанням слід скористатися, щоб ваш план реалізувати.

Станьте дослідниками природи

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ

Розділення сумішей фільтруванням

Вам знадобляться: лійка, паперовий фільтр, мірна посудина, хімічні стакани, ложечка для твердих сипучих речовин, скляна паличка, вода, пісок.

На цьому занятті ви навчитеся: виготовляти та розділяти суміші речовин фільтруванням.

Завдання 1. Приготуйте суміш із 50 мл води і 10 г річкового піску.

Завдання 2. Змонтуйте прилад, як показано на мал. 27 див. с. 51), переконайтеся, що фільтр не виходить за межі лійки.

Завдання 3. Забезпечте щільне прилипання фільтра до лійки, для цього злегка змочіть краї фільтра водою.

Завдання 4. Проведіть фільтрування суміші так, як описано у параграфі.

Які властивості компонентів суміші дозволили застосувати фільтрування для їх розділення? Чи можна було скористатися іншим способом? Яких практичних умінь ви набули?

Способи розділення сумішей


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Сила поверхневого натягу.
Ви зараз читаєте: Способи розділення сумішей