СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ВЖИВАННЯМ ПРИКМЕТНИКІВ У ТЕКСТАХ РІЗНИХ СТИЛІВ: НАУКОВОМУ І ХУДОЖНЬОМУ

Мета: вчити учнів розрізняти тексти за їх стилістичними ознаками, вживати прикметники в мовленні зі стилістичною метою; розвивати зв’язне мовлення; вчити складати описи на запропоновану тему, дотримуючи мовних норм; розвивати спостережливість, творчу уяву; виховувати дбайливе ставлення до природи, бажання оберігати і примножувати її.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Не гаймо часу, поспішаймо,

Урок скоріш розпочинаймо.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

– Що називається прикметником?

– Які асоціації у вас виникають,

коли ви чуєте слово прикметник?

Асоціативний кущ

СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ВЖИВАННЯМ ПРИКМЕТНИКІВ У ТЕКСТАХ РІЗНИХ СТИЛІВ: НАУКОВОМУ І ХУДОЖНЬОМУ

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

– Ми повторили значення прикметників. А як ви гадаєте, навіщо нам потрібно вміти добирати прикметники-синоніми, прикметники-антоніми, вживати їх у прямому та переносному значенні? (Щоб наше мовлення було виразним, яскравим, емоційним.)

Тема наша непроста, та для всіх цікава,

Будуть, друзі, в ній слова, буде і забава.

І в скарбничку мовну цю, поки вивчим тему,

Мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо.

– Отже, тема нашого уроку: “Спостереження за вживанням прикметників

у текстах різних стилів: науковому і художньому”.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. “Порівняйте!”

– Ми вже зустрічалися з тим, що про один і той самий предмет можна розповісти по-різному залежно від поставленої мети.

– Прочитаймо два описи.

– Простежте, в якому тексті прикметники та інші частини мови вживаються в прямому і переносному значенні, а в якому – тільки в прямому. Наведіть приклади.

– Рослини калини ростуть у вигляді вічнозелених чагарників, іноді невеликих дерев. Більшість видів тіневиносливі і вологолюбиві. Листя цільні. Квітки білі, іноді рожеві, зібрані в суцвіття. Червоні або синювато-чорні плоди – кістянки, здебільшого їстівні. Розмножуються живцями, відводками, насінням. Тривалість життя – 50-60 років.

– Калина – дуже красива рослина. Це стрункий кущ, з багатьма тонкими гілками, що тягнуться до неба. Із приходом весняного тепла на них бубнявіють бруньки. Потім калина вся вкривається білими суцвіттями-парасольками, вона вбирає тепло сонця та живильну вологу землі. Її.”листя яскраво-зелене з нерівними зубчастими краєчками, і в них плутається вітерець. Потім, коли квіти одцвітають, на їхньому місці з’являються маленькі зелені ягідки. Вони поступово стають більшими та восени набувають яскраво-червоного кольору. Стиглі ягоди калини схожі на яскраві краплини крові, тому в традиції українського народу вони символізують силу життя. Ягоди калини також бувають жовтого та чорного кольору, а деякі види її не скидають листя восени. Калина трохи кисла та терпкувата на смак. З неї готують смачне варення та компот. Зображенням калини прикрашають предмети побуту, крашанки, вишиванки.

– Перший текст називають науковим описом.

– Другий текст називають художнім описом.

Висновок. Отже, в першому тексті перелічуються ознаки куща, які відрізняють його від інших рослин. А в другому дається художнє зображення калини. Прикметники допомогли авторові яскраво змалювати калину, її красу, привабливість, ніжність.

2. Каліграфічна хвилинка

– Спробуємо і ми скласти такі описи. А допоможе нам у цьому каліграфічна хвилинка.

Оньк різ бе берізонька

3. Робота в групах

– Уявіть себе науковцями. Перед вами – робочий матеріал. Прочитайте текст. Знайдіть відповідь на запитання своєї групи.

БЕРЕЗА

Береза – це високе струнке дерево з білим стовбуром і довгими гнучкими вітами. Усього нараховується близько 20 видів берез. В Україні поширена бородавчаста, або плакуча береза. Береза живе 50 років. За цей час вона досягає заввишки 10-20 м. Цвіте береза в середині квітня. Її квіти – жовті сережки.

З березових бруньок виготовляють ліки, з гілок – віники, мітли, з деревини – меблі, лижі, різні вироби домашнього вжитку, дьоготь, оцет.

1-ша група. Яке це дерево?

2-га група. Скільки видів берези нараховується?

3-тя група. Яка береза поширена в Україні?

4-та група. Скільки років живе береза? Якої висоти досягає?

5-та група. Коли цвіте береза? Які її квіти?

6-та група. Що виготовляють з березових бруньок, гілок, деревини?

– Над яким текстом працювали? (Над науковим)

– Доведіть свою думку.

4. Фізкультхвилинка

5. Робота над складанням художнього тексту про березу

– Уявіть себе письменниками. Опишемо берізку, використовуючи прикметники.

1) Повторення структури тексту-опису.

– З яких частин складається текст-опис? (Зачин, основна частина, кінцівка)

– Зачин в описі – загальне враження про предмет. У ньому повідомляється, про що йтиметься далі.

Основна частина – ознаки предмета. Кінцівка – висновок, ставлення до сказаного.

– А щоб легше було описувати берізку, подивимось, якою її бачили відомі художники.

2) Перегляд відеоматеріалу.

І. Левітан “Золота осінь”; фотографії берези взимку; В. Бакшеєв “Голуба весна”; А. Куінджі “Березовий гай”; О. Саврасов “Граки прилетіли”.

3) Добирання заголовка.

– Ми спробуємо описати берізку восени, а для цього оберіть влучний заголовок.

– Берізка в осінньому вбранні

– Берізка

– Золотокоса красуня

4) Робота за планом.

– Прочитайте план, записаний на дошці.

План

1. Завітала осінь у ліс.

2. Осінні барви берізки.

3. Милуюсь білокорою красунею.

5) Спроба власного пера.

Письмовий опис берези з використанням додаткового матеріалу.

Додатковий матеріал

Зачин

1. Прийшла чарівна осінь. У золоті шати одяглась береза.

2. Прийшла осінь. Нарядила берізку в золоте вбрання.

Основна частина

Яка берізка?

Струнка, білокора, тендітна, стоїть на узліссі

На кого схожа?

На молоду дівчину, на лісову красуню

Які гілочки?

Тонкі, гнучкі, схожі на кіски

Хто розплітає коси беріз?

Вітер-пустунець

Яке листя?

Серцеподібні листки, на сонці золотом переливаються

Як воно падає?

Кружляє у повітрі, наче карусель; веде танок прощальний

Який вигляд має берізка восени?

Урочистий, сяє красою осені, палахкотить жовтим полум’ям свічки

Кінцівка

Люблю березу в осінньому вбранні! Люблю милуватися барвами осені! Берізка сяє красою осені.

Б) Зачитування творів. Редагування текстів.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

– Про що дізналися на сьогоднішньому уроці?

– У чому впевнилися?

– Чого навчилися?

– Чим саме науковий опис відрізняється від художнього?

Для допитливих

– Знайдіть приклади художніх і наукових текстів у підручниках з читання, математики. Поясніть, яку роль у них відіграють прикметники.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Матеріал до уроку

Берізонько, берізонько, ти мавка лісова.

Зелені твої кіски вітрисько розвива.

Стоїш ти при дорозі у травах і кущах,

І білі свої ноги все миєш на дощах.

І коли весна надворі –

Оживуть берізки всі,

Стануть гарні, білокорі,

Наче вмиті у росі.

Цілісінький день береза співає,

Спочинку не має та втоми не знає.

Ми стовбур біленький погладим рукою,

До віття тонкого торкнемось щокою.

Нам би таємницю березчину взнати,

Про що її пісня, колись відгадати.

У нашої берізки білая кориця,

Вчесані кіски – любо подивиться!

На дорогу з двору вистрибнули кізки,

Стали гризти кору білої берізки.

Ми сказали кізкам: “Не гризіть, не треба,

Хай наша берізка виросте до неба”.

Білі ніжки у берізки, чобітки юхтові,

І сережки золотисті в кучерях шовкових.

А на грудях вишиванка – мережана, біла.

Усміхнулася берізка, як дівчина, мило.

Як прийшла до нас уквітчана весна,

Посадила я берізку край вікна.

Стала, стала я берізку поливать,

Стала пісеньку веселу їй співать.

Ти, рости, моя берізонько, рости,

Буйним листям всім на радість шелести.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ВЖИВАННЯМ ПРИКМЕТНИКІВ У ТЕКСТАХ РІЗНИХ СТИЛІВ: НАУКОВОМУ І ХУДОЖНЬОМУ