Статева система людини

Статева система людини

Розділ 10 РОЗМНОЖЕННЯ І РОЗВИТОК ЛЮДИНИ

Перегляньте свої дитячі фотографії у віці, коли ви були немовлям. Важко повірити, що малюк на цих світлинах – це ви. Ваші зріст і вага збільшилися в декілька разів, змінилась і ваша зовнішність. У дитинстві ви навчилися ходити й розмовляти, згодом – читати і писати, а тепер ви розв’язуєте складні завдання з математики й фізики, аналізуєте історичні події тощо. Які зміни чекають на вас надалі? Які регуляторні системи контролюють ріст і розвиток людини? Яку роль у цих

процесах відіграє статева система людини? Відповіді на ці запитання ви знайдете, вивчивши розділ “Розмноження і розвиток людини”.

Ви також дізнаєтеся про будову чоловічої та жіночої статевих систем; про формування чоловічих і жіночих статевих клітин; про запліднення і внутрішньоутробний розвиток людини; про етапи розвитку людини; про особливості статевого дозрівання хлопців і дівчат.

§ 45.Статева система людини

Функції статевої системи людини пов’язані з реалізацією процесів її розмноження і розвитку. Людина – ссавець, отже, вона розмножується тільки статевим шляхом. У особин обох статей

формуються гамети (статеві клітини): яйцеклітини в жінок, сперматозоїди в чоловіків. Унаслідок злиття їх ядер, тобто запліднення, утворюється зигота – клітина, з якої починається розвиток ембріона. Запліднення відбувається в жіночому організмі, де й розвивається зародок. Коли формування ембріона закінчується, відбуваються пологи й народжується дитина, яку мати спочатку вигодовує молоком.

Розмноження є функцією статевих систем чоловіка й жінки. Усі його етапи координують регуляторні системи організму, і насамперед – гуморальна. Статеві гормони, що виробляються корою надниркових залоз і статевими залозами, впливають на роботу статевої системи і розвиток людини протягом усього життя.

Будова статевої системи людини. Статеві системи чоловіка й жінки відрізняються за будовою. Чоловіча статева система призначена для формування сперматозоїдів та їх доставки в організм жінки. Жіноча статева система створює умови для дозрівання яйцеклітин і їх запліднення, для розвитку зародка, вона забезпечує пологи. Обидві системи складаються з внутрішніх і зовнішніх статевих органів.

Статева система людини

Мал. 45.1. Внутрішні органи чоловічої статевої системи: 1 – сім’яник;

2 – придаток сім’яника; 3 – сім’явивідна протока; 4 – сім’яні міхурці; 5 – сечовий міхур; 6 – сечовід; 7 – передміхурова залоза;

8 – сім’явипускальний (сечовипускальний) канал; 9 – статевий член

Статева система людини

Мал. 45.2. Внутрішня будова сім’яника (а); сперматозоїди у порожнині сім’яного канальця (б): 1 – сім’яний каналець;

2 – канальці придатка сім’яника; 3 – сім’явивідна протока

Чоловіча статева система (мал. 45.1). Сперматозоїди формуються в парних статевих залозах – сім’яниках (яєчках). Вони розташовані в шкіряних мішечках – мошонці, яка розміщується поза черевною порожниною. Завдяки такому розташуванню температура в сім’яниках становить близько 34°С, що є необхідною умовою дозрівання гамет. У пухкій сполучній тканині сім’яників містяться клітини, які секретують статеві гормони. У сім’янику розміщується близько 1000 сім’яних канальців – тоненьких звивистих трубочок завдовжки до 50 см і діаметром близько 200 мкм (мал. 45.2). Одні клітини їх стінок утворюють сперматозоїди, інші продукують деякі речовини сім’яної рідини. Сім’яну рідину, що містить сперматозоїди, називають спермою.

Із сім’яних канальців сперма надходить до канальця придатка сім’яника, де відбувається остаточне формування сперматозоїдів. Від кожного придатка відходить сім’явивідна протока, яка впадає в сечовипускальний канал: у чоловіків статева система анатомічно сполучена з видільною. У цей канал відкривається й протоки передміхурової залози і сім’яних міхурців. Їх секрети є складовою сперми, вони містять речовини, які підтримують життєздатність гамет.

Сечовипускальний канал проходить усередині статевого члена (пеніса). Він, як і мошонка, є зовнішнім статевим органом. Функція пеніса полягає у видаленні сечі під час сечовипускання і сперми під час статевого акту. Сечовипускальний канал оточений тканиною губчастої будови. Її комірки можуть наповнюватися кров’ю із судин, що підходять до неї. Тоді пеніс твердішає, збільшується в розмірах, випрямляється і стає здатним виконувати свою функцію в статевому акті. Сфінктери сечовивипускального каналу регулюють надходження сечі й сперми, тому ці рідини одночасно до нього не потрапляють.

Жіноча статева система (мал. 45.3). Жіночі гамети (яйцеклітини) утворюються в парних статевих залозах – яєчниках. В епітеліальній тканині зовнішнього шару яєчника розташовані фолікули (мал. 45.4), у яких формуються яйцеклітини. Певні клітини фолікулів продукують статеві гормони. Внутрішня частина яєчника складається зі сполучної тканини і містить кровоносні судини та нерви.

Після дозрівання в яєчниках яйцеклітини потрапляють до маткових труб, які сполучені з маткою. Довжина маткових труб становить близько 12 см, їх стінки утворені гладенькою м’язовою тканиною, внутрішній шар якої вистелений війчастим епітелієм. Коливання війок і скорочення гладеньких м’язів труб переміщують яйцеклітину в напрямку матки. У матковій трубі відбувається запліднення, якщо в ній одночасно опиняються яйцеклітина і сперматозоїди.

Матка – порожнистий грушоподібний м’язовий орган завдовжки до 7,5 см і завширшки до 5 см, розташований за сечовим міхуром.

Статева система людини

Мал. 45.3. Внутрішні органи жіночої статевої системи: 1 – яєчник; 2 – маткова труба; 3 – матка; 4 – шийка матки; 5 – піхва

Статева система людини

Мал. 45.4. Зрілий фолікул з яйцеклітиною у яєчнику:

1 – стінка фолікула; 2 – порожнина фолікула; 3 – яйцеклітина

У матці зародок розвивається до пологів. Вузький канал – шийка матки – веде з матки в піхву – м’язову трубку завдовжки 8-10 см. Зовнішні статеві органи жінки виконують захисну функцію, перешкоджаючи проникненню хвороботворних організмів у внутрішні статеві органи.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...Твір роздум про вчинки людей.
Ви зараз читаєте: Статева система людини