Створення текстового документа

Тема. Створення текстового документа.

Мета. Закріпити знання і вміння роботи в середовищі текстового редактора. Формувати 1 КТ-компетентності учнів та ключові компетентності для реалізації творчого потенціалу дітей. Розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення, самостійність учнів. Розвивати інтерес до здобуття знань. Формувати особисту відповідальність за власний результат і результат роботи товаришів, сприяти відповідальному ставленню до своїх обов’язків. Виховувати інтерес до вивчення предмета, культуру роботи за комп’ютером.

Тип

уроку. Урок застосування (закріплення) знань, умінь та навичок.

Матеріали до уроку. Підручники, робочі зошити, ручки, олівці, проектор, комп’ютери, таблиця “Правила роботі! в групі”.

Зміст уроку

1. Організаційна частина.

Автотренінг

Клас у мене – 4-__,

Він мене не підведе.

В мене друзів є багато, ми працюємо завзято.

2. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

– На попередніх уроках вам доводилось редагувати і форматувати вже створені документи, доповнювати їх фрагментами тексту. Тепер настав час навчитися створювати нові текстові документи

із самого початку. І нехай девізом сьогоднішнього уроку стануть слова давньогрецького філософаАристотеля: “…Розум полягає не тільки в знаннях, але й в умінні застосовувати їх на практиці”.

3. Повторення основних понять, правил, алгоритмів.

Вчитель організовує роботу в малих групах (по 3 учні).

Учитель повідомляє (нагадує) учням про ролі, які вони повинні розподілити між собою і виконувати під час групової роботи.

Керівник групи:

– зачитує завдання групі та організовує порядок його виконання;

– пропонує учасникам групи висловлюватися по черзі;

– підбиває підсумки роботи і визначає доповідача;

– стежить за часом і заохочує групу до роботи.

Секретар:

– веде записи результатів роботи групи коротко й розбірливо;

– як член групи повинен бути готовий висловити думки групи в процесі підбиття підсумків чи допомогти доповідачу.

Доповідач:

– доповідає про результати роботи групи, чітко висловлюючи її думку.

Робота в зошиті

Завдання 1.

Розгадайте кросворд. У виділеному стовпчику прочитайте, як називають операцію опрацювання тексту на комп’ютері.

Створення текстового документа

1. Речення, які зв’язані між собою за змістом.

2. Програма, призначена для створення та опрацювання текстів.

3. Виправлення, доповнення, змінювання тексту.

4. Назва одного з текстових редакторів (англ.).

5. Вертикальна лінія, на місці якої при введенні символів з’являється текст.

6. Перенесення частини тексту з одного місця в інше.

7. Назва операції, при якій сам фрагмент тексту залишається на місці, а його копія з’являється у вказаному місці.

8. Змінення зовнішнього вигляду тексту.

9. Значок, призначений для швидкого запуску програми з робочого столу комп’ютера.

Під час роботи в групах учитель пропонує свою допомогу.

Завдання 1 (с. 13).

– Доповніть алгоритм створення нового текстового документа.

1. Запусти на виконання текстовий редактор WordPad.

2. Обери шрифт.

3. Установи розмір шрифту.

4. Задай колір і накреслення символів.

5. Установи границі тексту.

6. Введи заголовок.

7. Вирівняй заголовок тексту но центру.

8. Установи вирівнювання тексту та абзацний відступ.

9. Введи текст.

10. Відредагуй його.

11. Збережи документ на носії.

Вчитель пропонує групам подати результати роботи.

4. Уточнення та поглиблення засвоєних знань, умінь і навичок.

– Ознайомтесь з текстами.

Нечуйвітер

В дивокраї, в терен-гаї

Нечуйвітер зацвітає.

Нечуйвітер – квітка тиха.

Мого серця ніжна втіха.

Вінчики, мов сонця вушка.

По краях – червона смужка.

А стебло немов безлисте –

Волохате, волокнисте.

Нечуйвітер волохатий.

Ти цвітеш і коло хати.

Коло призьби на причілку.

Наче вабиш кожну бджілку.

Невисока, хоч доросла.

Квітка наша медоносна.

На галявах, на узліссі

Бачу квіти сонцевісні.

Нечуйвітер

Прохолодними ранками, густими туманами, рясними дощами сповістила про себе золотокоса осінь.

Ще стоять теплі дні, та в природи свої закони. Минула зоряна пора для багатьох трав.

Та деякі рослини не підкоряються вимогам осені. В тіні сосен і дубів жовтіє нечуйвітер волохатенький.

Вся рослинка густо вкрита світлим пушком. Тож і нагадує кумедне зайченя, що причаїлося в траві.

Вже й листя опало. А нечуйвітер все зеленіє. Впаде на траву сніг, сховає рослину од лютих морозів. Живим і свіжим залишається її стебельце цілу зиму.

– Чим вони відрізняються? (Один текст віршований, інший – прозовий.)

– Чому для нас це має значення? (Вони по-різному розташовуються на папері. У віршованому творі кожна строфа пишеться з нового рядка, між стовпчиками – вільний рядок. Прозовий твір поділений на абзаци.)

– Про які правила введення текстів тут варто пам’ятати? (Коли при введенні прозового тексту курсор доходить до краю рядка, він автоматично переходить на наступний рядок. Кишки у Enter треба натискати тільки в тому разі, коли потрібно почати новий рядок або абзац. Щоб вставити довіршованого тексту вільний рядок, курсор встановлюють у кінець рядка і натискають два раза клавішу Enter.)

Фізкультхвилинка

Станем струнко! Руки в боки.

Пострибаєм, як сороки,

Як сороки-білобоки.

Стрибу-стрибу! Скоки-скоки!

А тепер нам час сідати,

Будем далі працювати.

5. Робота та комп’ютером на повторення та закріплення основних умінь і навичок.

A) Повторення правил безпечної роботи за комп’ютером.

“Пазли”

Учні в малих групах складають малюнки-пазли, що демонструють правила безпечної роботи та правила поведінки в комп’ютерному класі, і пояснюють їхній зміст.

Б) Інструктаж учителя щодо роботи з комп’ютерною програмою.

– Запустіть на виконання текстовий редактор WordPad. Створіть новий текстовий документ. Розміри символів у тексті – 14, у заголовку 18. Збережіть текст.

B) Робота з комп’ютерною програмою.

Г) Релаксація (зняття зорової втоми).

Офтальмологічна пауза

Очі щільно ми закрили –

Це один, два, три, чотири.

Потім ширше розкриваєм,

Вдалині щось роглядаєм.

І поки ми розглядали,

До шести порахували.

Щоби очі відпочили,

Робим це разів чотири.

Г) Продовження роботи з комп’ютерною програмою.

6. Підсумок уроку. Рефлексія.

Учитель переглядає результати роботи груп, коментує роботу груп з точки зору їх навчальних результатів та питань організації процедури групової діяльності.

– Проведена робота була для вас корисною?

– Чого ви навчилися?

Гра “Можу – не можу”

Учитель називає операцію, а діти хором відповідають “можу” або “не можу”.

– Розпочинати і завершувати роботу з текстовим редактором.

– Відкривати в середовищі текстового редактора текстовий документ, що зберігається на носії.

– Створювати в середовищі текстового редактора текстовий документ.

– Вводити текст з дотриманням правил орфографії і пунктуації.

– Редагувати і форматувати текст.

– Зберігати текстовий документ на носії.

– Вставляти до текстового документа графічні зображення.

7. Домашнє завдання.

– Написати твір-мініатюру на тему: “Мій рідний край”. Підібрати з Інтернету фотографії цікавих місць, або скористатися власними, або ж створити малюнок у графічному редакторі.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Створення текстового документа