Світоглядні витоки філософії. Міф

Філософія посбіник

Тема 1. ПОХОДЖЕННЯ ФІЛОСОФІЇ, ЇЇ ФУНКЦІЇ І РОЗДІЛИ

§ 2. Історичні витоки філософування

Світоглядні витоки філософії. Міф.

Міф – найдавніша форма світогляду. Сліди його існування (малюнки, скульптури) знайдено в гротах Кам’яної Могили (більше 30 тис. років до н. е.) в Запорізькій області, в Ка-повій печері на Півдні Уралу, в печері Оріньяк у Франції, гроті Мурзак-Коба (Крим) тощо.

Давньогрецьке слово “митос”, яке перекладають звичайним “міф”, означає оповідь, переказ (рос. предание). Дійсно, відомості

про зміст прадавніх міфів України, Єгипту, Межиріччя, Індії, Китаю, Греції дійшли до нас у переказах писемної традиції (традере – передавати). Про доісторичні міфи дещо оповідають міфи народів, які ще у XIX – XX століттях жили первіснообщинним ладом. Міфологічне бачення світу первісними людьми відобразилось і в доісторичному мистецтві та пам’ятках матеріальної культури.

Порівнюючи наскельний живопис різних місць та часів, можна помітити певні сюжетні інваріанти. Так, і в Оріньяку (бл. 30 тисячоліть тому), і на фресках Сахари 6-го тисячоліття бачимо один і той самий природно-побутовий світ: перегін худоби,

полювання на диких тварин, святкові дійства, воїнів у стрімкому танку, магічні танці жінок. Важливе місце займають зображення диких тварин – мамонтів, коней, носорогів (Кам’яна Могила, Капова печера). Але серед суто природних реалій бачимо багато зображень незрозумілих істот, символів, знаків.

Онаочнений в мистецтві життєвий світ первісних людей відображає принаймні два плани. Перший – суто природний. Другий – дещо відмінний від природного. Ми не будемо називати його фантастичним, оскільки для первісної людини він був так само реальний, як і перший.

Значну увагу наших предків до явищ другого плану буття навряд чи можна пояснити якимись матеріально прагматичними міркуван-нями. Та й сам первісний живопис зовсім не прагматичний. Мабуть, цей другий позаприродний план віддзеркалює спрямування зовсім іншого гатунку – до трансцендентних щодо природи витоків людської духовності, які Людина розумна завжди інтуїтивно відчувала. Оці відчуття й відображені у формі символів – чуттєвих образів, що натякали на позаприродний шар буття.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...Синтаксичний розбір складного речення.
Ви зараз читаєте: Світоглядні витоки філософії. Міф