Тектонічні структури України

Географія
Фізична географія України

Загальна характеристика природних умов і природних ресурсів України

Тектонічні структури України

В основі більшої частини території України лежить Східноєвропейська платформа. На півдні до неї приєднується молода платформа – Скіфська плита. Крайній південь і південний захід представлені невеликими ділянками альпійської складчастості.
Східноєвропейська платформа – одна з найдавніших на Землі – має докембрійський вік; її формування закінчилося близько 2 млрд років тому. Протягом

наступного часу її фундамент то занурювався, то підіймався, зазнаючи розломів, уздовж яких окремі ділянки зміщувалися одна відносно іншої. Таким чином, тут виділився Український щит – ділянка, де осадовий чохол є мінімальним. На більшій частині щита давні кристалічні породи виходять на поверхню. Щит простягнувся від Рівненської і Житомирської областей до узбережжя Азовського моря. Його довжина – 1100 км, ширина – від 100 до 250 км. На захід від щита розташована Волино-Подільська плита з потужністю осадового чохла 2000-2500 м; ще далі – Галицько-Волинська западина, де фундамент перекритий чохлом осадових порід
потужністю 3000-7000 м.
На лівобережжі Дніпра простяглася Дніпровсько-Донецька западина з глибоко зануреним фундаментом і осадовим чохлом потужністю 4000-6000 м і більше.
Приморська частина України і північний Крим лежать на молодій Скіфській плиті. Фундамент плити рівний, перекритий осадовим чохлом потужністю від 500-1000 м на півдні до 3000-6000 м на півночі.
Особливе місце в тектонічній структурі України посідають області альпійської складчастості, перед якими сформувалися передгірні прогини з потужним осадовим чохлом. Формування складчастих областей і досі триває: тут спостерігаються землетруси.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Тектонічні структури України