ТЕПЛИЧНЕ БДЖІЛЬНИЦТВО

ТЕПЛИЧНЕ БДЖІЛЬНИЦТВО – необхідне для запилення огірків й інших культур закритого грунту.

У літній період бджоли працюють на запиленні тільки до 13- 14-ї год, у другій половині дня вони не збирають пилок і нектар.

Працювати в теплицях може не будь-яка порода бджіл або її різновид. В умовах теплиць активно працюють італійські та країнські бджоли. Особливо добре зарекомендували себе італійські бджоли: при підвищеній вологості й температурі повітря вони добре розвиваються й активно відвідують квітки.

Якщо в теплиці працюватимуть

пакетні бджоли, потрібно мати на увазі, що повноцінними бувають лише ранні пакети бджіл, отримані в травні – на початку червня.

Бджоли, які працюють у теплицях, нічим не відрізняються від бджіл, які працюють “на волі”, тому вони також потребують зимівника, кормів на зиму тощо.

У теплиці всі фрамуги та кватирки попередньо затягують дрібною сіткою, щоб бджоли не вилітали з неї. Найбільш прийнятними в умовах теплиць є 12-рамкові вулики з другими корпусами й двома магазинними надставками, вулики-лежаки, які вміщають у себе від 16 до 24 стандартних рамок, іноді з магазинними надставками, і рідше – багатокорпусні

вулики. Дуже погано розвиваються сім’ї бджіл у засклених вуликах.

Рамки у вуликах повинні мати точні розміри. Відстань між стінками вулика й бічними планками рамок має складати 7-8 мм. Якщо вулик оснащений рамками з роздільниками, потрібно бути готовим до того, що бджоли запрополісують роздільники. Багато бджолярів, які працюють у теплицях, стесують роздільники на рамках. Використовують також вставні дошки завтовшки 10- 15 мм.

Як верхнє укриття гнізда використовують полотнинки або стельові дощечки. Вибір стельового вкриття залежить від кліматичних умов місцевості. Полотнинки, як правило, використовують у холодніших регіонах країни й при весняному розвитку бджолиної сім’ї, стельові дощечки – на півдні країни, у літню пору, щоб уникнути перегріву гнізда. Особливу увагу при огляді гнізд приділяють стану полотнинок, тому що мікроклімат теплиць сприятливий для розвитку личинок воскової молі між полотнинками й рамками.

У весняно-осінню пору бджолярі проводять підгодовування бджіл медом. Із гнізд виймають рамки, які підлягають вибракуванню, розпечатують їх й у вечірній час ставлять у вулики сильних і середніх сімей скраю гнізда або за діафрагмою.

При підгодовуванні бджіл цукровим сиропом потрібно враховувати те, що в ньому, на відміну від меду, міститься мізерно мала кількість білка. Тому потрібно цукровий сироп збагачувати білком. Як білкове підгодування можуть служити молоко, пекарські (пивні) дріжджі, соєве борошно, пилок у густій цукрово-медяній суміші.

З осені кожній сім’ї дають по дві пергові рамки, а після виставки в теплиці додають ще по 4-6. Із грудня по березень працюючі сім’ї утримують на перзі, а з березня по травень – на меді з пергою в поєднанні із сухим пилком.

Бджоли, які працюють у теплицях, обов’язково повинні забезпечуватися чистою водою. Особливо бджоли потребують води з появою в гніздах розплоду. Під час хімічної обробки воду забирають або прикривають.

Оглядати сім’ї бджіл у теплиці краще в ранкові години, у похмурі й дощові дні – протягом усього дня. Породи бджіл підвищеної злобливості й безматкові сім’ї оглядають в останню чергу.

Доцільно в теплицях використовувати “дресирування” бджіл. Бджолосім’ям дають цукровий сироп, на 1 л якого додають 1-2 краплі ганусової олії. Цим самим сиропом збризкують також квітки огірка. (Замість ганусової олії можна використовувати також цукровий сироп, настояний на квітках огірків.) Годівницю із сиропом спочатку ставлять недалеко від льотка, а потім разом із бджолами переносять у найвіддаленіший край теплиці. Бджоли запам’ятовують місце розташування годівниці. Забравши весь сироп, вони починають працювати на квітках огірка. Щодня в годівниці рано вранці підливають по 200-300 г сиропу.

Для запилення томатів до початку їхнього цвітіння в теплиці розміщають сильну бджолосім’ю з інтенсивно яйцекладною маткою й різновіковим розплодом. Сім’ї дають у середньому! кг перги й 4-5 кг меду. Через 10-12 днів їй дають 0,8-1,2 кг пергової підгодівлі в поєднанні з 200-300 г цукрового сиропу. Надалі протягом усього періоду масового цвітіння томатів бджолосім’ям через кожні 10-12 днів дають близько 1 кг перги й через 2-3 дні – ароматизований сироп. Регулярне підгодовування бджіл пергою дає можливість зберегти їх без підсилення розплодом і заміни іншою бджолосім’єю, яка не зносилася.

Можливим є також інший метод. Сім’ї дають 50-70 г ароматизованого цукрового сиропу, уранці з гнізда видаляють пергу, що викликає в бджіл перговий голод і стимулює бджіл на збирання пилку з томатів. Як тільки бджоли “включаться” у роботу, у гнізда відразу повертають рамки з пергою. Якщо вчасно не повернути пергові рамки на місце, бджоли через білковий голод знищать розплід.

Бджоли масово працюють на квітках томатів, але якщо з’являється добрий узяток за межами теплиці, вони переходять на нього. Це потрібно враховувати в роботі й намагатися вирощувати томати так, щоб вони зацвітали трохи раніше, ніж основні весняні медоноси й пилконоси. Якщо ж строки цвітіння збіглися, необхідно загратувати всі фрамуги й застосувати дресирування.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ТЕПЛИЧНЕ БДЖІЛЬНИЦТВО