Тихий океан

ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

&19. Тихий океан

Пригадай! Що ти знаєш про Тихий океан?

Найбільший і найглибший на нашій планеті океан – Тихий. Він займає майже половину площі Світового океану і третину поверхні земної кулі. Максимальна глибина Тихого (і Світового) океану зафіксована в Маріанському жолобі і становить 11 022 м.

Розглянь фізичну карту півкуль (на форзаці). У яких півкулях розташований Тихий океан? Береги яких материків він омиває?

Тихий океан розташований у Північній та Південній, Східній і Західній півкулях

Землі. Межами океану є береги материків: на сході – це Північна Америка та Південна Америка, на заході – Євразія і Австралія, на півдні – Антарктида.

Розглянь малюнок 16 (є. 26). У яких теплових поясах простягається Тихий океан?

Більша частина Тихого океану знаходиться в жаркому поясі. Біля екватора поверхневі води впродовж року теплі й доволі солоні, а з наближенням до Північного та Південного полюсів їх температура і солоність знижуються.

У теплі пори року вода океану повільно вбирає сонячне тепло і довго його утримує, а в холодну пору поступово віддає накопичене тепло, нагріваючи повітря, яке рухається

на суходіл.

Тихий океан, незважаючи на свою назву, найбільш неспокійний на планеті. Над ним протягом року дмуть сильні вітри.

Розташування Тихого океану майже в усіх теплових поясах Землі (окрім північного полярного) зумовлює різноманітність рослинного і тваринного світу.

У Тихому океані росте багато видів зелених, бурих і червоних водоростей. Важливе значення для людини має ламінарія – бура водорість, яку називають морською капустою. її вживають у їжу, використовують як корм для худоби і як добриво для полів, з неї виготовляють ліки.

Океан вражає численністю та багатоманітністю видів тварин. Тут живуть молюски – устриці, восьминоги, кальмари; риби – скумбрії, оселедці, акули, камбали, скати; плазуни – морські черепахи і змії; звірі – дельфіни, кити, морські котики й морські леви. У Тихому океані багато тварин-гігантів. Це – сині кити, китові акули, скати, велетенські кальмари. У північній частині океану мешкає один з найбільших представників ракоподібних – камчатський краб.

Тихий океан

Мал. 37. Ламінарія

Тихий океан

Морський лев Восьминіг Скат манта

Мал. 38. Тварини Тихого океану

Поміркуйте! Яке значення має Тихий океан для людства?

Океан багатий на корисні копалини – залізні і марганцеві руди, нафту й газ. Оддавна з морської води добувають кухонну сіль.

Океанічна вода має великий запас енергії. Тому в країнах тихоокеанського узбережжя, зокрема, в Росії, Китаї, Кореї, Японії споруджено електростанції, які використовують енергію морських хвиль.

На Тихий океан припадає більше половини світового вилову риби. Ловлять тут кальмарів, крабів, устриць.

Через Тихий океан пролягають важливі водні транспортні шляхи, які забезпечують сполучення між материками.

Активне використання природних багатств океану стало причиною забруднення його вод.

Обговоріть! Як зберегти чистоту вод Тихого океану? Маріанський жолоб.

Перевір свої знання

1. У яких півкулях розташований Тихий океан?

2. Як змінюються температура і солоність вод Тихого океану з віддаленням від екватора?

3. Розкажи про рослинний і тваринний світ Тихого океану.

4. Як люди використовують багатства Тихого океану?

5. На думку Наталочки, Тихий океан зігріває планету. Чи права дівчинка? Поясни, чому.

Підсумуємо разом

Тихий океан – найбільший і найглибший серед океанів Землі. Температура і солоність його вод поступово зменшуються від екватора до полюсів. Океан багатий на залізні й марганцеві руди, нафту і газ; у ньому найрізноманітніший рослинний і тваринний світ.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...Що таке складний план.
Ви зараз читаєте: Тихий океан