Точки та лінії небесної сфери§ 2. Основи практичної астрономії

2. Точки та лінії небесної сфери

На небесній і земній сферах можна провести деякі кола, за допомогою яких визначаються небесні координати світил (рис. 2.3, а).

На земній сфері існують дві особливі точки – географічні полюси, де вісь обертання Землі перетинає поверхню планети (N, S – відповідно Північний та Південний полюси). Площина земного екватора, яка ділить нашу планету на північну та південну півкулі, проходить через центр Землі перпендикулярно до її осі обертання. Меридіани на Землі проходять

через географічні полюси та точки спостереження. Початковий (нульовий) меридіан проходить поблизу місцезнаходження колишньої Гринвіцької обсерваторії.

Якщо продовжити вісь обертання Землі в космос, то на небесній сфері ми отримаємо дві точки перетину, які називаються полюсами світу (рис. 2.3, б): Північний полюс Рі (у сучасну епоху біля Полярної зорі) і Південний полюс Р2 (у сузір’ї Октант). Площина земного екватора перетинається з небесною сферою, і в перерізі ми отримаємо небесний екватор, який поділяє небо на дві рівні півкулі – північну та південну. Але існує одна суттєва відмінність між полюсами та екватором

на земній кулі та полюсами світу і небесним екватором. Географічні полюси реально існують як точки на поверхні Землі, де вісь обертання Землі перетинається з поверхнею планети, і до них можна долетіти чи доїхати так само, як і до екватора. Полюсів світу як реальних точок у космічному просторі немає, бо радіус небесної сфери є невизначеним, тому ми можемо позначити тільки напрямок, у якому вони спостерігаються.

Уявна небесна сфера довільного радіусу допомагає визначити координати небесних світил.

Полюс світу – точка перетику осі обертання Землі з небесною сферою.

Небесний екватор – лінія перерізу площини земного екватора з небесною сферою.

Небесний меридіан – лінія перерізу площини земного меридіана з небесною сферою.

Точки та лінії небесної сфери

Рис. 2.3. Основні точки і лінії системи координат: а – земної (географічної), б – небесної


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (No Ratings Yet)
Loading...


Характеристика кровоносних судин в організмі тварин таблиця.
Ви зараз читаєте: Точки та лінії небесної сфери